Директорът на областната болница: Не можех да си представя това нещастие! Нека сега някой каже, че няма коронавирус
Д-р Илияна Иванова от инфекциозното отделение на областната МБАЛ Д-р Иван Селимински в Сливен бе изпратена с траурно бдение по обяд на 3 май.
43-годишната лекарка стана първата жертва в бяла престилка на коронавирусна инфекция, докато спасява човешки животи по време на световна епидемия. Те дойдоха на това място заради невъзможността да присъстват на погребението, на което да я изпратят в последния й път.
Лекари и управители, специалисти по здравни грижи от всички болници в града, от спешния център, от доболничната помощ се поклониха пред лекаря, приятеля, майката, съпругата, човека, когото са изгубили в битката с опасната зараза. Пред болницата през годините са се случвали много неща: посрещали са гости, рязали са ленти, имало е и протести. Сега медицинското съсловие потъна в скръб, с предпазни маски на лицата. Бяха поднесени цветя и бяха запалени свещички пред портрета на загиналата лекарка. Това нещастие, което се случи на нашата болница, аз не можех да си го представя. Нека някой сега да ми каже, че няма коронавирус. И че той е някакъв вирус, който минава много леко. Един 43-годишен човек загина от тази болест! Д-р Иванова не беше лекар само на нашата болница. Тя беше лекар на Сливен, каза в трогателно обръщение към присъстващите изпълнителният директор на областната болница д-р Васислав Петров. Изгубихме един прекрасен човек и изключителен лекар. Тя работи до последно и буквално загина на работното си място. Времената са трудни и тежки, но точно в тези времена може да се види кой колко струваСветла й памет, успя да заяви във вълнението си председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Богдан Сотиров.
Колегите на д-р Иванова почетоха паметта й с едноминутно мълчание. И по молба на д-р Милена Ченкова, завеждаща инфекциозното отделение в областната болница с ръкопляскания. Ръкоплясканията станаха символ в дните на епидемия за съпричастност и благодарност към всеотдайността и смелостта на лекарите. Цветята и венците от траурното бдение бяха отнесени на гробищата. Д-р Иванов, съпруг на починалата лекарка и също инфекционист, я изпрати там с разрешение на здравните власти. Той е с положителна проба за коронавирус и се лекува. Колегите му се молят по-бързо да оздравее, за да бъде стожер за детето и близките си. 12-годишният им син е с отрицателна проба. Дядото и бабата на детето са с положителен резултат за инфекцията и са пациенти на военната болница в Сливен.
Д-р Илияна Иванова е работила в спешна помощ, има специалност по педиатрия и е един от най-добрите детски доктори в Сливен и областта. В отделението по инфекциозни болести, където работи и съпругът й, се е преместила по-късно. Преди десетина дни останала вкъщи, под домашна карантина, защото не се почувствала добре. Ден, след като излязъл положителния резултат за коронавирус, състоянието й рязко се е влошило. Въпреки усилията на колегите й, консултациите със специалисти от столицата, фаталният край настъпил бързо, в реанимацията. Не е имала други заболявания. От Националния оперативен щаб също не съобщиха, за съпътстващи болести. Лекарското съсловие в Сливен е много пестеливо или директно отказва информация за пациенти от началото на епидемията, особено пък за обстоятелствата, свързани с д-р Иванова и настъпилата кончина.
Областната болница бе снабдена с лични предпазни средства, включително и костюми, за лекарите и медицинския персонал. С дарения бе купен още един дихателен апарат и машина за дезинфекция.
Траурното бдение и погребението съвпаднаха с деня, в който Националният оперативен щаб съобщи за втори починал медик лекарка от София, веднъж излекувана. Но повторно заболяла, с фатален край.
Инфекциозното отделение ще го има, каза развълнуван директорът на областната болница. Вече е известно, че шест души медицински персонал са с коронавирус, като шестима от тях са от инфекциозното отделение. Единствен лекар-инфекционист в отделението остана завеждащата д-р Ченкова. Здравните власти в града заявиха, че ще търсят лекари-специалисти от други областни градове, които да бъдат командировани в Сливен. Пациентите засега са насочвани към военната болница, където има двама инфекционисти, сред тях е и директорът й полк. д-р Илиян Комитов. На помощ идват и две частни болници в града МБАЛ Хаджи Димитър и МБАЛ Царица Йоанна.
Трябва да се предприемат нови мерки по отношение на организация и безопасност на персонала. Възложено е на лекарите да направят предложения. На началника на отделението съм казал, че сме готови, каквото е необходимо като ресурс и логистика, да осигурим, заяви кметът на Сливен Стефан Радев. В понеделник това ще бъде решавано от Областния кризисен щаб.
От началото на епидемията досега заболелите в Сливен и областта са 54 души, 22-ма са излекуваните, 24 - хоспитализираните, 2-ма са в домашна среда. Шест са жертвите на коронавируса.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш