Платени агитки и наследници на Милошевич подклаждат насилието в Скопие

Снимка: Архив

Напрежението се подклажда най-вече от така наречените говорители на двете опозиционни партии Левица и Дпмне

От трибуната на тези лица се чуват призиви за саморазправа с "бугарите" за тяхното преследване и за „нападение из Македония“

Случи се така, че опозиционните партии Левица и Дпмне използваха ситуацията, за да излъжат македонците, че френското предложение е вредно за РС Македония и, че Европа желае да отнеме македонската идентичност и те трябва да влязат като българи в съюза. Това доведе до включването на сръбски елементи в организацията на протестите, включително и агитка на футболен клуб „Партизан“- Белград. В нощта, когато бе направен опит да бъде запалено Събранието на РС Македония, тази агитка беше в първите редове, а след това се оттегли. Наблюдаваме участие на всички сръбски лидери в Македония в протестите, начело с Иван Стоилкови, председател на Демократическата партия на сърбите в Македония. 

Насилието, което виждаме в центъра на Скопие се подклажда най-вече от така наречените говорители на двете опозиционни партии Левица и Дпмне, както и някои журналисти като сърбина Марко Милосавлевич от Любляна, Словения. От трибуната на тези лица се чуват призиви за саморазправа с "бугарите" за тяхното преследване и за „нападение из Македония“. Такъв език на омразата идва със същия плам и от сръбските лидери на партии в Македония. 

Нека да обясня като очевидец за фланга на крещящата тълпа срещу ЕС и България. Агитките са местните запалянковски групички в Скопие - така наречените "комити". Те са платени от партия Дпмне и споменатата от мен агитка от Белград. 
В последните дни по данни на Фондация „Македония“ в Скопие бяха забелязани двама представители на сръбската организация за протести и масови събития Канвас, но за сега не виждаме тяхното ангажиране в протестите. Да допълня за незапознатите, че Канвас е сръбска терористична организация, създадена от Срджа Попович, известен с близостта си до Слободан Милошевич, която активно участва в политическия живот на Македония. Сръбската партия Трета Сърбия твърди, че Канвас е в дъното на мирни революции в арабските страни и е единствената действаща немюсюлманска терористична организация, според доклади на различни спецслужби. 

 Главните противници на френското споразумение и основния отпор идва от двете опозиционни партии, които имат до 350 000 привърженици в РС Македония. Те тласкат държавата към сръбската сфера на влияние и далеч от възможното й европейско бъдеще, което се явява единствено възможно бъдеще за страната РС Македония, тъй като албанската общност и други значителни части от обществото не желаят друго бъдеще за страната, освен Европейския съюз. ЕС е безалтернативен за Скопие.

Общата политическа картина в РС Македония е тревожна. Ако правителството на Димитър Ковачевски не подпише навреме френското предложение, а това време изтича, е възможен етнически конфликт, който ще тласне страната към разруха и разпад. България вече реагира с дипломатическа нота на езика на омразата в Скопие по време на протестите против френското предложение и както го наричат организаторите на протеста "бу-га-ри-за-ция". 

България трябва да продължи да следи отблизо ситуацията и да реагира при нужда и опасност за българските граждани в страната, които в момента са около 22 000 души, а с тези, които са извън страната общо над 105 000 българи. 

В завършек желая да уведомя българската общественост, че френското предложение е добро за България, то защитава и включва нашите искания в преговорната рамка на Скопие и РС Македония няма да стане член на ЕС, докато не изпълни всички наши искания. Това е един процес на реформи и евроинтеграция, в които България и българското общество ще участват пряко. Опитът на България в ЕС ще бъде безценен за Скопие и това ще сближи двете общества, въпреки омразата, която просръбските партии и инсталации желаят и успяват да създадат. Важно е да знаем и че Скопие няма време, за да разпише френското предложение, ако не разпише до дни се очаква Европейският съвет да започне процес на отделяне на Република Албания от РС Македония в преговорния процес и рамка за влизане в ЕС. Желая кураж и смелост на премиера на РС Македония Димитър Ковачевски, да подпише по-бързо френското предложение и фактическата преговорна рамка на Скопие за започване на преговори за ЕС.

*Авторът е председател на фондация „Македония“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи