23 500 българи взимат пожизнено намалена пенсия

Общо 23 337 са новите пенсионери за първите 6 месеца на тази година.

Все повече хора избират ранното пенсиониране

Само 12 души получават пари за старост за първа категория труд

895 000 човека са на минимална

Близо 23 500 българи получават пожизнено намалени пенсии. Причината е че, са избрали да се пенсионират до една година преди навършване на възрастта за пенсиониране, както им позволява Кодексът за социално осигуряване. Най-често хората прибягват до този вариант, заради непрекъснатото увеличение на възрастта и стажа за пенсия всяка година, което не им позволява да изпълнят изискванията.

За първата половина на тази година 2616 човека са избрали ранното пенсиониране, като на тях не са им стигали средно 10,2 месеца, за да навършат нужната възраст, показват данни на Националния осигурителен институт. Този тип пенсия се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено, като при последващи преизчислявания, определеният процент на намаление при отпускането ѝ, не се променя.
Все по-малко са и хората, които успяват да се пенсионират с първа или втора категория труд, и съответно успяват да вземат заради това по-висока пенсия, показват данните на НОИ. За шест месеца с най-високата категория са успели да се пенсионирате два 12 души, а с втора - 35 човека. От общо 23 337 нови пенсионери за полугодието - 12 639 души са в най-масовата трета категория труд.

Средната пенсия у нас се е увеличила през тази година и стига близо 510 лева. Инвалидните пенсии са далеч по-ниски, като средната е едва 368 лева, а тази за стаж и възраст - 540 лева. Най-високи възнаграждения за старост получават хората, работили в системата на Министерството на отбраната и МВР, като средната пенсия в силовите структури е 870 лева за шестте месеца на тази година. В средните размери е включена и добавката от 50 лв., изплащана към пенсиите за месеците от януари до юни 2021 г., уточняват от НОИ. Ако добавката обаче не се зачита, средната пенсия у нас пада до 460 лева средно за периода.

До 300 лева, колкото е минималната пенсия в момента, получават близо 895 000 българи, но това е, само ако се вземат предвид личните им пенсии. Ако се прибавят добавките, без тези от 50 лева, както и пенсиите, получавани като втори и трети, то броят на пенсионерите с минимална пенсия намалява до 575 000 души.

За хората, които получават долния праг

По-ниски пенсии след преизчисляването

120 лв. получават всички за три месеца

Гълъб Донев

Хората, които получават минимална пенсия, след Нова годна може да взимат по-ниска пенсия, призна служебният социален министър Гълъб Донев. По думите му до края на годината тези хора ще получават по 420 лева - 300 лева минимална пенсия плюс 120 лева добавка. От януари обаче след актуализацията на пенсиите те ще получават 370 лева, призна Донев.

Когато влезе в сила преизчислението, ще значи около 14-15% увеличение на минималната пенсия. А такава вземат болшинството пенсионери - т. е. от 2022 година те може да вземат не 420 лева, а 370 лева, но зависи и от различни други добавки, съответно и при преизчислението какъв е натрупаният им стаж като работещи, обясни министърът. Той напомни, че 120-те лева добавка към пенсиите са антикризисна мярка и ще я получават всички пенсионери, независимо от размера на пенсията им. Но това е екзотично предложение - защото предложението ни за актуализация предвиждаше преизчисление чрез коефициента за стаж, който да стане от 1,20 на 1,35. През годините нямаше плавно нарастване на този коефициент, посочи служебният социален министър.

По думите му колкото и да се повишават пенсиите, те не са адекватни за качеството на живот. На въпрос дали има риск да не се случи изобщо преизчисляване, министърът отрече - ще се случи от 25 декември.

Предполагам синдикатите се тревожат, защото става въпрос за Закона за бюджета за 2021 г., а той приключва действие през 2021 г. Но промените за преизчисляването са в Кодекса за социално осигуряване, не само в бюджетния закон, уточни Гълъб Донев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари