37 691 деца ходят в общински градини

Анализи от подготовката на Програма за София

Общината полага усилия да намали броя на необхванатите, отбелязват от “Софияплан”

Общо 37 691 деца се обучават в общинска детска градина през 2020 г., а 3463 деца са в частна. Неприети са останали 2200 хлапета. Това показват данните от анализите за развитието на здравната, образователната, социалната и културната инфраструктура на Столичната община, които Общинското предприятие “Софияплан” представя.

Те са част от поредицата за актуалното състояние и тенденциите в развитието на Столичната община (СО) и са първи етап от подготовката на Програма за София - новият план за интегрирано развитие на столицата до 2027 г.

Досега бяха представени проучванията за състоянието на икономиката, населението и обитаването, както и на транспортната, енергийната и ВиК-инфраструктура.

Образователната инфраструктура (училища, ясли и детски градини, частни и публични) на Столичната община е разпределена относително равномерно на територията на София, пишат от “Софияплан”.

Недостатъчно обслужени с такива обекти остават териториите в южната част на града, където през последните години се урбанизират нови зони, предимно с жилищни функции - кварталите “Манастирски ливади” - Изток, “Кръстова Вада”, “Карпузица”, “Витоша-ВЕЦ Симеоново”. В тези квартали няма изградени общински учебни и детски заведения.

През последните години СО полага усилия да намали броя на необхванатите деца, като инвестира в изграждане на нови и разширяване на съществуващи детски градини, отбелязват от Общинското предприятие.

Към 2020 г. на територията на СО функционират общо 273 училища. От тях 175 са общински, 39 са държавни и 59 са частни. Един от основните проблеми е броят на учениците, които отпадат от образователната система, се казва в анализа. През последните 5 учебни години от образователната система на основното образование (1.-8. клас) в СО отпадат средно по 680 ученика годишно.

В София се намират 22 от всички 54 университета в страната. Между 2014 и 2019 г. броят на обучаващите се студенти постоянно намалява, което е резултат и от демографската ситуация в страната.

Култура

Читалищата са бъдещето

София е град, който предлага богата палитра от културни обекти и събития. Тук има 53 театъра, опери и концертни зали; 46 музея, от които 6 са национални; над 60 галерии; 21 кинозали; 27 културни центъра; 172 читалища; 127 неформални пространства за култура и изкуство.

Възможностите за активно включване в културния живот не са равномерно разпределени между различните социални групи, както и между различните квартали. Силен потенциал да компенсират недостига на културни пространства в периферията имат читалищата, които са добре разпределени.

В София през последните години се наблюдава нарастване на броя на публиките.

Идентичност и наследство

И сгради след 1944 г. - културна ценност?

На територията на СО са регистрирани над 1500 недвижими културни ценности (единични, групови и археологически), от които 811 се намират в централната градска част, а 133 са с национално значение.
Архитектурата от периода след 1944 г. обаче все още не е ясно разпозната като културна ценност, затова ОП “Софияплан” е предприело инициатива за идентифициране и оценка на ценни обекти от този период, които притежават потенциал за признаване за ценност. Проектът се разработва в сътрудничество с УАСГ и Българския национален комитет (БНК) към Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС).

В София им регистрирани 78 вековни или забележителни дървета.

Социален фактор

Застаряващо население и отпаднали от училище

В Столична община функционират 8 дома за възрастни хора (капацитет от 1001 души); 72 центъра за настаняване, социална интеграция и обществена подкрепа (капацитет 2673 човека); 11 защитени, преходни и наблюдавани жилища (капацитет 84 места); 78 детски кухни; 10 социални трапезарии. Факторите, които влияят върху нуждата от социално подпомагане, са свързани най-вече с последиците от застаряващото население на СО.

Друг фактор, който в бъдеще ще влияе все повече върху нуждата от социално подпомагане е увеличаващият се брой ученици, които отпадат от образователната система. Много вероятно е това да доведе до по-трудно реализиране на тези младежи на пазара на труда и съответно нужда от социална подкрепа за тях, пишат от “Софияплан”.

Здраве

195 пациенти на един лекар 

На един лекар в София се падат 195 пациенти, докато в страната са 235 човека на един лекар.
Към края на 2019 г., по данни на НСИ, броят на лекарите в СО е 6801, от които 6701 практикуват на територията на град София. Осигуреността на населението с медицински специалисти се подобрява за последните 10 години.

На територията на общината работят 65 лечебни заведения за болнична помощ. От тях 59 се намират в града. Легловият капацитет нараства през последните 10 години и към 2019 г. е 10 661 легла. Близо 40% от тях се намират в частни болници. Осигуреността с болнични легла е 820 легла на 100 000 души население, което е с 300 легла повече от средните стойности за ЕС.

Според Доклад на Европейската комисия от 2019 г. за здравеопазването в България разходите за здравеопазване на глава от населението са 1311 евро и са четвъртите най-ниски в ЕС през 2017 година. И въпреки това в България отделяме сравнително голяма част от доходите си за здравно обслужване - между 8 и 10%, в сравнение със средно 3,9% за ЕС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони