САЩ обмислят забраната за китайски рутери, свързани с кибератаки

Снимка: Pixabay

TP-Link е най-продаваният рутер в Amazon

Американските власти разследват дали китайска компания, чиито популярни рутери за домашен интернет са били свързани с кибератаки, представлява риск за националната сигурност и обмислят забрана на устройствата, съобщава The Wall Street Journal.

Производителят на рутери TP-Link, установен в Китай, има приблизително 65% от американския пазар на рутери за дома и малкия бизнес. Освен това е най-добрият избор на Amazon.com и захранва интернет комуникациите за Министерството на отбраната и други федерални правителствени агенции.

Разследващите от министерствата на търговията, отбраната и правосъдието са започнали свои собствени проучвания в компанията и властите могат да забранят продажбата на рутери TP-Link в САЩ през следващата година, според хора, запознати с въпроса. Някои от хората казаха, че офис на Министерството на търговията е призовал TP-Link.

Действията срещу компанията вероятно ще паднат в ръцете на бъдещата администрация на Тръмп, която сигнализира за агресивен подход към Китай .

Анализ на Microsoft, публикуван през октомври, установи, че китайска хакерска организация поддържа голяма мрежа от компрометирани мрежови устройства, включващи предимно хиляди рутери TP-Link. Мрежата е използвана от множество китайски актьори за извършване на кибератаки . Тези участници са преследвали западни цели, включително мозъчни тръстове, правителствени организации, неправителствени организации и доставчици на Министерството на отбраната.

Рутерите на TP-Link рутинно се доставят на клиенти с пропуски в сигурността, които компанията често не успява да адресира, според хора, запознати с въпроса. Докато рутерите често имат грешки, независимо от техния производител, TP-Link не се ангажира с изследователи по сигурността, загрижени за тях, казаха хората.

TP-Link продава в САЩ чрез бизнес звено, базирано в Калифорния. Говорител на това звено каза, че TP-Link оценява потенциалните рискове за сигурността и предприема действия за справяне с известните уязвимости, пише още изданието.

Помолен да коментира потенциални действия срещу TP-Link, Лю Пенгу, говорител на китайското посолство във Вашингтон, каза, че САЩ използват прикритието на националната сигурност, за да „потискат китайските компании“. Той добави, че Пекин ще "решително защитава" законните права и интереси на китайските фирми.

Рутерите на TP-Link не изглеждат свързани с предполагаемите нарушения на Китай на най-малко осем американски телекомуникационни фирми от група, наречена Salt Typhoon, казаха някои от хората, но разследванията на администрацията в компанията изглежда са набрали скорост на светло от тези наскоро открити прониквания .

Ако рутерите бъдат забранени в САЩ, това ще отбележи най-голямото извличане на китайско телекомуникационно оборудване от страната, откакто администрацията на Тръмп през 2019 г. нареди Huawei Technologies да бъде изтръгната от американската инфраструктура.

Растежът на TP-Link в САЩ се увеличи по време на пандемията, когато хората бяха изпратени вкъщи на работа и имаха нужда от надежден интернет. Компанията се изкачи от около 20% от американския пазар за домашни и малки бизнес рутери през 2019 г. до около 65% тази година. Той зае допълнителни 5% от пазара само през третото тримесечие на тази година, според данни на индустрията. Говорителят на TP-Link оспори данните за индустрията, но каза, че пазарният дял на компанията е нараснал в САЩ, пише още WSJ.

TP-Link също така се присъедини към повече от 300 интернет доставчици в САЩ, за да бъде рутерът, който се изпраща по пощата до нови домове, които се регистрират за техните услуги. Федералните договорни документи показват, че рутерите на TP-Link доставят всичко от Националната администрация по аеронавтика и космическото пространство до Министерството на отбраната и Администрацията за борба с наркотиците, а рутерите се продават на онлайн военни борси.

Доминирането на пазара на компанията е постигнато отчасти чрез по-ниски цени. Неговите рутери са по-евтини от конкурентите, често с повече от половината, според пазарни данни.

Министерството на правосъдието разследва дали несъответствията в цените нарушават федерален закон, който забранява опитите за монопол чрез продажба на продукти на по-ниска цена, отколкото струва производството им, според лице, запознато с въпроса. Говорителят на TP-Link каза, че компанията не продава продукти под себестойността си и се ангажира да спазва американските закони, включително антимонополните закони.

Тайван, който има широки ограничения върху използването на технологии от Китай, забрани рутерите TP-Link в правителствени и образователни заведения. Индийското правителство, което също се сблъска с Китай, издаде предупреждение тази година относно TP-Link, заявявайки, че рутерите представляват риск за сигурността.

Забраната на TP-Link би предизвикала сътресения на пазара на рутери, който има няколко американски играчи, които са били предимно настрани от възхода на TP-Link през последните години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка