Зад предложението на БСП застанаха 124 депутати, против бяха 95
От ПП призоваха за протест
Депутатите разбиха монопола на машините и още на следващите избори всеки българин ще може да избира как да гласува - с бюлетина или устройство.
До промяната се стигна след като БСП внесоха промени в Изборния кодекс, предвиждащи в секциите с над 300 избиратели да може да се гласува с хартиена бюлетина. Социалисти обявиха, че са изключително изненадани от мощната съпротива на ПП да се върне смесеното гласуване. Георги Свиленски разкри, че Кирил Петков е предлагал на социалистите да им даде кодовете от машините, ако те оттеглят законопроекта си. След изявлението му последва изявление на Кирил Петков, че ще заведе дело срещу Свиленски, но от БСП заявиха, че има два реда социалисти свидетели на офертата на Петков в пленарна зала.
И вчерашните дебати по Изборния кодекс бяха белязани от спорове, обиди, квалификации и от призиви да бъдат подложени депутати на проверка с дрегер. От “Промяната” се възмутиха, че нямало достатъчно време за дебати и те не могли да си кажат аргументите за изцяло машинно гласуване. Председателстващият Росен Желязков припомни, че дебатът по тази тема е продължил часове наред и след искането на БСП да се прекратят дебатите, а залата е приел, то не може да се продължи с изказванията по дадения параграф.
Преди гласуването Кирил Петков избухна от трибуната, удряйки по банката, че се ограничавал гласа на опозицията и с приемането на хартиената бюлетина ще се крадат данъците на хората. Съпредседателят на ПП заплаши за пореден път с протести, а от “Възржадане” припомниха, как техните симпатизанти са били мачкани от кордон униформени инсталирани от управляващите “Продължаваме промяната”, а след това Никола Минчев е сложил и метални решетки на вратите на парламента, които след четири дни бяха демонтирани, тъй като сградата на парламента е със статут на паметник на културата с национално значение.
Георги Свиленски от БСП обяви, че трети депутат от ПП се опитал да заплашва с бунтове. “Не призовавайте за бунтове, видяхте какво става. Сега има мнозинство, което иска да работи. Искате да саботирате работата”, заяви той.
От ПП обявиха, че зоват за мирен протест. Йордан Цонев им отговори, че и протестът през 2013 г. с белия автобус бе мирен.
За възможността да се гласува с хартиени бюлетини в секциите с над 300 избиратели гласуваха 124 депутати, а против бяха 95 депутати.
Спорове имаше и за флашките на машините. В крайна сметка депутатите решиха да запазят техническите носители, на които ще се записва резултатът от машинното гласуване. Т. нар. флаш памети ще се предават в районните избирателни комисии и в Централната избирателна комисия.
Част от атаките срещу машинното гласуване бяха насочени именно към флашките, които председателят на парламентарната група на партията Десислава Атанасова нарече “вълшебни”. Първото предложение на ГЕРБ бе разписките от машините за гласуване да се считат за “бюлетини от машинно гласуване”, а тяхното броене да се отчита за резултат от машинния вот. Беше предвидено в края на изборния ден машината да не отпечатва обобщен протокол, а флашките да бъдат премахнати.
Все още няма решение на основния проблем при машинното гласуване, отчетен от IT специалисти - а именно, че по начина, по който е организиран машинния вот липсва контрол.
Според ГЕРБ предложението е безсмислено
Сигурността на вота ще е гарантирана заради видеонаблюдението, категорична бе Десислава Атанасова от ГЕРБ.
Депутатите отхвърлиха идеята на “Демократична България” за създавене на преброителни центрове, в които в чували да се носят бюлетините. Текстовете, предложени от “Демократична България”, са на няколко места в Изборния кодекс, но изначално е известно, че идеята за преброителни центрове подкрепят депутатите от ДБ, “Продължаваме промяната” и “Български възход”.
Десислава Атанасова от ГЕРБ посочи, че въвеждането на преброителни центрове е безсмислено. Каза, че сигурността на вота ще е гарантирана заради вече одобрените възможности за видеонаблюдение и заснемане на процеса по броенето. След повече от час дебати по темата предложението бе отхвърлени.
Проверки в секции
Секция в село Стремци, Кърджали е отчела недействителни гласове с машинно гласуване. Проверката е на Младежката организация на ДПС, която започнала да сверява данните от протоколите. На практика при машинното гласуване не би трябвало да има недействителен глас. Протоколът обаче показва точно обратното, а именно - 2 недействителни гласа, тъй като действителните са 166, а общо гласувалите избиратели в секцията са 168.
Парадокс се наблюдава и при друг протокол от машинното гласуване, при което по странен начин 80 гласа се отчитат за “Продължаваме промяната”. Разликата при ръчното броене и данните от протокола, който се зачита е 80 гласа повече за партията на Кирил Петков и Асен Василев.
Това са поредните случаи на данни с разминавания в информацията по протоколи и реални разписки в кутиите. В секция от община Трявна има следните странности: Брой контролни разписки, разпечатани от машината - 229, брой положени подписи в избирателните списъци - 229. Броят разписки и броят подписи на физическите носители съвпада. Но броят потвърдени гласове в машинния протокол е 227, нещо, което няма физически как да бъде контролирано. Физическите носители съвпадат, а електронните гласове се различават и това е една секция.
В Девня имаше случай, когато контролните разписки са 349, положени подписи в избирателните списъци - 349, а брой потвърдени гласове от машинното гласуване - 350.
ЦИК или парламентът ще пишат методология
Район “Чужбина” ще има, но никой не знае колко мандата ще има там, нито кой ще изготви методологията. Досега се смяташе, че това е задължение на ЦИК, но от комисията призоваха парламентът да не им прехвърля свои задължения.
Решение за район “Чужбина” бе взето от 45-ото Народно събрание с гласовете на “Има такъв народ”, “Демократична България” и “Изправи се. БГ! Ние идваме!”. В Изборния кодекс бе записано, че ще бъде създаден след излизането на резултатите от последното национално преброяване и затова на последните избори на 2 октомври гласовете на живеещите в чужбина българи бяха преразпределени между районите в страната. Освен това, не беше променена методологията за изчисляване на мандатите и така е в ръцете на Централната избирателна комисия (ЦИК) дали действително да има такъв район или не. Самата комисия обаче многократно е отказвала да “дописва” закона.
Проблемът според юристи е от кои многомандатни райони в страната ще бъдат взети мандати и прехвърлени в Район “Чужбина”, както и колко депутати ще излъчват българите зад граница.
Няма да сменят състава на комисията след избори
Централната избирателна комисия (ЦИК) ще остане в настоящия си състав, членовете є няма да бъдат увеличени от 15 на 25, както бе решено на второ четене на промените в Изборния кодекс в комисия.
В зала бе отхвърлено предложението за увеличаване членовете на ЦИК, за да могат и новите партии в парламента като ПП, “Възраждане” и “Български възход” да имат свои представители.
Идеята бе след избори за нов парламент да се подменя и съставът на ЦИК. Съставът на ЦИК не беше променян в последното Народно събрание и реално отразява разпределението на политическите формации от 46-ото.
Според Петър Петров от “Възраждане” промените в кодекса обслужват партийни интереси и нямало да гарантират справедлив изборен процес. Настимир Ананиев от ПП каза, че в момента парламентарно представени партии нямат свои представители. Статуквото запазва мнозинството си, според Ананиев, а партиите показали истинското си лице.
Милен Матеев от правната комисия в НС, попита колегите си защо не искат да се смени съставът на ЦИК, след като формацията непрекъснато критикувала работата на настоящата изборна администрация.
Няма да има активна регистрация
Нови секции в чужбина ще се откриват при 40 подадени декларации, както беше и досега. ГЕРБ се отказаха от предложението си заявленията да бъдат увеличени на 100.
Според изборните правила секции в чужбина се отварят автоматично, ако през последните 5 години в тях с гласували повече от 100 души.
Парламентът отхвърли предложението на “Продължаваме промяната”, с което се залагаше опит за активна регистрация на гласуващите в чужбина.
Според текстовете в избирателните списъци трябваше да влизат само хората, които през последната половин година преди изборите са били в България, като оставаше възможност избирателните списъци да бъдат дописвани.
Запазва се досегашното правило сънародниците ни зад граница да попълват декларации, преди да влязат в секциите за гласуване.
Отхвърлено бе предложението на ПП декларации да се попълват пред членовете на избирателните комисии.
Промяната бе приета с пълно единодушие
С пълно единодушие в парламента бе приета една от смятаните за спорни промени в Изборния кодекс.
Всички формации в НС се обединиха зад предложението в секциите по време на броенето на бюлетините да има и видео заснемане на процеса.
Първоначално от ГЕРБ искаха тази възможност да отпадне с мотив, че няма техническа възможност да се пазят данните, но в крайна сметка след продължителни спорове по въпроса народните представители решиха да въведат видео заснемане в секциите.
И досега опцията за видео наблюдение от преброяването на гласовете присъстваше в Изборния кодекс, а техническото му обезпечаване бе в ръцете на Министерския съвет.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш