13 години се влачи делото за смъртта на младата родилка Деяна

На този ден преди 13 години смъртта на една млада родилка потресе цяла България. Историята на 19-годишната Деяна Георгиева от София остана като емблематичен пример за това какво е нивото на следродилните грижи у нас. Повече от десетилетие казусът остава неразрешен, а лекари и близки на починалата млада жена до ден-днешен продължават да спорят в съда каква е причината за смъртта ѝ. 

За трагичния край на Деяна са обвиняеми шестима лекари. Според почернените близки момичето си отива от сепсис заради забравена в матката плацента. Твърдят, че разполагат с документи за това. Лекарите отричат да са проявили небрежност. Смятат, че състоянието на родилката се е усложнило неконтролируемо заради тежко протичаща салмонела, стомашен вирус, обезводняване, както и слабо сърце. Деяна издъхва в адски мъки на 42 ден от раждането от сърдечна недостатъчност. 

Предисторията

След като ражда първото си дете в "Шейново" момичето се чувства зле и в продължение на дни поддържа много висока температура, която не се повлиява от никакви антипиретици. Започва ходене по мъките - от болница в болница, от преглед на преглед. След "Шейново" младата родителка е преглеждана в "Пирогов" и "Александровска", но е отпращана вкъщи за домашно лечение. На 42 ден от раждането на сина си Деяна умира. 

Съсипаните близки са категорични, че тя издъхва заради тежка лекарска немарливост и некомпетентност. Потъналата в скръб майка Людмила Велинова твърди, че дъщеря ѝ е развила сепсис от забравена в матката плацента. В съда са приложени документи, според които Деяна е имала и некроза на дебелото черво. Засегнатият участък обаче не е изрязан от медиците и така той е почнал да заразява и здравите наоколо тъкани.

"Вместо да се радва на бебе, семейството ни организира погребение на едно 19-годишно момиче, невидяло нищо от живота. Днес синът на Деяна е 13 години, но детето не познава майка си", не крие сълзите си Велинова. 

Деяна позира като щастлива абитуриентка. Малко след бала забременява с първото си дете.

Съдебната битка 

"С ушите си чух от доц. Атанас Темелков от реанимацията в "Александровска" (към днешна дата вече професор, бел. авт.), че такава гледка никога не е виждал в цялата си медицинска практика. Детето ми е било на пихтия отвътре, цялата ѝ матка е била в гной. Той беше категоричен, че според медицината не е възможно човешки организъм да издържи със сепсис 42 дни. Че съм отгледала едно изключително здраво и устойчиво дете, което, за жалост - почина по трагичен начин. Такава беше Деяна - малка, крехка и слаба, но се мъчи дълго, защото вярваше, че ще се върне вкъщи, за да си гледа бебето.

Доц. Темелков ми призна, че според него колегите му са виновни за този сепсис и за некрозата. В чисто човешки разговор ми каза да ги съдя до дупка. Усетих, че беше искрен и изпитваше страдание в този момент, плака заедно с мен. Днес вече се отрича от казаното. Не застават лекар срещу лекар от колегиалност", ридае майката на Деяна Людмила Велинова.

"Беше много трудно на съдията да намери медици, които да изготвят експертизи. Никой не желае да се занимава с това дело, никой не желае да разследва колеги, никой не желае да посочи истината. Деяна се бори до последно като истински боец. Тя се надяваше да се излекува и да си гледа детето. Никога не съм предполагала, че ще почине по този трагичен начин", разказа пред "Труд news" Велинова. 

"Най-много ме боли, когато чуя по новините за починала родилка. Имам чувството, че драстично зачестиха нелепите смърти след раждания. Много момичета си отидоха като Деяна. Това трябва да спре", апелира Велинова. 

Тя е категорична, че не би завела дело в Страсбург, тъй като това няма да накаже виновните за смъртта на детето ѝ, а ще накаже българския данъкоплатец, който няма общо с казуса.

Делото за смъртта на Деяна продължава и е насрочено за средата на ноември в Софийски градски съд. 

Година преди да почине – снимка за спомен с майка си на бала

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право