100 случая на лаймска болест и марсилска треска след ухапване от кърлежи

При ухапване от кърлеж препоръчваме да се търси лекарска помощ, особено когато става дума за деца или когато кърлежът е влязъл надълбоко в кожата на човека. Важното е да се махне колкото е възможно по-бързо и то трябва да се махне цялото му тяло, защото всяко нарушаване на целостта му крие рискове. Това предупреди д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, по БНР, по повод нарастващата опасност от кърлежи въпреки обработката на тревните площи.

„Заради климатичните условия кърлежите са наистина повече през тази година, а обработките не са ефективни заради всекидневните валежи“, посочи той.

Д-р Кунчев каза, че до момента са регистрирани около 70 случая на лаймска болест и около 30 случая на марсилска треска вследствие на ухапване от кърлежи.

„Сравнено с миналата година сме с около 30% по-малко на брой случаи. Това се дължи основно на закъснението. Темпът на нарастване е сега, така че през следващите два месеца ще надминем бройката от миналата година“.

Д-р Ангел Кунчев препоръча при излизане в природата или при по-продължителен престой в тревни площи да се използват репеленти или да се носят дрехи с дълги ръкави и крачоли, защото така кърлежът не може да се впие в кожата.

„Добре е да се огледа тялото след прибиране от престой навън“, препоръча д-р Кунчев.

Здравният инспектор съобщи, че продължава циркулацията на вируса на морбили в страната, но че 2/3 от районите все още не са засегнати.

„Темпът не е висок. Епидемичният процес се развива засега в Кюстендил и в София“, добави той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве