Цигулка на 3 века ще звучи в Казанлък на Празника на розата догодина, съобщиха от Общината в града. Инструментът е изработен от знаменития майстор на струнни инструменти Антонио Страдивари през 1730 година - това е седем години преди кончината на световния майстор, създал през живота си над 1000 цигулки, виоли, виолончели и арфи. Образецът, чийто “глас” ще чуе публиката, се отличава от всички останали инструменти, прецизната му изработка е близка до съвършенството, казаха още от администрацията в Града на розите.
Цигулката ще бъде представена по време на Международния конкурс по съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара. Престижното събитие носи името на прочутия италиански майстор. Повечето издания през 90-годишната история на конкурса са се провеждали в Кремона, родния град на Страдивари. За първи път той ще се състои в България, като част от програмата на популярен форум - ежегодният Празник на розата.
От края на май до юни, форумът е част от туристическия и културния календар на страната ни и привлича интерес на гости и посетители от България и от чужбина.
Националната асоциация на италианските лютиери е избрала Казанлък като място за конкурса заради гостоприемството и ползотворната работа с кмета Галина Стоянова, по думите на Гаултиеро Николини, председател на асоциацията и основен организатор на събитието.
В конкурса ще участват лютиери от три континента. Те ще представят уникални инструменти, които са специално изработени за конкурса. В журито, което ще ги оценява, ще участват големите световни имена в лютиерството и в професионалната сертификация на цигулки, виолончели и други струнни инструменти. За международния форум ще пристигне цигулката на Страдивари, а звученето ѝ ще е празник за всички познавачи и ценители на лютиерството и “вечната” музика.
Любопитно е, че в Казанлък се намира и единствената българска фабрика за производство на струнни музикални инструменти. Тя носи името на родния град на Страдивари - “Кремона”.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш