Както пишат медиите в Испания, Суперлигата е жива. Двамата влиятелни президенти на клубове Флорентино Перес (Реал Мадрид) и Жуан Лапорта (Барселона) все още остават на мнение, че това е страхотен проект. Компанията, която работи по него, през последните няколко месеца е водила преговори със 100 клуба, от които 60 са заявили интерес да участват.
Категорично против са Манчестър Сити, ПСЖ и Байерн Мюнхен.
Планира се тя да започне през септември 2025 г., което е малко вероятно.
Интересното е, че сега някои от италианските клубове се връщат към първоначалната идея да играят в Суперлигата, а сред тях е Интер.
"Организацията на Суперлигата продължава и през следващите седмици може да има новини". Това заяви Флорентино Перес, на неотдавнашното събрание на Реал Мадрид.
Форматът на Суперлигата предвижда първа дивизия от 16 топ клуба (Звездна лига), в която ще бъдат най-добрите от петте големи европейски лиги (Испания, Англия, Италия, Германия и Франция) и други мощни от страни като Португалия и Холандия. Освен това има втора група също от 16 отбора (Златна лига) и трета от 32 отбора (Синя лига), от които 20 ще отпадат всяка година.
Друга новост, която може да съществува, е по отношение на класификацията за трите групи. Испанският вестник "Мундо депортиво" дава пример - ако Лил спечели френската Лига 1, те могат да влязат в „горната“ група, защото са си спечелили това право на терена. Или Байер Леверкузен, който току-що спечели германската Бундеслига. Това е нещо, което все още не е решено, но се обсъжда, защото е ясно, че има чувствителност сред клубовете в това отношение. Всъщност, когато проектът за Суперлигата беше представен на обществеността през 2021 г., вече стана ясно, че това е първоначално предложение.
Реал Мадрид и Барса поддържат жива конкуренцията на Шампионската лига, защото правосъдието се произнесе в полза на Суперлигата както в търговския съд номер 17 в Мадрид, така и в решението на Съда на Европейския съюз (СЕС) от декември миналата година. С тези съдебни гаранции клубовете, подписали първоначалното споразумение, остават свързани със Суперлигата, дори ако официално са я напуснали поради натиск от УЕФА и дори от местните власти, както се случи в Англия. Във всеки случай тези две решения подкрепят създаването и прилагането на Европейска Суперлига пред УЕФА, националните федерации и лиги и ФИФА.
Организаторите на Суперлигата смятат, че освен Мадрид и Барса, останалите клубове, подписали първоначалното споразумение, остават свързани, с изключение на Интер, тъй като той добави анекс към своята интеграция: неговите кредитори трябваше да дадат разрешение, а те отказаха да го позволят, като видяха първоначално, че английските клубове напускат състезанието. Във всеки случай се очаква мощни английски клубове да са за участието си в този нов турнир, както и Ювентус, предвид публичното и вече известно сътрудничество на Андреа Аниели с A22, компанията, която го представя. Има и други силни клубове от Италия, Франция и Португалия.
Вече стана ясно защо има и клубове против. ПСЖ, където президент е Насер Ал-Келаифи, в негово лице има представител и в ECA (Европейската клубна асоциация), Манчестър Сити пък е първият англичийски тим, който напусна проекта под натиска на Борис Джонсън, а Байерн Мюнхен, въпреки че в случая с германците смятат, че биха могли да преразгледат позицията си, ако се акцентира на меритократичния достъп до Суперлигата, не е съгласен само най-силните за сметка на по-малките и тези с по-малки бюджети да участват в проекта.
Друга подробност, която A22 обсъжда вътрешно и по която може да има модификации, е продължителността на състезанието. Сега в групата от 16-те най-добри клуба ще има две групи от по осем, които ще се състезават всеки срещу всеки в 14 мача в тази фаза. След това първите четирима във всяка група ще играят един срещу друг на четвъртфиналите във фаза на елиминациите в два мача, както и на полуфиналите, а финалът ще е един мач. Общо шампионът трябва да изиграе 19 мача, като в настоящия формат на Шампионската лига има най-много 17. A22 анализира дали неговият модел може да бъде намален, като се вземе предвид здравето на играчите, които вече имат доста наситен календар между техните клубове и националните отбори. Добро доказателство за това е фактът, че Лигата на нациите, състезание на УЕФА, беше разширена с двоен четвъртфинал. При този сценарий A22 обмисля дали е възможно да намали състезанието си до 17 или 18 мача.
Крайните срокове продължават да се спазват за началото на състезанието: или септември 2025 г., или септември 2026 г. Сега основната трудност е артикулирането на платформата за излъчване на мачовете, като се има предвид, че ще има и световно и това предполага голям капацитет за поддръжка на това стотици милиони фенове да се свързват едновременно чрез приложение, наречено Unify. Няма страх за приходите от реклама, защото тази платформа би позволила да се рекламират глобални марки и също така геолокиране на спонсори за всяка държава.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш