Половината от селските общини са изоставащи

Половината от селските общини са изоставащи

Само 6 от тях са с ниска безработица, високи заплати и приходи

Развити са тези с действащи мини, завод или атомна централа

Над половината от селските общини у нас са изоставащи, става ясно от Социално-икономически анализ на развитието на селските райони и напредъка на дебата за Общата селскостопанска политика 2021-2027, направен от експерти в земеделското министерство.

Общините са квалифицирани според равнището на безработица в тях, дела на хората в трудоспособна възраст от населението им, средната работна заплата, производителността на малките и средни предприятия и приходите от дейността, падащи се на един човек. Според тези критерии 53 на сто от селските общини или 123 от тях са с недостатъчно и неефективно развита икономика, показват данните, събрани в анализа.

Едва 6 от селските общини могат да бъдат определени като развити заради добри икономически показатели, категорични са данните. Това са общини, в които има работещи мини като Раднево, Гълъбово, Челопеч и Пирдоп. Както и община Девня, в която има заводи и Козлодуй, в който живеят и работят експертите от атомната ни централа.

В тези 6 общини средната брутна заплата изпреварва в пъти възнагражденията, получавани в останалите селски общини, а приходите от дейността, падащи се на 1 човек от населението на общината са почти 13 пъти по-големи спрямо стойността на този показател в групата на изоставащите общини.

16 от селските общини или 6,9 на сто от всички такива в страната в анализа са класифицирани като догонващи. Тоест те са с близки до отличниците показатели, но все пак производителността в тях е три пъти по-ниска спрямо 6-те развиващи се общини.

Останалите 87 селски общини са класифицирани като такива в развитие. Те представляват 37,5 на сто от всички в страната. В тях безработицата е двойно по-висока спрямо отличниците, а средната работна заплата два пъти по-ниска.

За постигане на икономическо сближаване между селските общини е необходимо целенасочено и икономическо ефективно финансиране, се казва в анализа. Най-малките общини в страната обичайно са тези, които нямат капацитет и възможност да реализират европроекти и чрез тях допълнително да подпомогнат развитието си, става ясно от доклада.

Сред съветите, които са включени в документа за преодоляване на разликите между различните селски общини е да се повишат възможностите за изпълнение на европроекти от малки и средни предприятия в селските общини, да се запази възможността за многофондово финансиране, да се намали бюрокрацията в приема на документи и да се насърчат публично-частните партньорства.

Според изготвилите документа, за да се ускори развитието е нужно да се инвестира в иновативни продукти, които да направят микро и малките предприятия конкурентноспособни у нас и в чужбина.

Най-четени