Пролетни витаминозни рецепти

Организмът сам иска свежа храна след зимата.

Хванахме се за зелено

Киселец, лапад, спанак, коприва – всичко влиза в чинията

Към традиционните салати се прибавят киноа, рукола и авокадо

Естествено е организмът да иска свежа, витаминозна храна през пролетта. Недостигът на витамини и други полезни вещества през зимата, когато се ядат повече консерви, туршии и замразени продукти, предизвиква слабост, чувство за изтощение (т.нар. „пролетна умора“), депресия, косопад, сухота и лош цвят на кожата.

Народната традиция от векове използва в кухнята почти всичко зелено, което се покаже над земята през пролетта. Най-популярни у нас са спанакът, копривата, лападът, киселецът, лободата, дивият чесън (левурда), тученицата. Всички те могат да се консумират както готвени, така и сурови.

В по-ново време към традиционните ни салати се добавиха чуждоземското авокадо, горчивото радичио, киноата, руколата, която у нас погрешно се смята за глухарче, а всъщност двете принадлежат към различни семейства – руколата е от Кръстоцветни, като зелето, а глухарчето (радика) – от Сложноцветни, и е тревисто растение, добре познато като билка. 
От всички зелении, които ражда нашата земя, за най-полезен се смята спанакът поради високото му съдържание на желязо, калциеви соли, белтъци, витамини А, В1, В2, В9 (фолиева киселина), С и РР, макар напоследък да се оказа, че славата му по отношение на желязото е доста преувеличена.

При всички положения зеленолистните зеленчуци, които народът нарича просто зелении, са много полезни за организма. Повечето от тях съдържат индоли - вещества, които намаляват риска от рак, и лутеин, изключително полезен за очите. Науката е установила, че зелените листни зеленчуци повишават значително и умствените способности. Така че, хрупайте салата, за да бъдете здрави и умни.

Копривена чорбица

Необходими продукти:
500 г коприва
1 каф. ч. ориз
3-4 стръка пресен лук
1 с. л. брашно
3-4  л. олио
1 ч. л. червен пипер
сол

Начин на приготвяне:
Почистената и измита коприва се пуска във вряща подсолена вода и се вари 5-6 мин., след което се изважда и нарязва на ситно. В друга тенджера запържете в олиото нарязания лук, добавете брашното и червения пипер, разбъркайте, сипете 3 ч. ч. вода и 2 ч. ч. от водата, в която е вряла копривата. След като заври, сложете ориза и варете до готовност. Накрая прибавете копривата и посолете на вкус. При сервирането по желание можете да прибавите малко кисело мляко и натрошено сирене. Вместо кисело мляко може да капнете няколко капки лимонов сок. 

Пюре от коприва

Необходими продукти:
1,5 кг коприва
100 г масло
50 г брашно
200 мл прясно мляко
2 скилидки чесън
сол

Начин на приготвяне:
Копривата се измива и изчиства, задушава се 5-10 мин. във вряща подсолена вода, след което се смила или счуква на много ситно. Прави се светла запръжка от маслото и брашното, която се разрежда с прясното мляко, посолява се и се вари 5-10 мин. Към тази смес се прибавя копривеното пюре. Отстранява се от котлона и се подправя със счукан чесън по желание. Може да се сервира като гарнитура към риба и месо или като самостоятелно ястие, поръсено с натрошено сирене или с яйца на очи отгоре. 

Тиквички с ориз на фурна

Необходими продукти:
3 средни тиквички
2 глави стар лук или 1 връзка пресен
1 ч. ч. ориз
1 ч. л. сол
1 ч. л. червен пипер
черен пипер, магданоз, копър
3-4 с. л. олио
3-3,5 ч. ч. вода

Начин на приготвяне:
Тиквичките се нарязват на колелца с дебелина половин пръст, без да се остъргват. Изпържват се леко в олиото (без брашно). В същото олио се запържва нарязаният лук със солта. Добавя се оризът и се разбърква, да се намазни – без да се пържи. Сваля се от котлона и се прибавят червеният и черният пипер, копърът и магданозът. Разбърква се. Тиквичките се подреждат в тава на 2 или 3 реда, помежду им се слага от ориза. Завършва с тиквички. Залива се с гореща вода (3:1 към ориза). Пече се отначало на 200 градуса 30 мин., после още 20 мин. на 180 градуса. Ако фурната е с вентилатор, се пече на 20 градуса по-малко. Когато ястието е готово, по желание може да му се направи заливка като на мусака.

Сарми от лапад с кайма и ориз

Необходими продукти:
25-30 листа лапад
750 г кайма
3 глави лук
1 ч. ч. ориз
1 ч. ч. доматен сос
копър, чубрица
сол, червен и черен пипер
олио

Начин на приготвяне:
Лападът се почиства от дръжките и се попарва в подсолена вода. Лукът се нарязва на ситно и се запържва в олиото, след това се прибавя каймата. Като стане на трохи, се прибавя и оризът. Изключваме котлона и подправяме плънката с изброените подправки. Завиваме внимателно сармите и ги подреждаме в тенджера. Заливаме ги с вода и доматения сос - да се покрият. Затискаме ги с обърната надолу чиния и варим до готовност отначало на умерена, после на слаба температура, за да не се разкашкат. Сервират се с кисело мляко, в което може да се сложи и счукан чесън. Вместо да се варят, сармичките могат да се запекат във фурна на умерена температура. 

Хит на седмицата

Бутерки със спанак и сирене

Необходими продукти:
1 кг бутер тесто
200 г спанак
100 г сирене
2 яйца
50 г масло

Начин на приготвяне:
Спанакът се попарва с вряща подсолена вода, изплаква се добре и нарязва на ситно. След това към него се прибавят разтопеното масло, натрошеното сирене и яйцата. Всичко се разбърква до получаване на еднородна плънка. Бутер тестото се нарязва на квадрати. В средата на всеки се слага от плънката. Прегъват се на две, така че да се получи правоъгълник, или по диагонал, за да стане триъгълник. Краищата се залепват с помощта на малко вода или разбито яйце. Бутер баничките се поставят на разстояние една от друга в намазнена тавичка или върху хартия за печене. Пекат се 15-20 минути на 200 градуса до златист загар.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме