Пет пъти по-често са повторните инфекции при „Омикрон“ спрямо „Делта“. Това каза за Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
„Очакваме процентът на заразени с „Омикрон“ бързо да се повишава, съдейки по данните от другите страни, както и от високата заразност на „Омикрон“, по-краткия инкубационен период и високия брой на безсимптомни случаи при него. 12-те открити положителни проби у нас се оказаха от седмицата преди Бъдни вечер. Така че на практика имаме 12 проби от 90. Процентът е 4 спрямо общия брой секвенирани, но съотнесен към времето е по-висок. Очакваме този процент да се повишава. Това не е процентът в страната. Трябва да имаме предвид и ниското ниво на ваксинирани у нас. Може да се окаже и че не протича чак толкова леко. Трябва да вземем мерки, да не подценяваме тази опасност, но и да не изпадаме в паника, защото има мерки, с които можем да се предпазим – ваксиниране, носене на маски и да знаем, че все пак в Министерстово на здравеопазването има експерти, за които тази пандемия не е първата”, допълни още проф. Ива Христова.
По думите й при Омикрон загубата на вкус и обоняние е по-рядка: „Обикновено при него има хрема, суха кашлица, болки в гърлото, отпадналост, температура до 37,5-38. Възможно е да премине доста бързо, но предвид ситуацията е добре да се изследваме и да се карантинираме.“
На въпрос дали може да се очаква затягане на мерките и нов локдаун, тя отговори: „Предстоят сериозни обсъждания с експерти с различен профил, защото всяка една мярка трябва да се огледа от всички страни преди да се препоръча. Всички мерки са на масата, зависи от ситуацията. Тя се следи 24/7”.
В студиото на Нова телевизия математикът проф. Огнян Кунчев коментира, че: „Мерките трябва не само да се въвеждат, но и да се спазват.“ По думите му в другите държави в цял свят броят на заразените се увеличава.
„Започваме да приличаме на тях. Може би другата седмица ще имаме до 5000 заразени на ден”, каза Кунчев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш