Режат две трети от социалните грижи за възрастни и болни

Подборът кой да има право и кой вече не на патронажната грижа по новия проект, отнемал доста енергия и време на преценяващите комисии.

Програмата “Грижа у дома” приключи

Заради липса на пари нуждаещите вече ще трябва да се справят сами

Десетки асистенти и медицински лица в общините губят работа

Болни и възрастни хора в цялата страна, които ползваха патронажна грижа, вече ще трябва да се справят сами. Две трети от тях вече няма да получават храна у дома, мобилни здравни грижи или психологическа подкрепа, които бяха осигурявани от социалните служби по места. Едновременно, десетки служители в службите - асистенти, санитари, медицински сестри и др. остават без работа.

Причината е, че финансираният с евросредства проект “Грижа в дома” приключи. Заменящият го “Иновативни здравно-социални услуги” на Министерството на труда и социалната политика е с две трети по-малък ресурс.

Проектът, финансиран по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси (ОПРЧР) на ЕС “Грижа в дома” стартира през 2023 г. първоначално със заложени 175 млн. лв. Услугите по него бяха продължавани до началото на януари тази година, като средствата достигнаха 273 млн. лв. През 2023-2024 г. той подпомагаше над  42 хил. души. Като продължение на подкрепата се предложи новият проект, също по ОПРЧР, “Иновативни здравно-социални услуги” със срок на дейност в следващите две години. По него обаче са предвидени само 100 милиона лева, като могат да се включат едва 10 хиляди нуждаещи се.

Затова в Социалните служби на общините експертите преразглеждат новите заявления за патронажна грижа и отсяват поне две трети от ползвателите є досега. Критериите са с приоритет върху самотноживеещите лица и тези, които не могат да се обслужват сами, поясниха пред “Труд news” експерти.

Освен това мнозинството подпомагани трябва да е от слабо развити региони - 7300 души, а другите 2700 са от региони в преход.

Досега включените лица получаваха не само храна по домовете, но и почистване на дома, помощ за лична хигиена, пазаруване, плащане на сметки и дори психологическа подкрепа и консултиране. Огромна част от тези “екстри” вече няма да са възможни, тъй като с орязването на парите, общините съкращават и персонал. От Община Плевен съобщиха пред “Труд news”, че на работа са останали само домашните санитари, посещаващи домовете. Всички останали длъжности като доставчиците на храна, пазаруващите лица и други асистенти вече не са на работа. Там от ползвалите грижите 680 човека, сега право на такива ще имат едва под 300 души. В Община Пордим на работа по проекта са оставени едва трима души от 17 преди, а потребителите са намалени от 52 на 13 лица. В Търговище от 280, включени в проекта преди, сега ще могат да се възползват едва 68. В Русе от над 700 възрастни, лимитът е стопен на 245, имащи право на такава подкрепа.

В Община Ловеч проектът приключи на 5 януари, като продължителността му от 25 месеца са получени почти три милиона бюджет. Обхватът е бил за общо над 440 възрастни и хора с увреждания, за които са били ангажирани 74 служители - рехабилитатор, шофьор, социални асистенти, медицински сестри, диетолог и пр. По новата процедура от 6 януари средствата са малко над 536 хиляди лева за същия период. Назначени са само само 11 социални асистенти, като максималният брой потребители са 58, при 274 в предходния период, заяви пред “Труд news” Валерия Баръмова, началник отдел “Здравеопазване, социални и младежки дейности и спорт” в Общината.

Пред “Труд news” представители на други общини споделиха, че казусът е изключително чувствителен, тъй като засяга най-уязвимите жители. Те са хората с най-ниски доходи и понякога съществуването им зависи единствено от социалната подкрепа, без която вече остават. Затова подборът кой да има право и кой вече не на патронажната грижа по новия проект, отнемал доста енергия и време на преценяващите комисии.

След медиен шум и недоволство

Преведоха парите на общините за заплатите на личните асистенти

След медиен шум, остро недоволство и бум от жалби до институцията на омбудсмана, Агенцията за социално подпомагане преведе на общините средствата за възнагражденията на личните асистенти, веднага след като социалното министерство получи лимит за плащането от финансовото.

Така над 76 000 лични асистенти в цялата страна ще могат да получат заплатите си за декември 2024 г. От следващия месец възнаграждения им ще бъдат увеличени заради ръста на минималната работна заплата. Тяхното основно месечно брутно възнаграждение за 8-часов работен ден и отработени 168 часа месечно ще се повиши на 1526 лв. Това е с 214 лв. повече спрямо 2024 г. Ако на асистента се дължи и допълнително възнаграждение за трудов стаж и професионален опит, заплащането му ще бъде по-високо. Увеличените възнаграждения за месец януари ще бъдат изплатени през февруари.

В Столична община

Алтернативната услуга е Асистент за независим живот

И в София тези, които не попадат в целевата група, ще бъдат насочени към сходни социални услуги.
За предходната година по проект “Грижа в дома в Столична община” са обслужени около 1500 потребители. Алтернативна услуга на СО за част от потребителите е Асистент за независим живот (АНЖ), заявиха пред “Труд news” от общинския пресцентър.

На всички потребители, които отговарят на новите критерии за целевата група ще бъде предложено да се включат в новия проект “Иновативни здравно - социални услуги”, процедурата по който ще бъде отворена за кандидатстване до края на месец януари 2025 г.

Потребителите, които не попадат в целевата група, ще бъдат насочени към сходни социални услуги.
В целевата група вече ще попадат:

- самотноживеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време (самотноживеещи ХУ с ТЕЛК без ЧП ).

- самотноживеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат пределена степен на намалена работоспособност по съответния ред (самотноживеещи стари хора в пенсионна възраст без ТЕЛК).

В Благоевград пренасочват към асистентска помощ

Грижите остават само за самотни лица

Социален патронаж в Благоевград ще обслужва само 94 души, при 168 по предишния проект.

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Община Благоевград продължава услугата за почасова грижа у дома на самотни възрастни хора, които не могат да се самообслужват. Тя ще се финансира по проект “Иновативни здравно-социални услуги в домашна среда” по програма “Развитие на човешките ресурси”.

По стария проект “Грижа в дома” са били обслужвани 168 души. От тях в новата програма остават 94, а другите се пренасочват към други програми, предимно асистентска грижа. От 74-ма, десет вече ще получават асистентска грижа. Пред “Труд news” Мила Соколова, директор на Дирекция “Социална политика” в Община Благоевград поясни:

“За да се стигне до тази бройка е направена нова оценка на всички обгрижвани хора, защото по новата програма има конкретни критерий, на които трябва да отговарят. В нея има две целеви групи за самотно живеещи с ТЕЛК, без право на помощ и самотно живеещи без ТЕЛК -пенсионери и с невъзможност да се самообслужват. Разковничето е в думата “самотно живеещи”, тоест да нямат близки и роднини на адреса, на който живеят. Ако съжителстват с друг човек и той също не може да се обслужва, ще бъдат включени и двамата. Но проблемът е, когато тези хора имат близки, но нямат възможност да ги обслужват и нямат документи. Може да имат ТЕЛК, който отдавна не отговаря не реалното състояние. Тогава молим близките да му извадят нови документи, които съответстват на реалното състояние, за да не остане човекът необгрижван. А тези, които имат документи, ги пренасочваме да кандидатстват за асистентска помощ”, заяви директорът.

От тази година

Бургаският патронаж с нова услуга „умна гривна“

Възрастни в риск се оборудват с “умни гривни” в Бургас и Шумен

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Бургаският патронаж въведе услугата “дигитален асистент”. Това е “умна гривна”, която има и SOS бутон. Иновативната дигитална здравно- социална услуга ще надгради телемедицинските услуги, които Общината предлага на възрастните, болни и самотни хора от 2 години насам.

“Умната гривна” на практика подпомага личните асистенти, служителите на патронажа и близките в обслужването на възрастни хора и лица с увреждания. Първоначално Община Бургас е закупила 50 дигитални гривни, които са предоставени на потребители, след проведено обучение за начина им на използване.

Гривната разполага с уникално разработен софтуер, проследяващ здравословното състояние - пулс, артериално налягане и температура, които се измерват 6 пъти в денонощие, като контактен 24-часов център ще следи за промяната им и при нужда ще сезира близки, служители на патронажа или лице, което се е регистрирало като такова за контакт.

Същевременно смарт гривната ще дава информация и за местонахождението на човека, който я използва. Тази услуга е особено подходяща за хора с деменция. Същите устройства се осигуряват и на възрастни в риск в Шумен.

Направена е и “занималня” за хора с деменция. Занималнята се нарича “Грижовник” и близките сутрин водят възрастните, а вечер ги вземат обратно, като през деня са спокойни за тях.

Община Варна продължава услугата с нов проект до края на 2026 г.

Двойно по-малко варненци ще получават грижи у дома

Даниела Фархи,
Трду news, Варна

Община Варна продължава услугата за почасова грижа у дома на хора с увреждания и самотни възрастни, които не могат да се самообслужват. Тя ще се финансира по проект “Иновативни здравно-социални услуги в домашна среда” по програма “Развитие на човешките ресурси”. Началото му бе обявено на 6 януари - 3 дни след изтичане на стария проект “Грижа в дома”, в който бяха включени 820 нуждаещи се. Новата процедура е до края на 2026 г., но в нея могат да бъдат включени 417 потребители, т. е. близо два пъти по-малко. Общински служители отсяват кандидатите чрез предварителни оценки на възможностите им да се справят в ежедневието по методология, предоставена от управляващия орган. Всеки одобрен ще ползва от 3 до 21 часа грижи седмично. От общината съветват отпадналите, които имат ТЕЛК с определена чужда помощ, да кандидатстват за назначаване на асистент, като уточняват, че от услугата могат да се възползват и възрастни хора без увреждания. Във Варна личните асистенти са близо 2000 души - предимно хора, отскоро в пенсия, с ниски доходи. Заплатите им се бавят близо седмица. От общината са получили уверения от МТСП, че парите ще бъдат преведени в петък.

Министерство на труда и социалната политика пред “Труд news”: Общините да са планирали достатъчно услугите си

Целта на новата мярка е да подкрепи в домовете им хората с по-леки увреждания, а останалите нуждаещи се да бъдат насочени към друг вид социални услуги. Най-съществената разлика е, че подкрепата в дома по новата операция може да бъде надградена и с услуги от разстояние чрез телекеър. Това би позволило да се приложи иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравния и психосоциален статус на хора с хронични заболявания и трайни увреждания, както и на самотноживеещи възрастни в невъзможност за самообслужване. За целта ще се използват съвременните информационни и комуникационни технологии.

Паралелно с това общините имат възможност да осигурят необходимите за хората грижи чрез услугите Асистентска подкрепа, Информиране и консултиране, Застъпничество и посредничество, Терапия и рехабилитация и Обучение за придобиване на умения, регламентирани в Закона за социалните услуги. Тези услуги и сега се предоставят от общините под една или друга форма, като се финансират от
държавния бюджет. Всяка от тези услуги може да се предоставя и мобилно в домовете
на потребителите. Подкрепа общините могат да осигурят и чрез своите домашни
социални патронажи, които са местна дейност.

Планирането на всички необходими услуги на областно и общинско ниво, които ще се финансират от държавния бюджет, се извърши в периода 2023 - 2024 г. на база направените от общините анализи и предложения. Би следвало те да са планирали достатъчно социални услуги, с които да удовлетворят потребностите на жителите си.