След 3-годишно прекъсване подновиха разкопките на Епископията в Цитаделата
Директорите на Историческите музеи в Раднево и Ботевград-Пламен Караиванов и Рени Лазарова, както и Надежда Ботева от Севлиево се включиха в разкопките на крепостта Трапезица във Велико Търново. Те са към над 10-членния екип на проф.Константин Тотев, научи "Труд".
Общо три археологически екипа ще правят проучвания на Цитаделата в старата столица. Изследователите ще работят на различни сектори свързани с градоустройството, фортефикацията и църковната архитектура на хълма.
За проучвателната дейност на двата екипа с ръководители проф. Константин Тотев и доц. Деян Рабовянов са отпуснати по 18 000 лева от Министерството на културата, а за третия екип на доц. Мирко Робов е осигурено финансиране от община Велико Търново.
Проф. Константин Тотев информира, че вече копае в северния сектор и целта е реставрация и консервация на крепостната стена. Освен това екипът му ще проучва две големи сгради в този район, както и некропола на новооткритата църква № 20.
Доц. Рабовянов пък ще проучва югозападния сектор, където миналата година откри поредната нова църква и продължи изследването на въпросния храм. Той е с богати стенописи и с интересни находки с висока експозиционна стойност като уникална каменна икона в олтара и др.
След 3-годишно прекъсване на историческия обект ще работи и доц.Мирко Робов, който обаче първо трябва да получи обещаните от община Велико Търново средства. Осигуреното финансиране ще позволи археологът да продължи проучването на Епископията на Трапезица. При последните разкопки през 2014 година доц. Робов е изследвал феодален комплекс пред църкви с номера 3 и 4. Откритият в сградата на обитаване костен жезъл, дал основание да се смята, че това е жилище на епископ.
"Проучването на Трапезица е важно и работата по отделните сектори трябва да върви паралелно по единна стратегия. Крепостта Царевец привлича много туристи, но тя е проучена на 80 %, докато Трапезица-едва 17 %", коментира проф.Тотев.
Приключили са разкопките в района на църквата на цар Иван-Асен II „Св.40 мъченици” в старопрестолния град. Проучвателните дейности са финансирани от Министерството на културата с 9000 лева. Това съобщи ръководителят на екипа, който работи в района на светинята, археологът от търновския филиал в Националния археологически институт с музей при БАН проф. Константин Тотев.
Той е работил заедно с доц. Евгени Дерменджиев от Регионалния исторически музей в болярския град.
Най-сериозната находка на проучвателите е работилница за претопяване на желязо с три пещи. Според археолозите в нея са функционирали първоначално две от тях, разположени в единия ъгъл. Впоследствие едната спряла да действа и била изградена нова. Една от пещите е изключително запазена.
„Насочихме усилията си към изследване на ранновизантийското укрепление в западното подножие на хълма Царевец. То е осигурявало водоснабдяването на ранновизантийския град през VI век, а целта бе да уточним датировката на крепостната стена.
Попаднахме на строителни бъркала, свързани с построяването й. Открихме интересни находки и монети от този период, но по-интересни са стратиграфските наблюдения, свързани със средновековния период на живота в тази част на подножието на крепостта Царевец”, разказа проф. Тотев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш