Лекари от УМБАЛ „Дева Мария“ спасиха живота и ръката на мъж

Лекари спасиха живота и ръката на мъж от град Камено. Инцидентът станал, докато човекът работел с електрически трион. 31 годишният Д.А. бил доведен в критично състояние в болницата- ръката му била прерязана до костта, разрязани били мускули, нерви и съдове, включително магистралната артерия и дълбоките вени, отговарящи за кръвоснабдяването на крайника.

На младия мъж е извършена спешна операция, траяла четири часа. Прогнозите на лекарите е, че пациентът ще бъде напълно възстановен.

„Инцидентът, при който е пострадал пациентът, е бил реална заплаха за живота му. При артериална травма, заради помпената функция на сърцето, смъртта настъпва за минута и половина- две, ако не бъде спряно кървенето.“ обясне доц. д-р Денчев, началника на Клиниката по съдова хирургия.

За късмет свидетелите на инцидента са реагирали адекватно и са съобразили да сложат турникет от подръчни материали, с който е било овладяно острото артериално кървене. „В този момент животът на пострадалия е бил въпрос на реакция за секунди. Дори и в двора на болницата да се случи инцидентът, не се ли окаже помощ на място и не се ли спре кървенето, изходът е фатален," добави лекарят.

От УМБАЛ "Дева Мария" разказаха и още подробности по случая: Още с пристигането си в болницата, на пострадалия е оказана незабавна спешна помощ от доц. д-р Борислав Денчев, д.м. Опитният съдов хирург свиква спешен екип от съдови хирурзи и ортопеди и привежда пациента в операционна зала за животоспасяваща операция. Минути по-късно комбиниран екип в състав доц. д-р Борислав Денчев и д-р Елена Домусчиева от Клиниката по съдова хирургия, д-р Стоян Минчев и д-р Димитър Илков от Клиниката по ортопедия и травматология, както и д-р Стоян Милушев от Отделението по анестезиология и интензивно лечение започва борбата за спасяването на живота и ръката на младия мъж.

„При извършената ревизия беше установено размачкване и разкъсване на кожа и подкожие, мускулни групи, два магистрални нервна и два магистрални съда- артерия и брахиални вени.“ разказва доц. д-р Денчев. „Първо се пристъпи към съдовата реконструкция, защото тя е най-важна- ако една ръка бъде лишена от артериално кръвоснабдяване, ние я губим при всяко положение. Наложи се извършване на автовенозна интерпозиция, което на обикновен език означава байпас на ръката“, обяснява началникът на съдовите хирурзи в университетска болница „Дева Мария“.

След като кървенето е овладяно, съдовите хирурзи взимат вена от крака на пациента и я присаждат в лявата ръка, като по този начин възстановяват артериалната циркулация. Взимането на вена от крака няма да доведе до никакви проблеми за самия крак, категорични са специалистите. Те успяват да възстановят и част от вените на ръката по хирургично-реконструктивен способ. Веднага след това ортопедите започват възстановяване на нервите, тъй като са засегнати два моторни и един сензорен нерв. Прави се пластика на важни мускули, пластика на повърхностните тъкани и накрая поставят ръката в гипсова шина.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България