Въпреки навлизането на новия щам, експертите заложиха на “активното наблюдение на епидемичната ситуация”, начело със зам. здравния министър Георги Йорданов
PCR за всички влизащи у нас от “червена зона”, независимо дали са ваксинирани или не
Пандемичен комитет (ПК) е новата структура в Министерството на здравеопазването и тя ще трябва да даде отпор на четвъртата COVID вълна у нас, която се очаква да предизвика разпространението на варианта Омикрон. Това реши здравният министър проф. Асена Сербезова след работна среща със здравни експерти, на която нищиха да се налагат ли нови мерки.
ПК е новият НОЩ - Националния оперативен щаб, начело на който бе генерал Венцислав Мутафчийски, коментираха пред “Труд” експерти. Сега на фронта срещу вируса обаче излиза заместникът на Сербезова доц. Георги Йорданов, който бе назначен в МЗ точно преди Коледните празници. Той поема звеното, което ще трябва “да анализира и координира дейностите по изпълнение и контрол на въведените в страната противоепидемични мерки”, уточниха от здравното министерство.
Комитета срещу COVID поема зам. здравният министър Георги Йорданов, пловдивски лекар и кадър на БСП.
В състава на ПК влизат представители на ръководството на МЗ, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, представители на регионалните здравни инспекции и на спешната медицинска помощ.
Те са решили да заложат на “активното наблюдение на епидемичната ситуация” и затягане на мерки засега няма да има.
Доц. Ангел Кунчев е подчертал, че в зависимост от различните показатели е готов да предложи актуализация. Към настоящия момент обаче не се предвиждало въвеждането на допълнителни ограничения, с изключение на увеличаване контрола на влизащите в страната граждани.
На практика единствената конкретна мярка засяга идващите у нас от страни в “червена зона”. За всички, независимо дали са ваксинирани или не, ще се изисква отрицателен PCR тест.
Той трябва да е направен до 72 часа преди влизане в България, а в противен случай ще подлежат на 10-дневна карантина. За това ще бъде актуализирана заповедта за влизане в страната.
Не са ме канили на срещата в здравно министерство, видях информация, че се предлагат мерки за влизащите в страната, да има задължителен PCR-тест. Вариантът Омикрон е значително по вирулентен от досегашните варианти на коронавируса и това, което знаем е, че е много по-инфекциозен. Особено в големите градове е редно да бъдем с маски дори на улицата, защото много често се разминаваме твърде близо.
Навсякъде в Европа това е задължително, а не както у нас - сваляме и слагаме маската. Само от това, че непрекъснато пипаме маските с ръце, унищожаваме техните протективни свойства. Носенето на маски на открито е една от важните мерки, които трябва да бъдат въведени. Продължаваме да спорим за неща, които отдавна са доказали ефективността си.
За мен основната мярка е въвеждане на задължителна имунизация при професиите, които работят с голям контингент от хора като лекарите, медицинския персонал, учителите, обществения транспорт, военни, полицаи, митничари, административни служители и други. Който не желае, просто напуска работа или прави всяка седмица по две изследвания. Бих казал, че е важно да се въведе и изискване за зелен сертификат при ползване на междуградския транспорт. Така, както е практиката при пътуването със самолет и международния транспорт най-общо казано.
Коронавирусът е изменчив както например познатия ни грипен вирус. След варианта Делта се появи Омикрон, а днес има данни и за нова мутация. Като клиничен лекар не e моя компетенция да дам препоръка точно какви противоепидемични мерки трябва да се предприемат заради навлизането у нас на Омикрон, но във всички случаи те трябва да се оптимизират. И ваксинацията трябва да продължи.
Първо, защото имунизираните хора прекарват по-леко болестта. Не е все едно дали инфекцията ще премине като леко неразположение у дома или ще доведе до дълъг болничен престой, последван понякога от инвалидизация или смърт. В САЩ и държавите от Западна Европа се имунизираха много хора и сега, в хода на следващия пик сме свидетели на данни относно промяна в тежестта на заболяване и смъртността сред пациенти със завършен ваксинационен статус.
Прогнозите, че Омикрон, като по-заразен, но по-леко протичащ може да доведе до отшумяване на пандемията са оптимистични, но според мен засега са смели.
За “Омикрон” знам това, което е публикувано в научната литература и съм чел, и това, което се говори непрекъснато. Знаем, че при младите хора сякаш протича по-леко, макар и да е по-заразен. Предполагам, че за възрастните хора, над 65 години, и тези с придружаващи заболявания обаче, протичането може и да е по-тежко. Затова всички трябва да се ваксинират с бустерна доза. Прогнозите да доведе до отшумяване на пандемията са оптимистични, но според мен засега са смели. Медицината е наука, базирана на доказателства, които в този момент събираме. Все още имаме още много да учим.
Администрацията куца и не вдига телефони
Отварят пунктовете в моловете и метрото в София
Този уикенд ще работят пунктовете за ваксинация в моловете и метрото.
Столичната Регионална здравна инспекция отново моли за съдействие във връзка с набирането доброволци в помощ на процеса по прилагане на противоепидемичните мерки и контрол на територията на София-град. Това зоват от службата за втори път от октомври досега.
Хората, които са готови да се включат безвъзмездно в помощ на иначе затрупаната администрация, ще попълват Карти за епидемиологично проучване на заразно болен - по образец на Министерството на здравеопазването, ще събират данни на заразени и контактни лица, както и ще въвеждат данни в Регистъра, който е част от Националната информационна система.
СРЗИ ще им осигури електронен подпис за осъществяване на дейността, като оставят за контакт електронна поща за връзка със Столичната РЗИ: [email protected]
Много от хората, на които им се е наложи да влязат в контакт с РЗИ в София, заради COVID, сигнализират, че контактът с администрацията е възможен. Телефоните, оставени за въпроси за коронавируса, не се вдигат или са изключени. Освен това поставянето под карантина от служител на СРЗИ се случва официално дни, след като е излязъл положителен резултат от антигенен или PCR тест, сигнализират постоянно читатели на “Труд”.
Междувременно Столичният общински щаб, свикан от кмета на София Йорданка Фандъкова, реши отново да бъдат отворени изнесените ваксинационни пунктове в столицата от този уикенд - 8 и 9 януари. Ще се засили и контролът за спазване на мерките в градския транспорт и големите търговски обекти.
Според Фандъкова училищата и детските градини не трябва да се затварят, а да продължат да работят при спазване на всички притивоепидемични мерки и тестване на учениците.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш