Хартиената бюлетина изплаши „Промяната“

Снимка: Пламен Стоименов

Промените в Изборния кодекс са в дневния ред на НС този петък

От БСП намекнаха за доказателства по манипулирането на машинното гласуване

Доверие в изборния процес

Депутатите от “Продължаваме промяната” напуснаха заседанието на правната комисия заради връщането на хартиената бюлетина. Промените в Изборния кодекс, с които се връща хартиената бюлетина и се преминава към смесено гласуване ще бъдат разгледани от този петък в пленарна зала, въпреки настояването на ПП текстовете да не влизат в дневния ред на парламента. И трите законопроекта за поправки в изборния закон - на БСП за хартиената бюлетина, на “Възраждане” за видеонаблюдението и на ДБ - за повишаване прозрачността в машинното гласуване ще се обсъждат на първо гласуване.

Зам.-председателят на правната комисия от “Продължаваме промяната” Милен Матеев, който миналия парламент беше шеф на въпросната комисия, обяви за кауза да не се връща хартиената бюлетина. В кулоарите обаче бившите коалиционни партньори на “Промяната” от БСП директно заявиха, че този път няма да отстъпят. “Имаме доказателства, че от ПП са ни взели 4 процента от гласовете на последните избори чрез манипулации на машините”, заявиха пред “Труд News” депутати от БСП. “Не е необходимо вие от коалицията хартиена бюлетина да ни показвате мускули, знаем, че имате мнозинство”, отговори Матеев.

“Г-н Матеев вече не е председател на правната Комисия, за да бъде Изборният кодекс бавен и замитан в ъгъла с поредица от действия и бездействия миналия път. Ако вие не разбирате, че няма доверие в този начин на гласуване, значи не разбирате нищо”, заяви зам.-председателят на 48-ото НС Йордан Цонев.

Законопроектите се разглеждат днес в правна комисия, а председателят ѝ Радомир Чолаков (ГЕРБ) заяви, че в момента се обсъжда въпросът за доверието. “Ако нямаме доверие в Изборния процес, нищо друго няма значение”, каза Чолаков. И отбеляза, че дори законопроектът на ДБ, който е за повишаване на прозрачността при машинното гласуване, означава, че има необходимост от подобряване на изборното законодателство.

Борислав Гуцанов (БСП), зам.-председател на регионалната комисия, пред “Труд News”: Лишаваме хората от конституционно право

Всеки човек трябва да има право на избор как да гласува - дали с машина или чрез хартиена бюлетина. Избирателната активност пада с всеки изминал избор и вече е под 40 процента. Едната от причините е именно, че част от хората се притесняват от машинното гласуване, а други - не вярват на машинното гласуване. Така лишаваме хората от тяхно конституционно право.

Относно съмненията за резултатите и манипулациите с машинното гласуване, бих дал само пример с опитите за машинно гласуване в Германия и във Франция, където впоследствие има доклад от техните специални служби, които казват, че това води до риск в сигурността и този вид гласуване е отменено. Вижте в Европейския съюз колко държави имат машинно гласуване - няма такива. Затова трябва да сме внимателни, когато говорим само за машинен вот. Става въпрос за принцип и простия факт, че в ЕС няма такава практика.

Ертен Анисова (ДПС), зам.-председател на правна комисия, пред “Труд News”: Машинното гласуване е компрометирано

Парламентарната група на ДПС ще обсъди на свое заседание окончателното си решение относно внесените законопроекти за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Нашата позиция по отношение на машинното гласуване е, че то е компрометирано от гледна точка на общественото доверие. Този модел отблъсна голяма част от избирателите, което значително повлия на избирателната активност и по никакъв начин не гарантира честността и сигурността на вота.

Когато ДПС предлагаше машинно гласуване, то беше обвързано и с машинното преброяване на гласовете, за да се ограничи максимално субективното влияние в отчитането на резултатите от вота. Това е наша последователна позиция от много години насам, що се отнася до Изборния кодекс - да премахнем субективния елемент в изборния процес. Практиката потвърди - сегашният модел на машинно гласуване не е най-добрият. Въпрос на законодателни инициативи и дебат в парламента е да намерим по-добър начин да гарантираме избирателните права на гражданите и да повишим доверието в изборния процес.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика