Големите млекопреработватели предлагат нови изисквани
Сирене с над 62% вода да се води имитиращ продукт
Има разминаване в резултатите от проверките
Големите млекопреработвателни предприятия подготвят удар срещу малките производителите с въвеждането на нови изисквания. Вече са внесени предложения за промени в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, в които да се запише, че сирене с водно съдържание над 62% да се класифицира като имитиращ млечен продукт, независимо, че в него няма растителни мазнини.
Инициативата е на Асоциация “Активни потребители”, след като направиха изследване, в което твърдят, че масово в сиренето под 10 лева има по-високо водно съдържание. В изследваните марки обаче не присъстваше нито една от най-масовите, продавани по магазините на известните големи преработватели.
Работна група вече е обсъждала тази промяна, съобщиха за “Труд” от Българската агенция по безопасност на храните. Ако промяната бъде приета, на практика само сиренето с цена над 14 лева ще може да носи етикет “краве сирене”, а такова продават само големите производители.
Има ли обаче нарушения при високото водно съдържание в продукта. Според нормативната уредба, ако в техническата спецификация на продукта производителят е написал, че има примерно 70% съдържание на вода и такова се установи при проверка, нарушение няма, обясниха от БАБХ. Причината е, че няма точно определен процент на водното съдържание в сиренето. Проучването на “Активни потребители” сравняват процента водно съдържание с това на продуктите по БДС, но изследваните сирена не са обявени, че са направени по стандарта. Съгласно него в саламуреното сирене трябва да има до 54% вода, но този стандарт не е задължителен, а само пожелателен.
Затова има и разминаване в резултатите от проверките на агенцията по храните и тези, направени от потребителската организация. По данни на БАБХ от началото на годината са взети 72 проби от млечни продукти, които са изследвани за наличие на немлечни мазнини и за съответствие с физикохимичните показатели по технологичната документация на производителя (водно съдържание, масленост в сухото вещество и съдържание на сол). От тях 37 проби са на сирене. Несъответствия са установени при 11 проби, като 8 са от сирене и 3 от кашкавал.
Проверки
И производители избират кой продукт да се тества
И представители на големите млекопреработвателите участват в избора на продуктите от магазина да се тества при проверките на БАБХ. Проверките се осъществяват от комисия, включваща представители на БАБХ, Комисията за защита на потребителите, Асоциацията на млекопреработвателите и Националната асоциация на млекопреработвателите. От 2020 г. в комисията са включени и представители на “Активни потребители”. Внезапните проверки тази година се извършват всяка седмица, като при предварително споразумение на ротационен принцип представител на една от организациите определя търговски обект, откъдето всеки член на комисията индивидуално посочва два вида млечни продукти - от български и от производител от друга страна членка на ЕС, за лабораторно тестване, обясниха от агенцията по храните.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш