Автономията на университетите няма да се пипа, каза министърът
Депутатите внасят искания за промени в скандален текст от закона за бюджета
Реформата във висшето образование, която просветният министър акад. Николай Денков опитва да въведе чрез нов механизъм за атестиране, раздели депутатите от управляващата коалиция. Част от тях ще внесат предложения за променя на спорния параграф 17 от Закона за бюджета, който стотици университетски преподаватели вече обявиха за противоконституционен и нарушаващ академичната автономия. Това се разбра след днешния експертен коалиционен съвет по образование, на който министър Денков е влязъл с вестник “Труд” в ръце.
Позицията му относно нужната реформа в системата е била подкрепена единствено от представителите на БСП и ПП.
Спорният параграф 17 всъщност определя даването на 20 млн. на университетите, които приложат новите минимални критерии за атестиране, изработени от Кабинета. В момента те са качени за обществено обсъждане. Това обаче противоречи на Закона за висшето образование, където е записано какъв е режимът на атестиране, както и на Конституцията, казват университетски преподаватели, които изпратиха позицията си до всички компетентни страни.
Гледната им точка бе подкрепена от Ива Митева от ИТН, която пред ден заяви, че се срамува от параграф 17 за допълнителното финансиране на университетите.
След вдигнатия шум по темата от “Продължаваме промяната” са решени да прехвърлят текста за нова методика за атестация в Закона за висшето образование (ЗВО), чието гледане на второ четене предстои в образователната комисия.
Това намерение допълнително вдигна напрежението, като университетски преподаватели обявиха стачна готовност, ако чл. 57 от ЗВО бъде променен по предлагания начин.
По-рано Денков заяви, че предстои дискусия за това как да променим системата на атестиране, за да се зададат общи правила, но без да се месят в автономията на висшите училища.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш