Обезопасяват две речни корита по съвместен проект на Павликени и Кълъраш

Обезопасяват две речни корита по съвместен проект на Павликени и Кълъраш

Стойността на разработката е 949 800 евро, от които 473 000 евро са определени за дейности в община Павликени

Партньорите от българска и румънска страна по проект „Ефективно управление при извънредни ситуации в трансграничния регион Кълъраш - Велико Търново", код на проекта ROBG 481, проведоха първо работно заседание в Павликени.

Във връзка с изпълнението на подписания договор водещият партньор - Окръжен Съвет Кълъраш отправи покана към членовете на проектния екип, експертите от Община Павликени, Инспектората по извънредни ситуации Кълъраш и Жандармерията на окръг Кълъраш да участват в първата среща, която се проведе в българската община.

„За Павликени е изключително важно участието в този съвместен проект, защото ние трябва да бъдем подготвени за извънредните ситуации. В нашите сили и способности е да осигурим превенция и предварително да предприемем нужните мерки за избягването на кризи”, обърна се към гостите кметът на Община Павликени инж.Емануил Манолов, който беше домакин на срещата. Той подчерта, че в рамките на съвместния проект се предвиждат действия за възстановяване и рехабилитация на речните корита на реките Михалска и Ломя. Установено е, че трябва да се почистят падналите дървета и храсти в реките, както и да се извадят натрупалите се тежки материали. Коритата на реките ще бъдат ремонтирани и нивелирани, така че да бъдат избегнати преливания от реките.

Предвидено е закупуването на офроуд машина, оборудвана с камери за слаба видимост, която ще бъде използвана за извънредни ситуации за спасяване на хора и животни, както и може да бъде използвана за наблюдение на домове, за защита и ограничаване на имуществените престъпления. Проектът предвижда закупуването на още няколко специализирани машини, както и обучения и тренинги на екипите.

Стойността на целият проект е 949 800 евро, от които 473 000 евро са определени за дейности в община Павликени. Проектът e финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Румъния - България 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Инж.Емануил Манолов припомни, че през недалечната 2005 г. в следствие на поройните дъждове преля река Ломя. В село Бутово водната стихия събори 7 къщи и над 30 стопански постройки. Залети бяха четири моста, над 70% от жилищата и 80 декара дворове. Хората в селото и до днес с мъка си спомнят за страшното бедствие.

Само преди година река Михалска също излезе от коритото си и заплашваше да залее село Михалци. За щастие бедствието премина с малки материални щети.

Работната среща продължи два дни. В рамките на дискусията бяха представени Националните системи за управление при кризисни ситуации в Румъния и в България, мисиите на жандармерията в Румъния в сферата на обществените извънредни ситуации и във връзка със защитата на населението.

Област за прикачени файлове