Отпуска, болнични и пенсия за проституиращите в Белгия

В страната вече действа трудов закон и за секс работниците

Рискове има и за мъже, и за жени

От началото на декември проституиращите в Белгия имат повече права: платена отпуска, платени болнични и майчинство, пенсия. Така Белгия стана първата държава в света, приела мащабен трудов закон за секс работниците, отбелязва по този повод германската обществена телевизия АРД.

Всеки пълнолетен, зает в бранша, може да подпише съответния трудов договор и да има достъп до социално осигуряване. Работното време, заплащането и мерките за безопасност също се уреждат в договора. Така например работодателите вече са задължени да инсталират алармен бутон във всяка стая или да предоставят на служителите алармено устройство, ако работят извън дома. „Можем да ги използваме, ако се почувстваме несигурни по някаква причина“, обяснява пред АРД дамата Мел, заета в бранша, която предпочита да не споменава фамилията си пред медиите. „Преди нямахме почти никакви права. Сега най-накрая имаме закон, което означава подкрепа от държавата“, добавя тя.

За Даан Баувенс от Управителния съвет на UTSOPI, организация, която представлява интересите на секс работниците, това е много важно. „Основното е, че работата вече е регламентирана и може да бъде контролирана от инспекцията по труда - както всяка друга професия в тази страна“, обяснява Баувенс.

Това засилва позицията на секс работниците, например в отношенията им със собствениците на публични домове. Освен това законът премахва формалната дискриминация между секс работниците и другите служители, а това е уникално - няма го никъде другаде в света.

„Ние казваме: предоставянето на платени сексуални услуги е работа. Но това не означава, че това е професия като всяка друга. Не, не е“, подчертава Баувенс. Професията крие особени рискове и жените и мъжете, които я упражняват, трябва да бъдат защитени от тези рискове, уточнява представителят на UTSOPI.

По приблизителни данни в Белгия има между 20 000 и 30 000 секс работници. От новия закон ще се възползват само тези, които искат да бъдат наети на постоянна работа. Досега това са направили не повече от една трета от тях, разяснява АРД. По думите на Мел, има нейни колежки, на които им е важна анонимността и предпочитат да не фигурират в данните на различните институции. Условие е също така подписващият такъв трудов договор да пребивава законно в страната. А не всички, които работят в бранша, са узаконили престоя си в Белгия.

(Със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения