Изпращат общо 1118 ученици, водени от 120 учители и педагогически специалисти
Педагози отказват да участват
Одобрени са първите 46 училища, които ще изпратят ученици на безплатна ваканция на разноски на държавата. Това съобщиха от МОН във връзка с новата им програма “Отново заедно”. Това са 2% от всички 2258 държавни и общински школа у нас, които имат право да кандидатстват за почивка след дългото дистанционното обучение.
Те ще изпратят общо 1118 ученици, разпределени в 103 групи. Ще ги придружават 120 учители или други педагогически специалисти.
За одобрените училища ще бъдат отпуснати 619 000 лв. от общия бюджет по програмата от 15 млн. лв. Туристическият пакет за всеки участник е 500 лв. Той трябва да включва транспорт, настаняване, храна, застраховка, културна, спортна или друг вид социална програма за шест дни.
Сред причините за малкото заявления, постъпили в МОН между 17 и 28 юни, е фактът, че някои училища все още не могат да определят кои ученици да изпратят, обясниха пред “Труд” учители от страната. Има и проблем с преподавателите, част от които не желаят да се нагърбват с ученическите ваканции, за които няма да получат и командировъчни.
Един от районите с такъв проблем е Благоевград, където засега няма одобрено училище за програмата. Там се очертава проблем с реализацията на проекта именно, защото липсват педагози, които да водят групите.
“В две трети от училищата чувам, че педагозите отказват да водят деца по програмата, но пък други искат”, каза шефът на инспектората по образование Ивайло Златанов.
Учителите казват, че са уморени от дистанционното обучение и матурите и искат да почиват, а не да поемат още отговорности, каквото е да отговаряш за деца на море.
Неофициално педагозите разказват, че през годините, когато са водели групи, са били пазачи, детегледачи, спали са по коридорите на хотели, за да не избяга някой от поверените им ученици, събирали са ги по дискотеките, включително и от полицията и Спешна помощ.
В три- и четиризвездни хотели
Първата ваканция по програмата ще бъде от 4 до 9 юли. На нея 56 ученици и четирима ръководители от София ще прекарат шест дни в Добринище, съобщиха от МОН и допълниха, че общо осем училища от столицата са заявили участие и са били одобрени.
Приети са заявките и на пет школа от Ямбол и на четири от Пазарджик. По три училища има от област Монтана, Шумен и Разград. По две училища са одобрени от Силистра, Враца, Варна и София - област. От Бургас, Стара Загора, Добрич, Плевен, Сливен, Силистра, Кърджали, Габрово, Хасково, Пловдив, Велико Търново и Смолян има по едно училище.
Безплатните ваканции ще бъдат в планински и морски курорти. Сред тях са Боровец, Банско, Чепеларе, Плиска, Балчик, Трявна, Китен, Приморско, Албена, Златни пясъци, Слънчев бряг, Несебър, Каварна, Черноморец и др. Учениците и придружаващите ги учители ще отсядат предимно в хотели с три и четири звезди, отчетоха от МОН.
По правило във ведомството училищата изпращат попълнен формуляр и три оферти от туроператори, както и мотивирано решение на педагогическия съвет за избор на една от тях. На този етап няма отхвърлени заявки. Две са върнати за допълване на документите.
Първият етап от кандидатстването продължава до 31 юли. Ако след тази дата предвиденият за програмата бюджет не е изразходван, училищата могат да кандидатстват отново с до общо 165 ученици до 1 септември или до изчерпване на финансовия лимит.
Идея
COVID сертификат да получават училища, които са изпълнили изискванията на МОН и в тях 70% от екипа е ваксиниран. Това обмисля МОН. Целта е да се даде публичност на ангажираността на колективите там, обясни зам.-министърът на образованието Евгения Пеева-Кирова. Това ще е елемент от политиката на МОН за повишаване на броя ваксинирани учители и непедагогически персонал. Предстоят срещи и информационна кампания. Сега делът на ваксинираните в системата е между 20 и 30%. МОН ще актуализира и насоките за организацията на учебния процес по време на пандемия.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш