- Г-н Христов, преди дни направихте равносметка на третата година от мандата си. Казахте "Удовлетворен съм". Кое от всичко свършено бихте откроили?
- Без излишна скромност бих искал да кажа, че благодарение на усилията на общината и ръководството на Индустриалния парк в него вече има 17 нови инвеститори, от които двама клас А. Когато станах кмет, в парка заварих само две фирми. Сега в изграждането на новите производства и на новата подзона С са инвестирани близо 80 млн. лева.
- За всеки градоначалник много важно е и финансовото състояние на общината. Има ли Шумен неразплатени задължения?
- Благодарение на наложената финансова дисциплина, успяваме да погасяваме навреме вноските си по кредити и извънсъдебни споразумения, получени в наследство. Задълженията ни към 31 октомври са в размер на 13 701 185 лв. В периода от края на 2015 г. до 2018 г. са погасени повече от 26 млн.лв. Правя уточнение, че дълговете ни бяха нараснали до над 38 милиона, заради искове по проекта за Водния цикъл. Санкциите за лошо изпълнени проекти от предишния програмен период продължават и досега, за съжаление. Казвам го, защото само с разумното насочване на средствата от бюджета можем едновременно да плащаме тези огромни задължения, които са половината от бюджета ни. Едновременно с това успяваме и да инвестираме в подобряване на инфраструктурата на града.
-Кои са най-важните реализирани обекти?
-Горд съм, че построихме „Арена Шумен“. В района изградихме две нови кръгови кръстовища, разширихме уличното платно, направихме нови тротоари, осветление, модерни автобусни спирки, нова канализация по ул. „Перуника“. От близо половин година тази част на града се превърна в една от най-посещаваните. От откриването й досега всяка седмица там се провеждат различни събития, а паркът край залата винаги е пълен с деца и възрастни.
- Да, това е видно и за гостите на Шумен при входа от Пети километър, но как оценявате благоустрояването във вътрешността?
- За по-малко от година има десетки изцяло обновени улици и създадени зони за отдих. С близо 7,2 млн.лв. извършихме цялостната рехабилитация на ул. „Тича“, на северния тротоар на ул. „Съединение“, на зелените площи около ДКЦ-1, благоустроихме кв. „Тракия“, където са изградени и несъществували преди това тротоари, ремонтирахме района на ул. „Станционна“. Общо 40 000 кв.м. паркове, тротоари, улици, междублокови пространства и детски площадки са рехабилитирани с пари от ОП „Региони в растеж“.
От бюджета на общината сме вложили близо 2 млн.лв. в ремонти и цялостно преасфалтиране на улици, както в града, така и по селата. Основно бе подновен и общинският път Мътница - Царев брод, Царев брод - Велино. Направихме над 5 000 кв.м. тротоарни настилки и изградихме 300 нови безплатни места за паркиране в различни райони. Създадохме 15 детски и фитнес площадки. В продължение на три години общината отделя по 200 000 лв. годишно за нови площадки. Тече и цялостно обновяване на 4 училища в града.
- От лятото ново общинско предприятие „Чистота“ пое сметосъбирането в северната част на града. Създаването му бе една от амбициите ви, как оценявате ползите за шуменци?
- Предприятието вече е оборудвано с необходимата техника. Имаме специализиран автомобил за оросяване и измиване, фадрома, самосвал и три вариопреси на обща стойност 1 386 480 лв. Започнахме и поетапното поставяне на контейнери тип „Бобър“. Закупили сме общо 725 нови съда. В дружеството работят 90 души и се надявам, че ще можем по-бързо да се справяме със задълженията по почистване, ще бъдем по-гъвкави и маневрени. Създадохме и ново общинско строително предприятие, за което също отделяме средства за оборудване ежегодно. През 2018-та взехме техника за 65 000 лв. Сега правим бюджета за следващата и предвиждаме закупуване на багер и машини за извършване на пътни ремонти.
- Значи, реформата ви в предприятията даде добър резултат?
- Преструктурирането имаше безспорно положителен ефект - сега строителното предприятие се занимава само със строителство, другото - само с почистване, третото само с поддържане на паркове и градини. Когато дойдох в общината, във всяко предприятие имаше по 7 - 8 строителни работници. Ние ги обединихме в едно и сега строителното предприятие извършва общинските ремонти. Така се работи по-лесно и по-прозрачно, дейността се контролира по-добре, уплътнява се максимално работното време, намаляват се разходите. Можем много по-бързо и лесно да реагираме при недобре извършени ремонти и некачествено изпълнение.
- Кои са приоритетните задачи за 2019?
- Очакваме решение от АОП във връзка с обявлението за изпълнител на пречиствателната станция за питейни води в Шумен. През тези 3 години преминахме през няколко важни етапа, без които бе немислимо изграждането на съоръжението. Не ми е лесно да го кажа, но какво са все пак три на фона на 35 години бездействие и надявам се, че шуменци го разбират. От първия ден на моя мандат до момента свършихме това, за което само се говори няколко десетилетия, като се започне от подготовката на работния проект и след това включване в регионалните прединвестиционни проучвания. Трябваше да подкрепим бизнес-плана на ВиК - едно изключително тежко решение, защото бе свързано с увеличение цената на водата. Поиска го операторът, защото без това нямаше да можем да стартираме проекта. В момента изчакваме да преминат всички процедури в Агенцията и се надявам 2019-та да направим първата копка. 23 млн. лв., нужни за изграждане на пречиствателната станция, са осигурени от ОП „Околна среда“. Отделно ще бъде проектиран и изграден нов довеждащ водопровод от яз. „Тича“. Този проект е още по-мащабен, ще струва 60 млн. лв. Знаете, че без подмяната му няма как да бъде решен въпросът с водоснабдяването на града и съседните общини, защото загубите по трасето на места стигат до 80%.
- Другият голям проблем е и осветлението?
- Да, другият ни голям проект е свързан с обновяване на уличното осветление за 2 434 800 лв. Това са пари от общинския бюджет. Реконструкцията вече започна от Пети километър - от няколко седмици се полагат новите кабели, монтират се LED осветителни тела. Подменят се мантинелите по пътя, реновираха се зелените пространства. Сигурен съм, че източният вход към града скоро ще добие нов вид, ще е светло и ще създава приятно чувство у всеки, който влиза в Шумен. Продължаваме по ул. „Марица“, покрай Томбул джамия и по бул. „Симеон Велики“ към изхода за Варна. Проектът ни включва и кварталите.
- А Старческият дом кога?
- В момента тече процедура по избор на изпълнител за дострояване на дома за стари хора. 1 500 000 лв. са осигурени от държавния бюджет. Смятам, че в края на 2019 възрастните хора ще бъдат преместени в новата сграда, която се намира на територията на бившето поделение на КЕЧ. Започваме и строителство на 2 жилищни блока с 50 апартамента, които ще бъдат предоставени като социални жилища. Проектът е за близо 3 млн. лв. по ОП „Региони в растеж“.
Удовлетворен съм, защото, когато се кандидатирах за кмет, обещах, че ще направя всичко, което е по силите ми, за да започне строителството на пречиствателна станция, да завършим реконструкцията на дома за стари хора и да рехабилитираме остарялото улично осветление. Всичко това вече се реализира. Промяната на Шумен е видима и ни задължава да следваме приоритетите си в тази посока още по-енергично. Предстои и още много работа, ако искаме да наваксаме пропуснатото и истински да усетим, че живеем в един по-модерен, удобен и привлекателен град.
Нашият гост
Любомир Христов/ГЕРБ/ е кмет на Шумен от ноември 2015 г. Възпитаник на Висшето военно училище в родния си град. С над 30 г. стаж в системата на МВР, специализации в Академията на ФБР в Будапеща, Унгария и МАПО-САЩ, Ню Мексико, бивш директор на ОДМВР-Шумен. Депутат в две народни събрания.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш