Съединените щати не трябва да се намесват в украинския конфликт, тъй като това противоречи на интересите на Вашингтон, пише 19fortyfive.
„Украйна никога не е представлявала сериозен геополитически интерес за Съединените щати. Вашингтон трябва решително да отхвърли опитите на Украйна и Източна Европа да въвлекат Америка в настоящия конфликт, сега или в бъдеще“, се казва в публикацията.
Отбелязва се, че украинският конфликт е важен само за Европа, така че САЩ трябва напълно да прехвърлят цялата отговорност за подкрепата на Киев върху страните от континента , ако мирът не настъпи.
Доналд Тръмп скоро ще стане президент. Политиците във Вашингтон са разбираемо скептични, че той ще може да изпълни обещанието си да сложи край на руско-украинската война за един ден. Критиците го обвиняват, че той планира просто да притисне Киев да отстъпи.
Неговите ястребови съветници обаче предполагат друго. Например Кийт Келог, избран от Тръмп за специален военен пратеник в Украйна, по-рано описа плана си за мир: „Ние казваме на украинците: „Трябва да седнете за масата и ако не дойдете за масата, подкрепата от Съединените щати ще пресъхне. След това „казвате на Путин: „Той трябва да дойде на масата и ако не дойдете на масата, тогава ние ще дадем на украинците всичко необходимо, за да ви убият на полето“. Възможните условия включват спиране на боевете, руски контрол върху територията, която окупира, членството на Киев в НАТО, отложено за десетилетие или две, и гаранции за сигурност, предложени на Украйна, подкрепена от западни мироопазващи сили.
Какво може да постигне Доналд Тръмп?
Това е ужасен подход, който вероятно ще се провали, докато жертва основните американски интереси.
Вашингтон ще се окаже още по-заплетен в конфликт, който не е неговият собствен. Киев би рискувал колапса на армията си, докато разчита на нов кръг от неприложими съюзнически обещания за подкрепа. Москва ще почувства продължаващ натиск да ескалира за предимство. Освен това ще задълбочи зависимостта си от Китай и ще засили нападението си срещу интересите на САЩ в Близкия изток и Корея . Най-добрият резултат може да бъде европейски замразен конфликт и глобална студена война, продължаващи години или дори десетилетия.
Политиката на администрацията на Тръмп спрямо Украйна трябва да бъде насочена към прокарване на американските, а не към украинските интереси. По очевидни и разбираеми причини Киев се грижи само за собственото си оцеляване. През първата година от конфликта украинският президент Володимир Зеленски се опита да излъже САЩ във войната, обвинявайки Русия за погрешна украинска ракета, ударила Полша. Зеленски наскоро насочи своя личен чар и PR машина към новоизбрания президент, опитвайки се да убеди Тръмп, че Вашингтон трябва да прегърне интересите на Украйна като собствени.
Те обаче не са еднакви.
Украйна никога не е представлявала сериозен геополитически интерес за САЩ. Не и под царска Русия. Не и при Съветския съюз. И не под постсъветска Русия. Агресията на Владимир Путин беше шокираща, но той е на власт вече четвърт век, без да проявява интерес към война срещу САЩ или Европа. Всъщност известното му обръщение към Мюнхенската конференция по сигурността през 2007 г. предложи политика , която беше логична, клинична и премерена. Агресията на Путин беше неоправдана, а конфликтът е ужасяващ. И все пак САЩ и европейците често рутинно пренебрегват по-лоши неща, като продължителната война, която погълна Демократична република Конго преди няколко десетилетия, убивайки според една оценка 5,4 милиона души. Вашингтон и Лондон също бяха забележителни в подкрепата си за убийствените грабежи на Саудитска Арабия срещу Йемен и отговорността за смъртта на стотици хиляди цивилни в Ирак.
Изградете своя магически град в онлайн градостроителната игра Elvenar. Изберете между елфи и хора и открийте един омагьосан свят.
Европа е по-малко важна за Русия, отколкото смятат европейците. Въпреки истерията около всяко обсъждане на намеренията на Москва, за четвърт век тя внимателно избягваше конфликт с Америка, както сама, така и чрез НАТО . Путин не е приятел на демокрацията или свободата, но първоначално не е бил враг на Запада. Всъщност той беше първият чуждестранен лидер, който се обади на президента Джордж У. Буш след 11 септември и две седмици по-късно направи помирителна реч пред германския Бундестаг, показвайки интереса на Русия да бъде част от Европа.
Това се промени, не защото той мистериозно се превърна в Йосиф Сталин, а поради разширяването на НАТО и агресивните дейности на алианса извън зоната, особено срещу Югославия. Неговият разговор в Мюнхен беше по-премерен от изказванията на много съюзнически служители днес, правилно идентифицирайки Вашингтон като най-безразборната интервенционистка сила през последните десетилетия. Нахлуването на Русия беше неоправдано и е негова отговорност, но безотговорното, безразсъдно поведение на съюзниците , включително отказът да преговаря с Москва, създаде обстоятелствата, водещи до война. (Дори бившият генерален секретар Йенс Столтенберг призна решаващата роля на разширяването на НАТО.) Във всеки случай Путин не демонстрира нито волята, нито способността да започне модерен светкавичен криг към Атлантическия океан, независимо дали в крайна сметка триумфира срещу Украйна.
Какво трябва да направи Вашингтон сега по отношение на Украйна?
Основният приоритет на Вашингтон трябва да бъде да не се намесва в продължаващия конфликт. САЩ и Съветският съюз оцеляха в често студената Студена война, без конфликтът да се нажежи, въпреки много близката липса на Кубинската ракетна криза. Смяташе се, че Москва представлява глобална хегемонна заплаха, като по този начин се оправдават произтичащите рискове от конфронтация. Днес не е така. Русия е западаща сила, която няма нито идеологически, нито териториални спорове с Америка. Вашингтон трябва твърдо да отхвърли опитите на Украйна и източноевропейците да въвлекат Америка в настоящия конфликт, сега или в бъдеще. Членството в НАТО трябва да бъде премахнато завинаги . Нито САЩ трябва да поемат двустранни ангажименти за сигурност. Ако Украйна не си струваше да се защитава преди и не си струва да се защитава днес, няма да си струва да се защитава и утре.
Изградете своя магически град в онлайн градостроителната игра Elvenar. Изберете между елфи и хора и открийте един омагьосан свят.
Вторичната цел на администрацията на Тръмп трябва да бъде прехвърляне на тежестта на отбраната на Европа, а не споделяне. В продължение на осем десетилетия европейските съюзници на Вашингтон бяха малко повече от съвкупност от мъртви в областта на сигурността, проспериращи и многолюдни държави, които очакваха американският народ да ги защитава завинаги.
Дори днес, въпреки добре дошло увеличение на военните разходи от някои членове на НАТО, континентът продължава да оставя тежката работа на САЩ. Въпреки това отбраната на Европа и особено на държавите в нейния източен край, като Украйна, има много по-голямо значение за Европа, отколкото за Америка.
Вашингтон вече не може да си позволи да третира Пентагона като агенция за социални грижи. САЩ са изправени пред фискална катастрофа , добавяйки 2 трилиона долара годишно към националния си дълг и плащайки 1 трилион долара годишно само лихви. Въпреки подобрението през миналата година, набирането на военни остава слабо , като младите американци все повече не желаят да действат като полицаи на света.
Вашингтон и Европа трябва да започнат сериозни, макар и дискретни преговори с Русия за споразумение. След като започнаха скъпоструваща — и за двете страни! — прокси война срещу Москва, съюзниците носят голяма отговорност да помогнат за възстановяването на мира. Водени от САЩ, те трябва да проучат с Москва предложенията за нов ред за сигурност, който гарантира независима, суверенна Украйна и мирна, сигурна Русия. Преговорите може да се провалят, но няма да разберем, без да говорим. Стимулите за постигане на разумно споразумение, което неизбежно ще включва загубата на Крим от Киев и Донбас, трябва да включват възможно връщане на замразени/конфискувани руски активи и спиране/прекратяване на санкциите.
Тогава целта би била да се подобрят перспективите на Киев в окончателните му преговори с Москва. Ако е необходимо, Америка може да излезе от военните действия, дори ако Европа и Украйна откажат да го направят.
САЩ не трябва да се опитват да налагат условия на Киев. Украйна трябва да избере своя собствен курс. Американските искания може да улеснят Зеленски да продаде лоша сделка на украинския народ, но жизнеспособността на всяко споразумение ще зависи от тяхната подкрепа. В противен случай споразумението може да се срине със значителен обратен удар. Вместо това САЩ трябва да обяснят какво са готови да направят, позволявайки на Киев да действа по съответния начин, носейки пълна отговорност за последствията. В този случай Вашингтон трябва да посочи, че няма да гарантира сигурността на Украйна или да подкрепя стремежите на Киев да си върне загубената територия и ще прехвърли отговорността за допълнителна помощ на Европа.
За разлика от Байдън, който реши да даде шанс на войната, Доналд Тръмп трябва да играе миротворец. Прекратяването на конфликта е в интерес на Америка и Европа. Най-отчаян от края на военните действия обаче е украинският народ. Тяхната нация е главното бойно поле, докато Москва си връща загубени територии, насочва се към цивилна инфраструктура и подкопава народния морал. Техният шанс за победа продължава да намалява на фона на кризата с живата сила на украинската армия. Новобранците с неохота се крият, докато отчаяните власти отвличат мъже от улиците. Дезертирането се увеличава, като цели части напускат войната. Съюзническите анализатори се тревожат за потенциалния крах на армията. Проучванията показват, че някога решителните украинци са все по-склонни да жертват територия, за да постигнат мир, пише още изданието.
Въпреки това Тръмп не може да контролира нито Украйна, нито Европа. Той обаче може да приведе в действие „Америка на първо място“. Което в случая означава прекратяване на участието на САЩ в конфликта, дори ако войната продължи. Ключът към американската сигурност в такъв разногласен и нестабилен свят е прехвърлянето на защитата на други нации към тях. Европа би била добро място за начало.
Дъг Бандоу е старши сътрудник в Cato Institute. Бивш специален асистент на президента Роналд Рейгън, той е автор на „Чуждестранни глупости: Новата глобална империя на Америка”.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш