Политическа стабилност сложи юзди на инфлацията в Турция

Снимка: Daily Sabah
Политическата стабилност в Турция започва да дава резултати и южната ни съседка става изключително добър център за инвестиции и развитие на търговията.

Анкара следва мащабна енергийна стратегия до 2035 година

Южната ни съседка се превръща в надеждно място за инвестиции и търговия

Икономика от 1,2 трилиона долара

Турция се е превърнала в надежден търговски и инвестиционен център за чуждестранни инвестиции. Новината преди дни съобщи министърът на търговията Йомер Болат, който участва в 28-мия Международен бизнес форум, организиран от Асоциацията на независимите индустриалци и бизнесмени (MÜSİAD) в Истанбул.

В своето изявление Болат акцентира, че пандемията от коронавирус, войната между Русия и Украйна и други геополитически фактори в региона възпрепятстват в момента прекалено оптимистичните прогнози за световната икономика и търговия: „Гледайки от страна на Турция, през последните 22 години успяхме да постигнем годишен ръст от 5,4%. Преди 22 години имахме икономика на стойност 230 милиарда долара, а сега се гордеем с икономика от 1,2 трилиона долара“.

През последните години сме свикнали да гледаме на показателите на южната ни съседка  основно през инфлацията. Но явно правителството е успяло да й сложи юзди. Данните от октомври са, че годишната инфлация в Турция се е забавила до 49,4%, като за сравнение през август тя е била 52 на сто. 

Властите в Турция имат повод да отчетат успехи и да подчертаят политическата стабилност в страната, икономическите реформи, както и на инвестициите в инфраструктура, транспорт, енергетика, здравеопазване, образование и отбранителни технологии. 

Турция се превръща в надеждно място за чуждестранни инвестиции и търговия.

Икономиката нарасна с 5,3% през първото тримесечие на тази година, като силното вътрешно търсене бе стимулирано от повишаването на минималната работна заплата и от това, че домакинствата очакваха по-висока инфлация. Според проучване на Ройтерс, икономиката на Турция е нараснала с 2,6% през третото тримесечие поради по-бавното вътрешно търсене и тежестта на по-строгите икономически политики. Растежът на БВП за цялата 2024 г. се очаква да бъде 3%, според оценката в проучването на Ройтерс. А прогнозите на икономистите варират от 2,7% до 3,4%.

Управителят на Турската централна банка Фатих Карахан вече заяви през този месец, че условията на търсене в третото тримесечие са на равнище, което ще подкрепи спада на инфлацията. Правителството очевидно има ясни ангажименти да охлади инфлацията, да промени структурата на икономическия растеж и да постигне устойчиви нива.

Към това може да добавим, че Standard & Poor's (S&P) повиши дългосрочния кредитен рейтинг на Турция от ВВ- на В+ със стабилна перспектива. Строгата парична политика на Централната банка на Турция позволи на турските власти да стабилизират лирата, да намалят инфлацията, да възстановят резервите и да дедоларизират финансовата система. По-оптимистичната прогноза от S&P е оставена за 2026 г.

Реалностите са, че през последните две десетилетия делът на Турция в световната търговия се е увеличил повече от два пъти - от 0,49% на 1,08%, като е достигнал 17-то място по големина на икономиката в света по отношение на БВП и 11-то място по паритет на покупателната способност.

Устойчивостта на турската икономика ще бъде подложена на истинско изпитание през 2025 г., но тя може да разчита на фискална политика, на догонващо развитие на заплатите, на повишаването на заетостта, устойчивият износ през цялата година и на нарастващите приходи от туризъм.

Перспективите не са безоблачни, най-малкото заради засилената конкуренция от страна на Китай. Нуждите от външно финансиране все още остават високи, а сигналите от европейската икономика, най-вече от Германия, но и от Великобритания, неминуемо ще доведат до периоди на застой вместо растеж. Макроикономическите показатели на Турция обаче ще продължат да се подобряват, защото тенденцията е обърната.

Не на последно място Турция работи по свръхамбициозна енергийна стратегия, която стъпва на пет фундамента - увеличаване на капацитета за възобновяема енергия, подобряване на енергийната ефективност, разширяване на производството на ядрена енергия, внедряване на нови технологии, като водород и съхранение на енергия в батерии, и инвестиции в суровини от критично значение.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари