През изминалата година глобалните военни разходи са нараснали до 1,981 трилиона долара (с 2,6% спрямо 2019 година), без пандемията да окаже значително влияние върху тези разходи. Петте страни с най-големи военни бюджети са САЩ, Китай, Индия, Русия и Обединеното кралство, се казва в доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, предава ТАСС.
„Може да се каже с известна сигурност, че пандемията не е повлияла съществено на глобалните военни разходи през 2020 г. Остава да видим дали страните ще запазят това ниво през втората година на пандемията“, коментира данните в прессъобщение на SIPRI Диего Лопес да Силва, изследовател в Програмата за разходите за въоръжение и военни разходи.
Авторите на доклада отбелязват, че ръстът на военните разходи е настъпил на фона на намаление от 4,4% в световния БВП, което е причинено главно от последиците от пандемията, свързани предимно с ограничителните мерки. В резултат на това през 2020 г. военното натоварване (делът на разходите в БВП) е средно 2,4%, което е увеличение с 0,2% спрямо предходната година. Това е най-високият темп на растеж по рода си от финансовата криза през 2009 г.
Въпреки общото увеличение на военните разходи в света, редица страни са ги намалили. През 2020 г. Бразилия и Русия похарчиха много по-малко средства за тези цели от първоначално планираното.
В Русия, според института, през 2020 г. военните разходи са се увеличили с 2,5% и са достигнали 61,7 млрд. долара (увеличение от 26% спрямо 2011 г.). Руските военни разходи нарастват за втора поредна година. В същото време реалните разходи за военни цели през миналата година поради пандемията се оказаха с 6,6% по-ниски от предвидените в бюджета. Ръстът на разходите в тази област през 2019 г. и 2020 г. последва съкращенията през 2017 г. и 2018 г. До 2017 г. военните разходи на Русия се увеличаваха 18 последователни години.
Растеж за САЩ и Китай
В Съединените щати военните разходи първоначално бяха планирани на 778 млрд. долара, което е с 4,4% повече от тези за 2019 г. Техният дял в световен мащаб е 39%. Американските военни разходи нарастват в продължение на три последователни години след седемгодишен период на съкращения.
„Последното увеличение на американските военни разходи може да се дължи главно на големите инвестиции в научноизследователски и технически разработки, както и на редица дългосрочни проекти, като модернизация на ядрения арсенал и мащабни покупки на оръжия“, пише Александра Маркщайнер, научен сътрудник в Програмата за оръжия и военни разходи на SIPRI. „Това отразява нарастващата загриженост относно предполагаемите заплахи от стратегически съперници като Китай и Русия, както и усилията на [предишния президент на САЩ Доналд] Тръмп да поправи това, което смята за изтощение на американската армия“.
През 2020 г. военният бюджет на Китай показа растеж за 26-та поредна година и се класира на второ място в света по размер с 252 милиарда долара. Спрямо предходната година увеличението е с 1,9%, спрямо 2011 г. - 76%. В цялата история на базата данни на SIPRI, никоя друга държава не е показала толкова устойчиво увеличение на военните разходи.
„Сред страните по света Китай се откроява като единствената държава, която харчи средства в голям мащаб, която благодарение на ръста на БВП през миналата година с увеличение на военните разходи не е увеличила военното натоварване през 2020 г.“ каза Нан Тиан, старши изследовател в SIPRI. „Продължаващият ръст на военните разходи е причинен частично от дългосрочна програма за военна модернизация и разширяване на плановете в съответствие с декларираното намерение да се догонят другите водещи военни сили“.
Европа и НАТО
В доклада на SIPRI се отбелязва, че почти всички страни членки на НАТО са увеличили военното си натоварване през 2020 г. В резултат на това 12 от тях са похарчили 2% от БВП или повече за военни нужди, което е в съответствие с основните насоки на Aлианса в областта на разходите. Година по-рано имаше девет такива държави. Класираната на осмо място в света, Франция надмина прага от 2% за първи път от 2009 г. насам.
„Въпреки че през 2020 г. повече страни членки на НАТО похарчиха над 2% от БВП за военните, в някои случаи това се дължи повече на икономическото въздействие на пандемията, отколкото на съзнателното намерение да се постигнат целите на Алианса за разходване“, каза Лопес да Силва.
Разходите на заемащата пето място в света Великобритания през 2020-та година са били 59,2 млрд. долара, което е с 2,9% повече, отколкото през 2019 година и с 4,2% по-малко от 2011-та година.
Германия увеличи военните си разходи с 5,2% до 52,8 млрд. долара, което я поставя на седмо място в света. Миналогодишните разходи надвишиха нивото от 2011 г. с 28%.
В Европа като цяло военните разходи са се увеличили с 4% през годината.
Други региони на света
В региона на Азия и Океания, освен Китай, страните с най-големи военни бюджети включват Индия (72,9 млрд. долара), Южна Корея (45,7 млрд. долара) и Австралия (27,5 млрд. долара). Всички тези държави са увеличили разходите си за отбрана както през 2019 г., така и през последното десетилетие като цяло.
Военните разходи в Африка на юг от Сахара са се увеличили с 3,4%, достигайки 18,5 млрд. долара. Най-голям ръст са показали Чад (31%), Мали (22%), Мавритания (23%), Нигерия (29%) (всички разположени в Регион Сахел) и Уганда (46%).
В Южна Америка военните разходи са намалели с 2,1% през 2020 г. до 43,5 млрд. долара. Това се дължи главно на сериозното намаляване на военния бюджет на Бразилия (3,1%), която харчи най-много за военни нужди в региона.
Общите военни разходи на 11 държави в Близкия изток, за които SIPRI разплолага с данни, са намалели с 6,5% до 143 млрд. долара.
Осем от деветте държави от ОПЕК, за които SIPRI разполага с данни, са намалили военните си бюджети миналата година. Ангола с 12%, Саудитска Арабия с 10% и Кувейт с 5,9%. Бахрейн, който не е член на ОПЕК, намали разходите с 9,8%.
Саудитска Арабия (0,6%), Русия (0,5%), Израел (0,4%) и САЩ (0,3%) отбелязаха най-голямото нарастване на военното натоварване сред 15-те държави с най-големи военни бюджети през миналата година.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш