Министър проф.Галин Цоков във ВТУ: Над 1 млрд. лева са средствата от държавния бюджет за висшето образование за тази година и за първи път финансирането е толкова високо
Съветът на ректорите разработва пакет промени в Закона за чужденците в Република България и Правилника за неговото прилагане, Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България и Правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Това стана ясно след заседание на Съвета на ректорите на висшите училища, което се проведе във Великотърновския университет "Св.св.Кирил и Методий". Обсъдени са предложения за изменения и допълнения на Закона за висшето образование, създаване на Национална програма за промотиране на достъпа на чуждестранни граждани на страни извън ЕС до обучение в България, цялостната политика за финансиране на висшето образование, както и въпроси, свързани с акредитационните процедури на нови специалности в университетите.
"Олекотяването на тежките визови процедури за достъп на чужденци от страни извън ЕС с цел обучение в България е задължителна, но недостатъчна мярка за изпълнение на поставените цели", е мнението на ръководителите на висши учебни заведения.
Председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова обяви, че в това отношение ще се търси съдействието на всички работодателски организации, Агенция по заетостта, МОН, МВнР и ДАНС, за да установим какво липсва в съответната вътрешна нормативна уредба, които правят неприемлив крайния резултат – издаване на съответната виза в срокове, които правят избора на обучение в България неконкурентен спрямо други държави.
По време на заседанието ректорите са приели единодушно разработването на програмата за подпомагане и промотиране на обучението на чуждестранни студенти в български висши училища и износ на българско висше образование и образователни продукти в чужбина. Ръководителите на ВУЗ-ове посочиха, че ще определят нейните параметри и ще поставят своите изисквания към държавните институции в 6-месечен срок, като представят и индикативен неин годишен бюджет.
Направен е анализ на резултати от въздействието на предложените поправки в Методика за определяне на коефициента на висше училище по професионално направление върху финансирането на средствата за издръжка на обучението във висшите училища.
Председателят на Комисията по бюджет и финанси към Съвета доц. д-р Ради Димитров обясни, че по тази тема ректорите в едномесечен срок ще изпратят своите предложения към Министерството на образованието и науката за добавяне на нови индикатори и промяна на параметрите на съществуващите. Целта е средствата, предвидени в ЗВО като финансов ангажимент от страна на държавата да бъдат разпределени по начин, по който едновременно се стимулира конкуренцията между висшите училища и търсенето на качество в обучението, но и да не води до ситуация, в която някои от тях са несправедливо ощетени, поради несъвършенства на методиката.
Служебният министър на образованието и науката проф.Галин Цоков е обявил по време на заседанието на ректорите, че над 1 млрд. лева са средствата от държавния бюджет за висшето образование за тази година и за първи път финансирането е толкова високо.
Освен това просветният министър е посочил, че на три пъти тази година държавата е дала общо 234 милиона лева допълнителни средства за увеличение на заплатите в университетите и за най-ниската академична длъжност възнаграждението е нараснало с 1000 лева за една година.
След срещата стана ясно, че общо 666 милиона лева са заложени в държавния бюджет за издръжката на обучението в университетите. Осигурени са и 200 милиона лева за ремонти на студентските общежития.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш