Папа Франциск отвори „Светата врата“ на базиликата „Свети Петър“ в навечерието на Коледа, поставяйки началото на юбилейната година на католическите тържества, която ще привлече повече от 30 милиона поклонници в Рим.
88-годишният понтифекс, който наскоро лекува настинка, беше в инвалидна количка, с която беше избутан до огромната, богато украсена бронзова врата. Той почука на нея, преди вратата да се отвори.
Традицията, датираща от 15-ти век, гласи, че папата трябва да отвори Светата врата и да бъде първият, който да премине през нея. А милионите поклонници от цял свят ще го последват, търсейки пълна индулгенция или пълно опрощение на греховете.
Папа Франциск за втори път ръководи Юбилея. Преди това той ръководи Юбилея на милосърдието през 2015 г.
Как се отваря Светата врата
Юбилейната 2025 г. е посветена на надеждата, започна на площад Свети Петър. Това не винаги е било така, тъй като исторически единствената Света врата е била в базиликата Свети Йоан Латеран, официалното седалище на епископа на Рим.
Вратата носи дълбок символизъм, вкоренен в Евангелието (Йоан 10:7-9):
„Тогава Исус отново им каза: Истина, истина ви казвам, Аз съм вратата на овцете. Всички, които дойдоха преди Мене, бяха крадци и разбойници, но овцете не ги послушаха: ако някой влезе през мен, той ще влезе и излезе и ще намери паша."
След официалното съобщение на папата през май, което определи началната и крайната дата на Светата година, първата стъпка към юбилея беше признаването на Светата врата.
Между юбилеите ключът от ключалката се съхранява в стената, която запечатва вратата отвътре. Практиката за запечатване на Светата врата със зидария е древна традиция, при която допреди няколко десетилетия папата използваше чук, за да създаде дупка в тухлите. По-късно тази практика беше прекратена от съображения за сигурност.
Следващата стъпка е отварянето на Светата врата, което тази година се състоя вечерта на 24 декември. Церемонията, проведена на италиански и латински, завършва в атриума на Свети Петър с думите на папата „Aperite mihi portas iustitiae“ (Отворете ми вратите на справедливостта), а събранието отговаря „Ingressus in eas, confitebor Domino“ (Като вляза в тях, ще се изповядам на Господа).
След това папата мълчаливо се изкачва по стъпалата — подпомаган от платформа поради възрастта си от 88 години. Той отваря вратите с ръце, докато двама служители ги дърпат отвътре, преди да коленичи пред тях.
Какво се случва след откриването на юбилея и кога приключва?
Първият юбилей, установен през 1300 г. от папа Бонифаций VIII, първоначално се провежда всеки век. Въпреки това, това скоро беше променено на всеки 50 години, а от 1475 г., на всеки 25 години, със случайни извънредни юбилеи, като 1933 г. Свещената година на изкуплението и 2015-16 г. Свещената година на милостта.
Сегашната Света врата на Свети Петър, изработена през 1949 г. и подарена от Швейцария, е украсена с четири бронзови панела, които изобразяват историята на човечеството, от първородния грях до възкресението на Христос.
Светата врата на Свети Петър не е единствената, която се отваря за вярващите. През следващите дни вратите на другите големи базилики в Рим - Свети Йоан Латеран, Света Мария Майор и Свети Павел - също ще бъдат отворени, заедно със специална Света врата в затвора Ребибия, отбелязвайки историческо първо събитие.
„След това ще започне едногодишен период, който ще завърши на 6 януари 2026 г. със затварянето на Светата врата на Свети Петър. Този ритуал, който продължава през цялата година, се случва на всеки 25 години, за да се гарантира, че всяко поколение може да преживее това време на прошка “, каза Франческо Скалзото, служител на Дикастерията за евангелизация, пред Euronews.
Над 30 милиона поклонници се очаква да посетят Рим и Ватикана за юбилея.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш