Проф. д-р Стефан Ковачев е категоричен, че профилактиката е много важна, за да може едно заболяване да се открие навреме и да се лекува успешно.
"Профилактиката е много важна, защото Човешкият папилома вирус (HPV) може да предизвика рак на външните полови органи на жената – вулва, влагалище, маточна шийка, както и на ануса", казва пред Zdrave.net проф. д-р Стефан Ковачев, началник на Клиника по обща и онкологична гинекология във ВМА.
"Раковите изменения се откриват късно. Това е поради ниската здравна култура на хората и защото не се явяват на задължителните си профилактични прегледи, които Здравната каса заплаща и организира чрез общопрактикуващите лекари. От друга страна, нямаме система за известяване на пациента, да го поканим да дойде на преглед. Нямаме и система, чрез която да оповестяваме резултатит", допълва още той.
"На пето или шест място сме в Европа по честота на рака на маточната шийка. А раковите изменения, причинени от HPV, са животозастрашаващи. Заболяват и много млади жени. Колкото по-рано се открият промените в резултат на инфекцията с HPV, толкова по-запазващи детеродните възможности на жената са интервенциите по лечението. Но когато късно се открият раковите промени, има висок риск тази млада жена да загуби детеродните си функции в името на опазването на живота й", казва д-р Ковачев.
"Всяка жена и всеки мъж може да се ваксинира през целия си живот и пак ще има полза", категоричен е специалистът.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш