Украйна и ЕС обявиха в петък фонд от 100 милиона евро за ускоряване на иновациите в отбраната чрез надграждане на изпитани на бойното поле иновации от Украйна.
Инициативата BraveTech EU, представена на четвъртата годишна Конференция за възстановяване на Украйна (URC) в Рим, беше обявена от министъра на цифровата трансформация на Украйна Михайло Федоров и комисаря на ЕС по отбраната Андрюс Кубилюс.
BraveTech EU е първият голям технологичен алианс между Украйна и Европа на равни начала, като всяка страна ще инвестира 50 милиона евро в програмата.
Инициативата ще се фокусира върху малки и средни предприятия и стартиращи фирми както в Украйна, така и в Европа.
Алиансът ще позволи на двете страни да обменят регулаторен опит, да разработват иновации и да закупуват нови отбранителни технологии.
„Европейските колеги ще получат резултати от бойното поле“, каза Федоров на пресконференция в Рим. "Други европейски държави също могат да се включат във финансирането на инициативата."
„ЕС и неговите държави членки разполагат с индустриален капацитет, който може да помогне на Украйна да разработи нови отбранителни системи и да повиши европейската устойчивост“, каза Кубилюс в изявление.
Програмата ще бъде разгърната на два етапа, започвайки с хакатони за украински и европейски отбранителни компании през есента, каза Федоров в публикация на страницата си в Telegram.
През 2026 г. планът е програмата да бъде разширена с по-големи грантове и инвестиции в най-обещаващите проекти.
Инициативата BraveTech на ЕС ще интегрира украинската отбранителна промишленост в европейските механизми, свързвайки украинската платформа за отбранителни технологии BRAVE1 с платформи на ЕС, като Европейския фонд за отбрана (EDF) и Схемата на ЕС за отбранителни иновации (EUDIS).
Зеленски отдавна призовава западните съюзници на Украйна да предоставят повече военна подкрепа, тъй като силите на страната продължават да се борят с руските сили след пълномащабното нахлуване през 2022 г.
"Пейтриът“ за Украйна
Програмата BraveTech на ЕС беше обявена в същия ден, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон ще изпрати оръжия, включително системи за противовъздушна отбрана Patriot, на Украйна чрез НАТО.
„Ще изпратим „Пейтриът“ на НАТО, а след това НАТО ще ги разпредели“, каза Тръмп пред американския телевизионен канал CBS News, добавяйки, че алиансът ще плати за системитe.
Ракетната система "Пейтриът“ може да открива и прехваща широк спектър от насрещни въздушни цели, по-специално висококачествени балистични ракети, и се счита за една от най-добрите в света, в момент, когато Москва увеличава нощните си ракетни и дронови атаки на фона на всеобхватната си война срещу Украйна, която вече е навлязла в четвъртата си година.
Говорейки на Конференцията за възстановяване на Украйна в Рим в четвъртък, украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Германия ще плати за две от системите, докато Норвегия се е съгласила да достави една.
След многократните руски атаки с дронове и ракети срещу Киев, властите обявиха в петък, че създават цялостна система за прихващане на дронове по проект, наречен „Чисто небе“.
Проектът включва инвестиция от 260 милиона гривни (приблизително 5,3 милиона евро) в дронове-прехващачи, обучение на оператори и нови мобилни звена за реагиране, според Тимур Ткаченко, ръководител на военната администрация в Киев.
Зеленски призова чуждестранни партньори да помогнат на Украйна да ускори производството на новоразработените дронове-прехващачи, които са се доказали като успешни срещу произведените в Иран дронове „Шахед“ и техния руски вариант „Геран-2“.
„Намерихме решение, като държава, учени и инженери намериха решение. Това е ключът“, каза той. „Нуждаем се от финансиране. И тогава ще прихващаме.“