Преговорите с Македония навлизат в най-критичната си фаза
Предложенията за уреждане на спора вече са внесени
Преговорите на Гърция със Скопие за името на Бившата югорепублика Македония (БЮРМ) навлизат в най-критичната си фаза. В петък гръцкият външен министър Никос Кодзиас ще бъде в съседната страна за консултации с правителството в Скопие, а предложенията на двете страни за уреждане на техния спор вече са внесени. Атина и Скопие държат в ръцете си плика с позициите, които те са сложили на масата, а първите впечатления не будят голям оптимизъм за окончателно споразумение.
Интерес обаче представлява проектоспоразумението, предложено от гръцката страна и от външния министър Никос Кодзиас.
Според информации, цитирани от изданието "Хеласжурнал", Атина е поставила седем ключови условия, за да бъде постигнат компромис със Скопие. А те са: Първо, за да се съгласи на споразумение със Скопие, предварително изискване на Гърция е тази съседна страна да смени името си и тази промяна да стане в рамките на една конституционна процедура. Тоест конституцията на БЮРМ да бъде променена и от нея да бъдат премахнати наличните там иредентистки текстове. Това досега изглежда, че Скопие не приема.
Второ, Атина иска споразумение за едно название за всеобща употреба (erga omnes). Според нея само така би могло да има предпоставки за споразумение. Трето, идентичността и промените, които трябва да настъпят вследствие на споразумението. Четвърто, езикът, който очевидно не може да се казва "македонски". Пето, съкращенията на името да бъдат такива, че да няма недоразумения и погрешни интерпретации и това да създава свършени факти.
Шесто, търговските знаци, които съседната държава трябва да притежава. Седмо, и, разбира се, названието, за което гръцката страна не е изпратила нещо конкретно, а дискусията да се базира на предложенията на международния посредник Матю Нимиц. От петте предложени имена обаче, Атина не приема "Република Македония", като в това отношение е по-близо до "Горна Македония".
(Превод - БТА)