От олимпийския подиум до клетката за боеве

Автор: Труд
От олимпийския подиум до клетката за боеве

Смесените бойни изкуства (ММА) набират все по-голяма популярност в последните години. Не са малко и призьорите от олимпийски игри, които по-късно продължиха и в октагона. Не само, за да станат световни звезди, но и за да натрупат пари, които не са никак малко. Само от един мач добър боец може да натрупат стотици хиляди долари, а най-добрите взимат и милиони.

Един от най-успешните в момента от този списък е Хенри Сехудо, златен олимпийски медалист от Пекин 2008, който стана и шампион в UFC, най-престижната верига в ММА.

Едва на 21 години дребничкият, но много здрав американски борец в свободния стил взе титлата в кат. до 55 кг на игрите в китайската столица. А за следващата олимпиада не успя да се класира и реши да приключи с тепиха. В началото на 2013-а той обяви за преминаването си в ММА. Набързо натрупа 6 категорични победи и премина в UFC, където продължава убедителното си представяне.

Три години по-късно той получи първи шанс да се бие за титла при най-леките, но не успя срещу бившия шампион Деметриус Джонсън (САЩ), който 11 пъти защитава трофея си. Все пак през 2018-а Хенри побеждава именития си съперник и му отнема титлата. В момента 33-годишният Сехудо е шампион в две различни категории – суперлека и лека, като заема и трето място в ранглистата на UFC.

А на 10 май шампионът ще брани титлата си в лека категория срещу Доминик Круз (САЩ).

Още един борец в свободния стил е образец на спортно дълголетие.

] Кубинецът Йоел Ромеро, един от най-харизматичните и атлетични бойци, е в топ 4 на средна категория на UFC.
Кубинецът Йоел Ромеро, един от най-харизматичните и атлетични бойци, е в топ 4 на средна категория на UFC.

Кубинецът Йоел Ромеро печели сребърен олимпийски медал преди 20 години, на игрите Сидни 2000. Тогава той отстъпва на финала в кат. до 85 кг на легендата Адам Сайтиев (Русия). Година преди това печели световна титла, има още 3 медала от първенства на планетата. А на игрите в Атина 2004 остава четвърти. И след като се установява в Германия, се захваща със смесени бойни изкуства. Макар че дебютът му в ММА е неуспешен, това не му пречи да продължи, а по-късно да премине и в UFC. В най-престижната верига 43-годишният харизматичен, атлетичен и зрелищен борец се превръща в истинска звезда. Не успява да спечели титла, но си остава все така опасен за всеки съперник. Потвърждава го и рейтингът му. Кубинецът е 4-и в ранглистата на средна категория.

А сред проспериращите бойци на UFC има още един борец, но в класическия стил. Датчанинът Марк Медсън печели сребро в кат. до 75 кг на олимпийските игри Рио 2016, където отстъпва на именития руснак

] Борецът Марк Медсън е сред най-проспериращите борци.
Борецът Марк Медсън е сред най-проспериращите борци.

Роман Власов. В актива си 35-годишният скандинавец има още 5 медала от световни първенства. И макар че преди това се пробва в ММА, дори печели и двата си мача, пътя си в смесените бойни изкуства поема едва през 2018 г. Скоро след това той попада в UFC. И въпреки възрастта си е смятан за един от най-перспективните бойци в средна категория, като на сметката си има 10 победи от 10 срещи.

Жените също търсят и намират успешна реализация в ММА. Най-успешната сред тях е Ронда Роузи. Тя идва в октагона от джудото. На олимпиадата в Пекин 2008 красавицата печели първи медал за страната

] Бронзовата олипийска медалистка в джудото Ронда Роузи, след като стана първата жена с титла в лека категория на UFC, сега се изявава като и като киноактриса.
Бронзовата олипийска медалистка в джудото Ронда Роузи, след като стана първата жена с титла в лека категория на UFC, сега се изявава като и като киноактриса.

в този спорт – бронз в кат. до 70 кг.

После в UFC е не по-малко успешна. Само след година става шампионка в лека категория. Всичките си 12 победи, с изключение на една, печели още в първия рунд. През 2018-а тя става първата жена, приета в залата на славата н UFC. И макар че официално не обявава край на кариерата си, последният й мач е две години по-рано. Тогава губи за 48 секунди от Аманда Нунес (Бразилия). В момента 33-годишната Ронда се изявява като актриса, пуска се и в кеча.

Сара Макман пък е първата американска с олимпийски медал в борбата. В Атина 2004 тя печели сребро в кат. до 63 кг, а след игрите не загърбва любимия си спорт. Прибавя още 3 медала от световни първенства.

] Сара Макман също замени борбата с ММА. Има сребро от олимпиада, а сега е в топ 10 на UFC.
Сара Макман също замени борбата с ММА. Има сребро от олимпиада, а сега е в топ 10 на UFC.

Дебютът й в ММА е през 2011-а, и след като взима 7 победи преминава в UFC. Там обаче Сара претърпява първа загуба от именитата Ронда Роузи. Оттогава редува серия победи и загуби, но винаги се бие на много високо ниво. През 2018-а Макман излиза по майчинство. Връща се в октагона миналия януари, и то с победа. Сега е 9-та в ранглистата на лека категория, а през септември ще навърши 40 години.

Кайла Харисън, двукратна олимпийска шампионка в джудото, също се е ориентирала в ММА. И макар че, американката все още не се изявава в UFC, има успешна кариера във веригата PFL, където няма загуба от 7 мача. А през декември 29-годишната Харисън стана победителка в лигата в категория „лека”.

Скоро ММА може да се попълни от още един олипийски шампион. Само преди месец двукратният златен медалист от игрите в класическата борба Роман Власов разкри, че Хабиб Нурмагомедов му е предложил да продължи в UFC.

„Хабиб ми каза: Спечели третата си олимпийска титла, ще организираме мачовете, ще спечелиш много пари – споделя Власов. – Не съм се замислял сериозно, сега целта ми са игрите в Токио, а после... кой знае...”