Реваншът на “изостаналите простаци”

Реваншът на “изостаналите простаци”

Защо протестират „жълтите жилетки“ във Франция

Изчезна идеята за социален прогрес

Данъците върху горивата катализираха социално напрежение, което от години се трупа във Франция: данъчната непоносимост, намаляването на покупателната способност на пенсионерите, чувството за социален упадък и страха от декласиране. Изглежда, че от хоризонта изчезна идеята за социален прогрес. Това показаха последните протести.

Социалните аспекти на движението на „жълтите жилетки“ са свързани не само с чувството на тези хора, че не ги „чуват“, но и че са изоставени и презирани от управляващите елити, които живеят в големите глобализирани метрополии и медийно-политическата сфера. Това е реваншът на онези, които бяха смятани за „простаци“ и „изостанали“, и до голяма степен са пренебрегвани от управляващите, за сметка на социалните категории, участващи в глобализацията.

Да говорим обаче за „граждански бунт“ означава да вземем желанията си за реалност и да налеем масло в огъня. Не може да се изгради нещо здраво и солидно само като се яхне вълната на огорчението и озлоблението, с надеждата за печалба на идните избори. Тази популистка и отмъстителна политика още повече разделя страната и я води към хаос.

Разделенията във Франция са не само социални, но и културни - като отношение към труда, природата, културата, семейството, възпитанието на децата...За 30 г., с развитието на масовата безработица думите „адаптация“, „промяна“, „реформа“, „проект“, „мотивация“, „заетост“, „оценяване“ станаха ключови на една политика, която се нагажда към мениджмънта и пиара, поради липсата на културно-исторически структурен гръбнак. Страната се оказа дезориентирана. Демокрацията заприлича на онези механици, които говорят много и искат да поправят двигателя бързо, но за да отведат страната в посока, която не е много ясна и в която много пътници нямат желание да отидат.

Превод от френски: Галя Дачкова

От „Гласове“ със съкращения

Най-четени