Николай Денков склонил да е вицепремиер по външната политика
Номинации от проекто-кабинета “Габровски”
България вече се управлява от правителство в оставка, след като парламентът гласува с 216 гласа “за” оттеглянето на Николай Денков от поста премиер. Консултациите при президента за новото правителство с министър-председател Мария Габриел ще започнат най-рано в петък, научи “Труд news” от източници на “Дондуков” 2.
В кулоарите на парламента обаче вече се въртят имена на нови министри, както и се обсъждат претенциите на ГЕРБ-СДС поне за 10 министерства от общо 19. Повод за претенциите на най-голямата партия в парламента бил фактът, че ГЕРБ-СДС имат най-много депутати и реципрочно трябвало да получат министерски постове, обясниха депутати от управляващото мнозинство.
От ГЕРБ отричат да са водени подобни разговори за състава на правителството “Габриел”. От партията на Бойко Борисов заявиха пред “Труд news”, че разговорите ще започнат след 8 март, когато лидерът им се върне заедно с Мария Габриел от конгреса на ЕНП в Букурещ. Отсъствието им не пречи на народните представители от ППДБ да плетат интриги в тяхно отсъствие и да спрягат министерски имена.
Според депутати от ГЕРБ имали претенции за финансовото министерство. Доскоро се твърдеше, че Асен Василев има подкрепата на Бойко Борисов, но това очевидно не е така, след като финансистът беше споменат сред министрите, които могат да провалят Габриел като премиер. “В кабинет, в който са Тагарев, Василев, Богданов, министърът на спорта и на туризма, Габриел ще се провали, а този провал ще е и на ГЕРБ”, обяви по време на националното съвещание на партията Борисов във вторник. Критиките му отприщиха кулоарни номинации за постовете на “двойкаджиите” в правителството.
От ГЕРБ попитаха къде е излишъкът от 1 млрд. лева, за който твърди Асен Василев и обясниха, че такъв милиард има само счетоводно в бюджета, а парите липсват. В хода на преговорите е възможно от партията на Борисов да лансират за финансов министър Теменужка Петкова, която е с безспорен опит във финансите. Тъй като Петкова е необходима и в парламента, като резервен вариант от ГЕРБ-СДС може да номинират и Маринела Петрова, която бе дългогодишен служител на министерството и неколкократно е била зам.-министър, а в проекто-кабинета “Габровски” беше номинирана за министър на финансите.
Министърът на икономиката Богдан Богданов има твърдата подкрепа на ППДБ, но ГЕРБ отдавна искат смяната му и за мястото вече се завъртя името на бившия успешен министър по времето на третия кабинет “Борисов” Лъчезар Борисов. ППДБ предлагали и резервен свой вариант за ведомството - Даниел Лорер, който вече беше министър на иновациите в кабинета “Петков”.
От ДБ били категорични, че няма да отстъпят смяната на Тодор Тагарев като военен министър. В ПП обаче оглеждали биографиите на армейския генералитет за консенсусна фигура.
За поста на спортния министър Димитър Илиев загрява от месеци Красен Кралев, който също изкара успешен мандат там по времето на “Борисов 3”.
От ДБ настояват министерството на здравеопазването да остане в квотата им и точно затова предлагат заместникът на Христо Хинков - представителят на фармацевтичното лоби Илко Гетов, да стане здравен министър.
“Труд news” научи, че Николай Денков вече е преглътнал факта, че няма да е външен министър и се е съгласил като вицепремиер да отговаря за външната политика. Не е изключено да се наложи от ГЕРБ-СДС да предложат външен министър, тъй като от ППДБ не искат Габриел да е и премиер, и външен министър. С подготовка за поста извън имената на бивши външни министри от правителства на ГЕРБ е Георг Георгиев, който е едно от младежките остриета на партията и имат опит в МВнР.
Втори фронт
Истинските разправии във властта обаче не са за постовете в правителството, а за състава на КПКОНПИ и за постовете в съдебната власт, обясниха депутати с дълъг политически опит. Според тях в момента, в който ППДБ и ГЕРБ-СДС се разберат за номинациите там, ще се постигне бързо консенсус и за състава на правителството. Деликатният момент е, че за гласуването ще са им необходими и гласовете на ДПС, тъй като трябва мнозинство от 2/3. От ППДБ бързат с договорки и за регулаторите, където вече предложиха подялба 50 на 50 за различните постове и посъветваха ГЕРБ-СДС, ако искат и ДПС да участва, да дадат от своята квота. Местата в регулаторите са особено привлекателни, защото там месечните заплати са между 7 000 и 14 000 лева.
Секторът се “люшка като кораб без кормчия”
Васил Грудев ще е най-вероятно новият министър на земеделието, тъй като министерството на земеделието и храните минава в квотата на ГЕРБ-СДС, обясниха пред “Труд news” високопоставени служители от ведомството. От няколко дни там вече се знаело, че Кирил Вътев няма да запази поста си заради напрежението в сектора. Предстоят смени и на заместниците му, уточниха лаконично от МЗХ.
“Българското земеделие през последните година и половина се люшка като кораб без кормчия, няма никаква посока за развитие, освен краткосрочно погасяване на кризи. Нашата лодка се движи в бурни води, без посока и без капитан. Хората от бранша осъзнават много добре, че икономическата ситуация е такава, че няма как да оцелеят в рамките на следващите две години, ако този кораб продължи да се люшка по този начин”, каза преди седмици в интервю за БНР Васил Грудев.
Той беше номинация за земеделски министър от несъстоялия се кабинет “Габровски”, но има опит като служебен министър на земеделието от правителството “Близнашки”.
ППДБ склонни да заменят Зарица Динкова, но със свой човек
Заместници оглавяват МТСП
Сегашната министърка на туризма Зарица Динкова ще бъде сменена, но от ППДБ не били склонни да отстъпят министерството на ГЕРБ-СДС.
Ако ГЕРБ-СДС вземе министерството на туризма, почти сигурно е, че министър ще бъде Мартин Захариев, който беше номиниран в правителството “Габровски”. Захариев беше депутат от БСП по време на правителството “Орешарски”. От ППДБ били склонни да направят смяна на сегашната министърка Зарица Динкова, но все още не са казали дали дават ведомството на ГЕРБ. От ПП искали да запазят министерството като резервен вариант за Иванка Шалапатова, която 9 месеца беше социален министър, но се прочу с 14 командировки в чужбина на обща стойност 33 743 лв. Динкова пък не успя да получи одобрението на бранша и стана популярна още в първите дни с акцията по спасяването на костенурки по време на наводненията през септември по Черноморието. Самата Динкова също не държала много да продължи да е министър на туризма, тъй като е с дипломатически опит и владее 4 езика - испански, френски, английски и руски. Имала опит и като мениджър на големи международни проекти за ООН и ЕС.
Социално министерство (МТСП) може да бъде оглавено от сегашния заместник на Шалапатова - Николай Найденов, който често се явявал на събития при отсъствието ѝ от страната. Шанс за социален министър имала и Гинка Машова-Станчева, която също е зам.-министър в момента.
Шефът на ДСБ напъвал за ротация в НС преди завъртането на премиерите
Никой не иска генерал Атанас Атанасов начело на парламента, коментираха пред “Труд news” депутати. Силно недоволство от компромиса има в “Продължаваме промяната”, където смятат, че Никола Минчев е по-авторитетна и приемлива фигура. В партията припомнят ченгеджийските скандали подслушвания, които генералът периодично забърква. В ПП питат и защо шефът на една бутикова партия, каквато е ДСБ трябва да оглавява парламента и припомнят, че подобна стъпка е нелогична дори заради малкия принос на ДСБ в изборите резултати.
Народни представители от ППДБ признаха, че това е и причината да не бързат с ротацията на председателя на парламента. Атанасов няколко пъти повдигал въпроса и твърдял, че е добре завъртането да стане преди това на премиерите, но от ПП не реагирали.
От друга страна ГЕРБ били категорични, че ротация на шефовете на НС ще има след тази на премиерите. Така имали гаранция, че в случай на провал на преговорите, Атанас Атанасов няма да оглави служебно правителство. След промените в конституцията председателя на НС е първата фигура, на която президентът трябва да предложи поста.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и Мария Габриел разговаряха с Манфред Вебер на конгреса на ЕНП в Букурещ.
“Чух Асен Василев, че казва за козметични промени. Ако няма радикални реформи в кабинета, регулаторите и съдебната система, няма да участваме. Без кардинални промени, включително и на Асен Василев, аз повече няма да го подкрепям”. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от Букурещ. “С това си поведение днес ни пратиха в ръцете на Радев. Защо беше нужно да счупят правителството днес? От Радев зависи кога ще са изборите, кога ще са консултациите, той, ако не беше джентълмен утре щеше да направи консултациите”, каза лидерът на ГЕРБ. “Не виждам защо по този начин арогантен начин се отнесоха с всички към парламента. Денков дойде, хвърли си оставката и си замина с кабинета от част от дебатите”, възмути се Борисов.
Според него ППДБ играят и се “опитват ГЕРБ да излязат виновни, че отиваме на избори”. “Те видяха, че ако са разделени двата избора, те на европейски избори ще катастрофират. И затова тикат за 2 в 1. Само че трябва да излезем ние виновни. Понеже не искам да излизам виновен съм изпратих с техните дами - дамски екип. Ако намерят кардинално решение за кабинета, ще отида да се подпиша”, коментира още Борисов. “Как да защитиш Тагарев, как да защитиш спортния министър, как да защитиш кадровика им Асен Василев, който всеки ден прави смени”, попита той и коментира, че други министри правят смени в полза на ДПС.
“Повече на туй хоро, с тези хора, по този начин - никога”, закле се лидерът на ГЕРБ.
Обществените нагласи според “Алфа Рисърч”
Сред 1000 души, в периода 27 февруари - 3 март 2024 г.
Мария Габриел се ползва с повече одобрение от Николай Денков.
Мария Габриел, която се очаква да поеме поста на министър-председател, е сред малкото политически представители в страната с позитивен рейтинг - 34.7% положителни срещу 25.2% отрицателни оценки. Това отчита като обществени нагласи регулярното проучване на обществените нагласи, реализирано от агенция Алфа Рисърч сред 1000 души, в периода 27 февруари - 3 март 2024 г. Очакванията за дейността на кабинета “Габриел” са преобладаващо неутрални, но благодарение на персоналното доверие към нея оптимизмът надделява над песимизма: 20% смятат, че правителството ще работи по-добре срещу 15% - че ще работи по-лошо. Нарасналото през последните седмици напрежение между участниците в управлението поляризира отношението към кабинета “Денков” сред собствените им симпатизанти.
Седмици преди първата по рода си ротация в изпълнителната власт, дейността на кабинета се ползва с одобрението на 21.1% от българите - колкото е била и стартовата му подкрепа от преди девет месеца. По-значима е динамиката в неодобрението, което нараства от 37% при сформирането му до 52.9% към момента.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш