Парламентът може да приеме удължителен бюджет, който да действа няколко месеца
Няма пари за по-високи възнаграждения
Провала с приемането на бюджета за 2025 г. ще остави военни, полица и учители без обещаното увеличение на заплатите, заявиха финансисти, които “Труд news” потърси за коментар. По-рано през годината депутатите гласуваха увеличение на заплатите на военни и полицаи, които трябва да влязат в сила от началото на следващата година. При военните увеличението на възнагражденията трябва да бъде до 47 на сто.
През последните години беше въведена практика най-ниските заплати на учителите да са с 25% над средната заплата в страната. Затова учителите очакват увеличения на заплатите, така че това правило да бъде запазено и през 2025 г. Но увеличенията на възнагражденията реално няма как да се случат без да бъдат осигурени необходимите пари. Въпреки, че в закон вече са записани нови правила за определяне на заплати на военни и полицаи, това няма как да стане без да има допълнителен нормативен акт за реализиране на увеличението - например решение на Министерски съвет, с което да бъде уточнено какво увеличение да има за всяка длъжност, обясниха финансисти. Затова хората от силовите ведомства и учителите вероятно ще бъдат в изчаквателна позиция докато депутатите не приемат бюджета за 2025 г.
В Закона за публичните финанси е посочени, че “в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет”. Това означава, че без приети промени в данъчните закони и без приет бюджет от 1 януари 2025 г. данъците и осигуровките ще бъдат в досегашния им размер. Изключение от това правило са ставките на ДДС за хляба, брашното и ресторантите, които се връщат на стандартното ниво от 20 на сто. В самия закон за ДДС е записано, че намалените ставки са в сила до края на настоящата година и за вдигането на ДДС не е необходимо решение на парламента.
Според разпоредбата на Закона за публичните финанси разходите на държавната хазна през първите месеци на 2025 г. ще трябва да бъдат в размер до направените разходи за съответния месец на 2024 г., като бъдат отчитани влезлите в сила нормативни промени. Въпреки че, законодателните промени, свързани със заплати на военни и полицаи, ще влязат с сила, от служебното правителство ще зависи дали ще може да осигури необходимите за това пари. По принцип не би трябвало заплатите да бъдат увеличени без санкция на парламента. Но теоретично и това би могло да стане.
Пари за увеличение на заплати на учители и останалата държавна и общинска администрация от 1 януари няма да има без приет нов бюджет. От Министерство на финансите с проекта на бюджет предложиха повишение на разходите за възнаграждения в администрацията с 10% във ведомства, в които няма предвиден по-голям ръст. Но без приет бюджет това няма как да стане.
В края на 2022 г., когато също имаше служебно правителство, Министерство на финансите внесе в парламента удължителен бюджет, който да позволи изпълнението на бюджета и през следващата година, докато бъде формиран редовен кабинет. Сега такъв бюджет не е предложен, но може да бъде приет от парламента по предложение на депутати. Но и без приемането на удължителен бюджет държавата няма да спре, хората и фирмите ще трябва да продължат да плащат данъците си, а заетите в администрацията да получават заплатите си. Но може да възникнат някои проблеми при събирането на осигуровки и плащането на социални помощи в зависимост от начина на тълкуване и прилагане на законодателството.
С бюджета определят минимален и максимален праг
Депутатите решават за парите за майки
Минималната заплата става 1077 лв. от януари следващата година.
Минималната заплата ще стане 1077 лв. от 1 януари 2025 г. дори и без да има приет бюджет. Причината за това е, че размерът є се определя с решение на правителството, а служебният кабинет вече реши от началото на следващата година най-ниското възнаграждение да стане 1077 лв.
Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване ежегодно определят минимален осигурителен доход за самооосигуряващите се, както и максимален осигурителен доход, който важи както за хора на заплата, така и за самоосигуряващите се. Въпрос на тълкуване е как ще се процедира при липса на бюджет. През последните 30 години е имало много случаи, при които бюджетът не е приет в началото на календарната година. И практиката е била да продължи изпълнението на старя бюджет, с определените в него размери на налози, пенсии и социални плащания.
Ежегодно с приемането на бюджета депутатите гласуват редица важни параметри, като размера на здравната вноска, минимален и максимален размер на обезщетенията за безработица, месечни суми за втората година от майчинството, месечни помощи за деца и т. н. След като вече е достигнато определено ниво на тези параметри те ще бъдат запазени и без действащ бюджет, категорични са финансисти. В Закона за публичните финанси пише, че ако бюджетът не бъде приет, разходите се извършват в размер не по-голям от предходната година, което дава възможност за запазване на нивото на плащанията. Но отново от решаващо значение е тълкуването на нормативните актове.
Продължава изплащането им в досегашния размер
Очакваната индексация е с 8-9%
Липсата на приет бюджет в началото на 2025 г. няма да се отрази на размера на изплащаните пенсии.
Без приемането на бюджет през първите месеци на 2025 г. пенсиите ще бъдат изплащани в досегашния им размер, заявиха финансисти, които “Труд news” потърси за коментар. Това не е проблем, защото по принцип индексирането на пенсиите не става от началото на годината, а чак от 1 юли. Дотогава би трябвало да има редовно правителство, което да приеме бюджет, с който да бъдат осигурени пари за увеличението.
Според действащия Кодекс за социално осигуряване, а и в проекта на бюджет за 2025 г., е предвидено от средата на следващата година пенсиите да бъдат индексирани по “швейцарското правило” - с 50 на сто от инфлация и с 50 на сто от ръста на средния осигурителен доход. Предварителните разчети на Министерство на финансите показват, че увеличението ще бъде с 8-9 на сто. А конкретното увеличение ще стане ясно като излязат данните за инфлация и средното ниво на осигурителните доходи за настоящата година.
Нивото на минималната пенсия се определя ежегодно с бюджета на държавното обществено осигуряване. Финансисти заявиха пред “Труд news”, че и без приет бюджет за 2025 г. ще продължи изплащането на пенсиите в досегашния размер. Това е и въпрос на тълкуване, но едва ли служебно правителство ще си позволи да изплаща пенсии под сегашния минимален размер.
Със сигурност, ако парламентът не реши нищо, след средата на януари 2025 година ще има проблем как да функционира правителството. Многократно заявявах и не само аз, че този въпрос можеше да намери бързо и лесно решение с промени в Закона за публичните финанси, които да дадат отговорите при неприет бюджет.
Не е невъзможно държавата да живее без бюджет, но е необходимо някакво законодателно решение, което да дава правила на поведение без приет бюджет. Законът за публичните финанси в член 87 дава половината от разказа, но не целия. Без никакво законодателно решение и без приемане на Бюджета за 2025 година, в началото на годината ще има блокаж на правителството.
В Закона за държавния бюджет, в Закона за НЗОК и Закона за ДОО има много параметрични решения от типа на размер на здравно-осигурителната вноска, от типа размер на обезщетения при безработица, плащанията на семейните помощи за деца, данъчни облекчения и други, които важат едногодишно. Ако не са определени или не се казва какво се случва с тях, например - изплащане на помощи за деца през януари 2025 г. - няма определен размер. Точно този размер се определя година за година със Закона за държавния бюджет. Колко ще бъде здравно-осигурителната вноска на 1 януари 2025 г.?
Януари 2025 година не може да изкараме без някакво законодателно решение за бюджета, каквото и да е то. Което не отменя темата, че този бюджет не трябва да се приема в този му вид.
Няма да успеем да приемем Бюджета за 2025 г., затова призоваваме Министерски съвет до утре (петък, 20.12.2024 г., б. а.) да внесе удължителен закон, за да не спре цялата държавна система, както в приходната, така и в разходната част. Изключително е важно да се приеме удължителен закон за текущия бюджет, който да влезе в сила от 1 януари 2025 г. Ако няма удължителен закон, директно са ясни основните последствия, които следват - няма да има правно основание за събиране на здравни вноски, тъй като размерът на здравната вноска е определен в бюджета на НЗОК, който изтича на 31 декември 2024 г., няма да има компенсации за електроенергията за бизнеса, максималната пенсия ще падне от 3400 на 2250 лв., както е в основното законодателство. Съответно изплащането на пенсиите на 7 януари ще бъде поставено под риск, тъй като НОИ няма правно основание, на което да даде минималните пенсии в техния размер и ще трябва да се преизчисляват максималните пенсии. Няма минимален осигурителен доход, което означава, че пенсионните осигуровки ще се събират върху цялата сума на дохода без таван, няма да има ваучери за храна, обезщетение за безработицата, семейни помощи, майчински втора година, данъчното облекчение за деца ще падне от 600 на 20 лв., няма да има еднократна помощ при раждане и др.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш