Статистиката сочи, че 70 души в света чакат за една роговица, а 5% от слепотата се дължи на заболявания, намаляващи роговичната прозрачност. Заболяванията на роговицата водят до слепота, но са лечими и са необходими обединени усилия у нас за спасяване на зрението на пациентите чрез трансплантации и съвременни методи на лечение. Около тази кауза се обединиха участниците на Националния симпозиум с международно участие „Да прогоним мрака, да върнем светлината“.
„Целта ни е да повишим осъзнатостта от важността на трансплантациите на роговици и надявам се все повече хора в обществото и нашата гилдия да подемат тази кауза, която аз и колегите ми се стремим да развием в България“, заяви проф. Александър Оскар – председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и заместник-председател на Фондация „Академия Офталмология“.
В симпозиума взе участие проф. Арие Маркович, който е ръководител на Катедрата по офталмология и изследователската лаборатория по офталмология в Университетска болница Каплан и професор във Факултета по медицина на Университета в Йерусалим, Израел. Проф. Маркович е водещ трансплантационен хирург с над 300 трансплантирани роговици и създател на първата изкуствена роговица EndoArt.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш