Ястията не са традиционни за нашата кухня, но са интересни
Току-що изядохме агнешкото от Великден и се задава нов повод за кулинарни прегрешения – Гергьовден, на 6 май. В промеждутъка отново ще се съберем на трапезата заради трите почивни дни покрай 1 май, но нека този път не прекаляваме с месата и яйцата.
Доста по-леко, но също впечатляващо меню може да се приготви с морски дарове, каквито вече се продават замразени през цялата година у нас. Скаридите вече са добре приети на българската трапеза, научихме се да ги белим и почистваме, да ги задушаваме в зехтин, вино и чесън. С октоподите и калмарите нещата са по-сложни, но смелите кулинари могат да опитат да ги приготвят.
Възможност за развихряне на фантазията дават и разнообразните сирена – френски, италиански, алпийски, с които могат да се приготвят всякакви блюда – от салати до десерти. Младите сирена узряват много бързо и не успяват да изгубят влагата си. Те са по-малко мазни от твърдите, затова се смятат за по-полезни и подходящи за диети. Богати са на витамини от група В, белтъчини и минерални соли. Съдържат много калций, както и твърдите, но имат малко млечна захар (лактоза). За тях е важно да се знае, че нямат голяма трайност. Ако опаковката не е отворена, могат да се съхраняват до 3 месеца на температура между 2 и 8 градуса, но ако е отворена, трябва да се употребят до 2-3 дни.
Моцарелата е най-продаваното сирене в света. Традиционно то се произвежда от биволско мляко, но напоследък има и по-малко мазен вариант от краве. Без него няма как да се направи традиционната италианска салата „Капрезе“, състояща се от резен домат, моцарела и песто, украсена с пресен босилек. Моцарелата е незаменима в пицата, лазанята и сосовете за паста. С нея се правят и прочутите италиански понички с крем бомболони.
Рикотата – друго традиционно за Италия меко сирене – има леко сладникав вкус заради добавяната при производството му сметана с масленост над 30%. Затова може да се използва в съчетание и със сладки, и със солени продукти. Без рикота са немислими традиционните за италианската кухня хрупкави тестени корички с нежен пълнеж – канелони.
За разлика от другите меки сирена, маскарпонето е по-мазно. То е важна съставка на много десерти, най-вече на прочутото тирамису. Може да се консумира и като самостоятелен десерт, гарнирано с плодове, мед, ядки или шоколад. В някои рецепти то успешно замества сметаната. Съчетава се чудесно със сьомгови риби във вид на сос.
Руло от кайма със спанак и рикота
Необходими продукти:
500 г кайма
1 ч. л. сол
2 щипки черен пипер
1 яйце
300 г
150 г сирене рикота
6 картофа
6 с. л. лютеница
Начин на приготвяне:
Овкусете каймата със сол и пипер на вкус, добавете яйцето и омесете с ръце. Бланширайте спанака. Смесете го с рикотата и разбъркайте. Разточете каймата на правоъгълник върху лист хартия за печене. Сложете спаначената плънка и разпределете равномерно. Навийте на руло, като си помагате с хартията. Сложете да се пече на 220 градуса за около 45 минути. Сварете картофите и ги намачкайте с вилица на пюре. Сервирайте рулото с пюре от картофи и лютеница.
Киш Лорен
Необходими продукти:
За тестото
175 г брашно
90 г масло
1/2 яйце
1 щипка сол
1 с. л. вода
За пълнежа
3 ивици бекон
4 яйца
120 мл прясно мляко
175 мл сметана
1 щипка индийско орехче
сол, черен пипер
Начин на приготвяне:
Загрейте фурната на 190 градуса. За да направите тестото, смесете маслото с брашното и замесете до получаването на трохи. Добавете солта и предварително разбитото 1/2 яйце с водата. Тестото се оставя в хладилник за 5 минути. След това се разточва в кръгла форма и се разстила на дъното на тава, като краищата се повдигат нагоре по стените й. Поръсете с нарязания бекон. За пълнежа смесете яйцата, млякото, сметаната, индийското орехче, овкусете със сол и пипер. Изсипете сместа върху тестото и запечете киша за 40 минути. Може да го сервирате както топъл, така и студен.
Миди по испански
Необходими продукти:
500 г миди без черупки
2 глави лук
2 с. л. брашно
100 мл олио
2 с. л. доматено пюре
1 щипка сол
1/2 връзка магданоз
Начин на приготвяне:
Мидите се сваряват в подсолена вода и след като се отцедят, се запържват в част от олиото. В останалото олио се запържва нарязаният на ситно лук, поръсва се с брашното и се добавя доматеното пюре, разредено с малко от водата от варенето на мидите. Добавят се мидите и още малко от водата, в която са се варили. Ястието се посолява и се оставя да къкри на слаб огън до готовност. При сервиране се поръсва с нарязан на ситно магданоз.
Джамбалая
Необходими продукти:
500 г наденица
350 г пилешко месо от бут
400 мл доматен сок
200 г скариди
1 глава лук
1 стрък целина
1 зелена чушка
1 червена чушка
2 скилидки чесън
2 с. л. олио
1 ч. ч. ориз
2 ч. ч. пилешки бульон
сол, лют червен пипер, пушен червен пипер, черен пипер, риган, мащерка
1 дафинов лист
1 стрък пресен чесън
Начин на приготвяне:
Запържете наденицата, нарязана на колелца, за около 5 минути до златисто. След това я махнете от съда. Сложете в същия съд с мазнина нарязаното пилешко, зеленчуците и подправките. Гответе ги около 5 минути. Следва добавянето на доматения сок и дафиновия лист. Отново се готви 3-4 минути, след което се слагат оризът и наденицата. Разбъркват се всички съставки. Слагате скаридите и бульона. Отново бъркате. Намалявате котлона и слагате капака. Готвите 15 минути. Спирате котлона и оставяте ястието под капак още 10 минути. Поднася се с нарязан на ситно свеж чесън.
Хит на седмицата
Скариди с оризови спагети
Необходими продукти:
300 г скариди
400 г оризови спагети
250 г гъби
150 г бамбук (от консерва)
1 чушка
1 с. л. масло (или друга мазнина)
Начин на приготвяне:
Чушката и гъбите се режат на ивици и се задушават в маслото, след това при тях се добавят скаридите и бамбукът. 5 минути по-късно се прибавят и сварените по описанието на опаковката оризови спагети. Сервират се топли със соев или друг сос по желание.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш