Пълнят бюджета за 2025 г. с 9% по-високи сметки за ток

Домакинствата ще купуват по-големи количества скъп ток от въглища, което ще доведе до повишаване на сметките за електроенергия.

Увеличиха квотата за скъпа електроенергия от въглища за домакинствата

Повишението на цените е със санкцията на министъра на енергетиката Владимир Малинов

Малка част на тока от АЕЦ е за бита

С по-високи сметки за ток за битовите потребители ще покрият част от дефицита в бюджета за 2025 г. Това става ясно от доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за предстоящото поскъпване на електроенергията за домакинствата средно с 8,99% от 1 януари.

Предложеното от КЕВР поскъпване на тока за абонатите на “Електрохолд Продажби” е 8,92%, за клиентите на “ЕВН България Електроснабдяване” е 8,96%, а за абонатите на “ЕНЕРГО-ПРО Продажби” е 9,15%.

Потреблението на ток от домакинствата през последните месеци е по-голямо спрямо прогнозата, използвана при определяне на цените на тока за бита от 1 юли 2024 г., става ясно от доклада на КЕВР. Това налага да бъдат увеличени количествата електроенергия, купувани от НЕК и използвани при формирането на микса от източници на ток, продаван на крайните потребители. Именно от този микс зависи цената на тока за бита, защото цените на електроенергията на различните производители са различни. Най-ниска е себестойността на тока, произвеждан от АЕЦ “Козлодуй”, което дава възможност атомната електроцентрала да продава част от произведената от нея електроенергия за битовите потребители на значително по-ниска цена спрямо останалите производители. На настоящия ценови период от 30 юни 2024 г. до 30 юни 2025 г. цената на тока от АЕЦ “Козлодуй” за бита е определена на 65,47 лв./MWh.

Най-скъп е токът от топлофикациите (централи с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия) - 609,64 лв./MWh. След това по цени е токът от “Ей И Ес -3С Марица Изток 1” (355,62 лв./MWh), от възобновяеми източници с мощност под 500 kW (302,15 лв./MWh) и от държавната “ТЕЦ Марица изток 2” (275,98 лв./MWh).

След като става ясно, че потреблението на ток от домакинствата е по-голямо от прогнозите, министърът на енергетиката Владимир Малинов променя количеството електроенергия за бита от различните производители. В решението за цените на тока за бита от 1 юли 2024 г. количеството електроенергия, която трябва да бъде изкупена от “ТЕЦ Марица изток 2” в рамките на една година до 30 юни 2025 г., е 2 628 000 MWh, а с решение на министър Малинов това количество е увеличено с 20 на сто до 3 155 000 MWh. Същевременно най-евтиният ток от АЕЦ “Козлодуй” за бита от 5 431 200 MWh за година е увеличен със 7,4% до 5 831 200 MWh.

Важно е да се подчертае, че годишното производство на електроенергия от АЕЦ “Козлодуй” през всяка от последните над 20 години е над 15 000 000 MWh. Тоест идеята е за битовите потребители да бъдат 38,66% от производството на евтин ток от АЕЦ “Козлодуй”, а останалите количества, произведени от електроцентралата, да бъдат продадени на свободния пазар на ток на значително по-високи цени. Реализираната печалба от АЕЦ “Козлодуй”, както през настоящата година, така и през следващата, е предвидено да влезе изцяло в държавния бюджет за покриване на дефицита.

Основната причина от необходимостта от спешни мерки за повишаване на приходите в бюджета за 2025 г. е гласуваното от депутатите през лятото увеличение на заплатите в МВР и сектора на отбраната, което стига до 47% за някои длъжности. Сега се оказва, че домакинствата ще плащат по-високи цени на тока, за да бъдат осигурени пари за плащане на заплати на военни и въобще в администрацията.

Вдигат и цените за достъп и пренос

Десет пъти по-скъп вечерен ток на свободния пазар

Има предложения за отлагане на либерализацията

От КЕВР предлагат повече пари да плащат домакинствата за достъп и за пренос без подробности защо това се налага.

Десет пъти по-скъп вечерен ток може да плащат битовите потребителите след излизането им на свободния пазар на лектроенергия, което е планирано да стане от 1 януари 2026 г., става ясно от данни за цените на Българска независима енергийна борса.

В момента цената на тока за бита без ДДС и таксите за пренос и достъп е около 160 лв. за мегаватчас. В петък средната пазарна цена на тока беше 238,93 лв. за мегаватчас, но в периода на пиково потребление вечерта, от 17 до 18 часа цената е била 555,87 лв. за мегаватчас, което е три и половина пъти над плащаната регулирана цена от домакинствата.

В четвъртък миналата седмица, цената на тока е била доста по-висока - средно 313,71 лв. за мегаватчас, а в периода от 17 до 18 часа борсовата цена на тока е била 1649,33 лв. за мегаватчас. Това е над 10 пъти повече от сегашната цена за домакинствата. Вечерта токът е по-скъп, защото хората се прибират по домовете си, включват климатици, печки, крушки и потреблението рязко нараства.

Предлаганото от КЕВР поскъпване на тока от 1 януари 2025 г. всъщност ще смекчи шока, който ще изпитат домакинствата при излизането им на свободния пазар от началото на 2026 г. В парламента са внесени няколко предложения за отлагане либерализацията на пазара на ток за домакинствата, но предстои да видим кои партии ще подкрепят идеята. Докато токът за домакинствата поскъпва, в бюджета за 2025 г. е предвидено да продължат компенсациите на бизнеса за скъпия ток и така реално фирмите да не плащат пазарни, а фиксирани цени. От 1 юли 2025 г. ще има още едно поскъпване.

Предлаганото от КЕВР увеличение на цената на тока от 1 януари 2025 г. не е поискано от производителите на електроенергия. В мотивите на КЕВР е посочено, че потреблението на ток е нараснало и борсовата цена е по-висока от очакванията. Но от КЕВР предлагат да бъде увеличена цената не само на самия ток, а и тарифите за достъп и пренос. От КЕВР предлагат дневните и нощните тарифи на тока да поскъпнат с 8,43-8,44% и за трите електроразпределинетли дружества. А предложението е крайната цена на тока за бита да нарасне повече - с между 8,92% и 9,15%. Това означава, че тарифите за достъп и пренос ще нараснат доста повече от самото поскъпване на тока.

Решението на министъра е от петък 13-ти

Потреблението е нараснало с 11,5%

Има по-големи доставки за Украйна

Владимир Малинов, служебен министър на енергетиката

В края на ноември “Национална електрическа компания” (НЕК) посочва в писмо до КЕВР, че потреблението на ток от домакинствата в периода юли-ноември 2024 г. е с 500 GWh, или с 11,5% повече от очакванията, заложени при определянето на цените на тока за бита от 1 юли 2024 г. Това става ясно от доклада на КЕВР по повод предстоящото вдигане на цените на тока.

Очакванията на НЕК са потреблението да продължи да бъде по-високо от заложеното и през следващите месеци. Така общо допълнителните количества, консумирани от крайните битови клиенти, до 30 юни 2025 г. се очаква да надвишат със 750 GWh тези, определени в действащото ценово решение на КЕВР. НЕК купува по-големи количества от “ТЕЦ Марица изток 2” от предварително договорената квота, за да бъде покрито по-голямото потребление.

В петък, 13 декември, министърът на енергетиката Владимир Малинов променя заповедта, с която определя количеството ток от “ТЕЦ Марица изток 2” за домакинствата, като определя допълнителна квота в размер на 527 000 MWh към вече определената годишна квота в размер на 2 628 000 MWh за задължително изкупуване на електрическа енергия. На база на този ръст с 20 на сто на скъпия ток от “ТЕЦ Марица изток 2” още в същия ден, късно вечерта от КЕВР правят изчисления с колко трябва да поскъпне токът за домакинствата и насрочват за тази седмица заседание, на което увеличението да бъде разгледано.

Същевременно в мотивите за предстоящото поскъпване от КЕВР изтъкват покачването на пазарните цени в региона в резултат на увеличения износ за Украйна. При положение, че покачването на пазарните цени има положителен ефект върху приходите на енергийните дружества, което им позволява да продават част от електроенергията на по-ниски, регулирани цени за бита.

Най-голямото увеличение ще бъде в Сливен

Цената на водата за бита нараства с до 19 на сто

В Разград плащат най-много

Освен поскъпване на тока, от КЕВР подготвят покачване и на цената на водата.

Наред с поскъпване на тока, от КЕВР предлагат и покачване на цената на водата за домакинствата от 1 януари 2025 г., като поскъпването ще стигне до 19 на сто. Решението за цените на водата в различните населени места предстои да бъде взето от КЕВР на закрито заседание тази седмица.

Повишаването на цената на водата ще бъде одобрено от КЕВР на фона на режим на водата в редица населени места, голям брой на авариите и огромни загуби по водопреносната мрежа.

Най-голямо е планираното поскъпване в Сливен - с 19,2 на сто до 4,65 лв. за кубик. На следващите места по най-рязко покачване на цените на водата са Перник (+9,3%) и Шумен (+9,1%). От всичките 28 области в страната поевтиняване на водата е планирано само в Добрич, Кърджали, Ловеч и Хасково. Най-скъпа е водата в Разград - 6,228 лв. за кубик.

В София след като водата поскъпна с близо 20 на сто от 1 октомври 2024 г., от 1 януари 2025 г. ще има ново увеличение с 4,4%. Цената на водата в столицата е планирано да стане 3,67 лв. за кубик. Заедно с увеличението от 1 октомври, само в рамките на четири месеца поскъпването на водата в столицата е с близо 25 на сто.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения