Следим отблизо, но не може да се месим при смяна на собствеността на "Лукойл Нефтохим", заяви енергийният министър

Петер Сиярто съобщил за интерес към българската рафинерия в София през декември

"Българската държава следи отблизо процеса, но държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собственост на рафинерията "Лукойл Нефтохим", която в момента е един мажоритарен частен акционер".

Това коментира пред журналисти служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който заедно с премиера Димитър Главчев посети ПАВЕЦ "Чаира". Малинов отговори на въпрос във връзка с информация в медиите, че унгарската компания МОЛ ще бъде един от участниците в търга за продажбата на рафинерията.

"Като правителство и като министър на енергетиката напълно уважаваме частната собственост, от тази гледна точка българската държава не може да има решаваща дума по отношение промяната на собствеността на рафинерията. Но от гледна точка на значимостта на рафинерията не само за националната сигурност, но и за енергийната сигурност на държавата, ние осъществяваме много близък мониторинг на тези процеси", каза енергийният министър.

На 18 декември имаше заседание на Надзорния съвет на рафинерията, където чрез представителя на държавата сме поискали своевременно да бъдем информирани за процеса по отношение смяната на собствеността, като очакваме своевременно на всеки един от етапите да бъдем информирани, каза още Владимир Малинов, цитиран от БТА.

В отговор на въпрос дали темата е обсъждана при срещата му с министъра на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто в София по-рано през декември, министър Малинов каза, че на срещата от унгарската страна са заявили, че има такъв интерес и унгарска компания е един от участниците в процеса за подаване на оферти за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на рафинерията.

Попитан дали трябва да има санкция на парламента за подобно решение, Малинов отговори, че не би могъл да ангажира мнение от името на Народното събрание, тъй като България е парламентарна страна. Той обаче добави, че имат пълна готовност след като бъдат информирани, след като процесът по промяната на собствеността приключи, да изготвят доклад, който да представят на Народното събрание, а оттам нататък народните представители ще решат какъв акт би следвало да приемат и какви действия да бъдат предприети по-нататък.

Договорът с "Боташ"

По повод уведомлението от ЕК до "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" във връзка със споразуменията с турската енергийна компания "Боташ", Владимир Малинов коментира, че прекратяването на разследването, което ЕК извършваше и липсата на установени нарушения е добър сигнал по отношение на това, че българските енергийни дружества изпълняват своите задължения стриктно спрямо европейското и националното законодателство. По думите му този акт на Комисията е още едно потвърждение за законосъобразната рамка, в която работят и двете дружества.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика