Делян Добрев пред “Гласове”:
„Как така „Газпром“ спряха газа само на България, а на никой друг не госпряха? Как оставиха държави като Германия, Италия, Австрия – да не ги изброявам всички – да продължат да си плащат в долари в „Газпромбанк“ в Русия и там да се извършва превалутиране в рубли? Всички държави успяха да работят по тази схема, ние – не. Всеки момент ще получим от „Газпромекспорт“ искане за плащане на огромна сума за количествата, които не сме взели. Ако ги калкулираме по пазарни цени, от края на април до края на декември тази година вероятната сума е 1 милиард евро. Цената на газа рефлектира върху стоките, които ние купуваме в магазините. И ако газът ни е надписан с 30%, няма нужда да сме домакинство, което се топли на газ, за да страдаме и да плащаме тези 30%. Всички в България са ги плащали през последните шест месеца.
Купували са без процедура. В България всяко учреждение, когато например купува хартия за принтер, трябва да направи тръжна процедура – да събере поне три оферти, за да покаже, че работи при възможно най-добрите условия. А ние последната половин година купуваме газ за милиарди без търг, без конкурс, на посочени произволно компании.
Слагат на ръководна позиция в "Булгаргаз" човек, който до предния ден е работил за „МЕТ“. А „МЕТ“ е фирмата, от която веднага след това започнаха да купуват газ без търг, без процедури. Най-фрапантното е, че от „МЕТ“ купуват скъпо, държавното дружество, и го продават обратно на „МЕТ“ евтино. Само за месец се беше формирала загуба от 5 милиона.
Например купува го на 100 лева и го продава обратно на 80 лева. Газът не отива никъде, той си остава пак на „МЕТ“. Пускат една фактура от „МЕТ“ към „Булгаргаз“, „Булгаргаз“ пуска обратно фактура и „МЕТ“ прибира разликата.
Ако България е един басейн, в който влиза газ, газ влиза само от една тръба – идващата от Турция. От тази тръба влиза само руски газ. Тоест, когато басейнът се пълни само от една тръба и от нея тече руски газ, няма как вътре в басейна да има газ, различен от руския. И дори когато купим газ от друг доставчик – например американски, този газ остава в Гърция, а ние просто намаляваме количествата, излизащи от изходящата тръба към Гърция. Тоест имаме една тръба, която влива газ в България, имаме и три-четири тръби, от които излиза този газ. И това, което излиза към Гърция, просто го намаляваме."
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш