Атаките в киберпространството не са новост в съвременната ни действителност, те са постоянни и са насочени срещу различни обекти. Известно е, че онлайн пространството е сред най-конфликтните пространства, особено когато интересът за хакерските набези е най-вече на комуникационно ниво.
Мисля, че атаките са непосредствено свързани със скандалът, който се разгоря преди дни и изгонването на в. "Труд" от сградата на Министерството на културата. Това коментира програмистът от Велико Търново Теодор Георгиев.
IT-специалистът казва, че трябва да се установи кой има финансов интерес медията да бъде срината и да не може да функционира нормално като се блокира публикуването на материалите.
"Едва ли зад тези деяния стои някой, който бездейства и си търси начини за забавление. Атаките обикновено се извършват от вещи IT-специалисти, на които се плаща добре. Действията срещу в. "Труд" са незаконни, а всяко незаконно деяние е скъпо. Разследващите обаче трябва да установят кой е авторът, поръчителят и колко е платено за подобна дейност", убеден е Теодор Георгиев.
Специалистът обаче препоръчва по-добра обезпеченост на сигурността на медията като администрирането да бъде организирано по нов начин.
"Необходимо е да се инсталират допълнителни сървъри и когато "паднат" едните, веднага да се включват другите, за да не се прекъсват трафиците. Това са задачи, свързани с транспорта на информацията. Затова е важно да бъдат подсигурени няколко трасета и ако някое излезе от строя, другите да поемат дейността", обяснява Теодор Георгиев.
Той е категоричен, че разследването на киберпрестъпления е труден и продължителен процес.
"ГДБОП обаче има необходимият ресурс да разкрие извършителите, да събере необходимите годни доказателства и авторите на злодеянието да бъдат изправени на съд", категоричен е Теодор Георгиев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш