16 млн. души под карантина на Ботуша (обзор)

Автор: Труд

Джудзепе Конте разпореди драконовски мерки

Забранено е влизането и излизането в градовете, търсят още 20 000 медици

В ресторантите сядат на 1 метър разстояние

Безпрецедентни мерки за справяне с епидемията от коронавирус обяви Италия. Над 16 млн. души са поставени под карантина в най-засегнатите области от Ботуша по заповед на италианския премиер Джузепе Конте.

Правителството представи плановете си да ограничи движението на една четвърт от населението на страната. Мерките ще важат за Милано, Венеция и други градове. Налагат се ограничения за влизане и излизане, както и за движение през територията на Ломбардия и 14 провинции, а указът на Конте се прилага за провинции в регионите Емилия-Романя, Марке, Пиемонт, Венето и др. Училищата в Италия вече са затворени.

Броят на заразените с коронавирус в страната се увеличи до 5883, а смъртните случаи са 233. Мерките на италианското правителство включват затваряне на спортните зали, басейните, музеите и ски курортите в планинските зони и др. Ресторанти и кафенета могат да останат отворени, но само, ако осигурят условия на клиентите да седят на разстояние поне метър един от друг и са с работно време от 6 сутринта до 6 вечерта. Междувременно, председателят на Демократическата партия Никола Дзингарети обяви, че е заразен с коронавирус.

Регулациите за карантината ще са в сила до 3-ти април. Заради кризата италианското правителство реши да наеме допълнително и 20 хиляди медици, а част от тях са пенсионирани такива. По света болните от коронавирус по данни на американския университет “Джонс Хопкинс” вече са повече от 105 836, а смъртните случаи са над 3558, а оздравелите - 58 359, предаде ТАСС към 16.00 часа българско време днес. Както вече стана ясно, Италия остава най-засегнатата европейска държава с 233 починали, а това я поставя на второ място след Китай по брой на смъртните случаи.

Спряха автобусните превози

Блокирана е търговията с Италия

Транзитът през Милано не беше голям

Стефан Кючуков

ТРУД

Разпространението на коронавируса блокира търговията ни със Северна Италия. Повечето автобусни компании спряха да превозват пътници до Италия. Няма информация дали скоро движението на автобусите ще бъде възстановено.

От няколко дни предприятията в Северна Италия са затворени и дори български камион да стигнеше до тях нямаше кой да натовари или разтовари стоката. С въвеждането на карантина в Северна Италия търговията с този район напълно блокира.

Търговията на България и Италия ще пострада, заяви за “Труд” Красимир Лалов, зам.-председател на Национално сдружения на Българските превозвачи. В Северна Италия е съсредоточена промишлеността на страната. Италия е един от основните търговски партньори на България. По размер на вноса у нас Италия е на второ място след Германия. При износа от България Италия е третият по важност търговски партньор на страната ни след Германия и Румъния.

В другите държави в Европа няма проблеми с превозите, заяви Красимир Лалов. В Германия например няма паника от коронавируса и кръчмите са пълни, казват българи, които са там. Като предпазна мярка обаче шофьорите на българските камиони влизат в заводите в Германия с маски, за да товарят или разтоварват.

По-сложна е ситуацията с превозите между България и Южна Франция и Испания, за които най-краткият маршрут е през Северна Италия. Сега камионите трябва да заобикалят, което може да затрудни доставките. Превозите до Южна Франция и Испания обаче не са много.

Още от (Европа)

Най-четени