„С нашите 100 решения премахваме причините за корупцията у нас. Цялата програма на левицата е насочена към борба с корупцията“. Това заяви в ефира на NOVA News кандидатът за народен представител от листата на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ в Разград Филип Попов.
„Корупцията има хранителна среда там, където държавата я няма там, където държавата е бедна и слаба – от обикновения служител в някоя агенция до министъра на ведомството, под която шапка е тя. Трябва да се работи на всички етажи“, каза социалистът и допълни, че най-ефективните методи за осъществяване на тази борба са: икономическото развитие, повишаването на доходите, безплатно здравеопазване и образование.
Попов коментира, че съдебната система трябва да се разглежда именно като система и ако се прави реформа, тя трябва да е цялостна.
В частта за прокуратурата той обясни, че левицата е заложила въвеждане на ефективна система за отговорност на главния прокурор и функционална независимост на прокурорите от техните ръководители. Социалистът подчерта, че в Закона за съдебната власт, чл. 139, който казва, че главният прокурор и неговите заместници могат да отменят и да изменят актове на по-долустоящи прокурори, излиза от написаното в Конституцията. „Този текст излиза и извън методическите указания и контрола и трябва да бъде променен, така че да влезе в рамката, заложена от Конституцията“, категоричен бе той.
Филип Попов подчерта, че трябва да има механизми по отношение на кариерното израстване на магистратите в съда, за да се прекрати корупцията в съдебната система. По думите му в атестацията за професионална пригодност и кариерното развитие на магистратите трябва да влязат решенията, които всеки от тях е взимал – отменените решения, оправдателните присъди както и да бъде разширена сферата на конфликт на интереси, като гаранция за прекратяване на корупцията.
Социалистът подчерта, че всеки български гражданин има право на равен достъп до правосъдие и в тази посока левицата иска намаляване на съдебните такси, които са едни от най-високите в Европа.
На въпрос за избора на нов главен прокурор, Попов заяви, че този състав на Висшия съдебен съвет е извън всякакъв мандат и не би следвало да взима това решение. „Следващият състав на ВСС трябва да избере и предложи следващия главен прокурор на Република България“, каза той и наблегна, че народните представители имат отговорност към нормалното функциониране на институциите в България и следващият парламент е длъжен да опита да излъчи нов състав на ВВС и Инспекторат към него. „Изборът на нов състав на ВСС и на главен прокурор трябва да е прозрачен и с голяма обществена подкрепа“, категоричен бе той.
Попов коментира и че „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ е за възстановяване на предишните текстове от Конституцията, уреждащи избора на служебен кабинет и служебен премиер. Според него сегашните текстове са довели до сериозна криза, която заплашва да прерасне в конституционна и институционална. „Сега кой носи отговорност? Президентът няма как да направи избор, а само да назначи от т. нар. „домова книга“. Ами ако никой от записаните там не желае да заеме поста премиер?“, попита социалистът.
Помолен да коментира ареста на кандидат за народен представител от Алианс за права и свободи, Попов заяви, че според информацията в медиите става въпрос за криминално деяние, което компетентните органи ще разгледат. Той заяви обаче, че това ще повлияе негативно да изборния процес. „Не трябва да се правят опити случаят да се политизира и да се насажда етнически конфликт. Това ще е опасно за България“, категоричен бе той.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш