Облекчението може да ползват хората, които нямат стари задължения
По-малко налози и за двамата родители
Годишният облагаем доход на един от родителите може да бъде намален с 4500 лв. за едно дете, с 9000 лв. за две и с 13500 лв. за три и повече деца, напомниха от НАП. Тъй като данъкът е 10% реално дължимият данък върху доходите се намалява с 450 лв. за едно, с 900 лв. за две и с 1350 лв. за три и повече деца. Ако през 2021 г. родителят, който ползва облекчението, текущо е платил всичките си данъци, сега хазната ще му върне тези пари.
От 10 януари стартира подаването на данъчните декларации за доходите на гражданите от 2021 г. Тази година крайният срок за подаване на декларациите е 3 май, защото 30 април е почивен ден, обясниха от НАП. Декларация трябва да подадат всички, които имат облагаеми доходи извън работната си заплата. Хората, които искат да ползват някакво данъчно облекчение и не са го ползвали чрез работодателя, също трябва да подадат декларация, дори да имат само доходи от заплата.
За деца с увреждания облагаемият доход се намалява с 9000 лв., т.е. дължимият данък се намалява с 900 лв. Родителите на дете с увреждания може да ползват едновременно облекчението за дете и за дете с увреждания, т.е. да намалят дължимия данък и с 450 лв. и с 900 лв., или общо с 1350 лв.
Ако доходите на единия родител не са достатъчни, за да ползва цялото облекчение, остатъкът може да ползва вторият родител. Например в семейство с три деца годишният облагаем доход на майката е 8000 лв., а родителите имат право на облекчение от 13 500 лв. Ако майката е ползвала 8000 лв. от облекчението чрез работодателя, за да ползва остатъка от 5300 лв. бащата може да подаде данъчна декларация. Ако майката не е ползвала облекчението чрез работодателя, и тя трябва да подаде данъчна декларация. Важно е да се знае, че отстъпката не може да бъде разделена по равно между родителите. Например единият да ползва облекчението за първото дете, а другият за второто. Единият родител трябва да ползва максимална част от облекчението според доходите си, а вторият родител може да ползва само остатъка от облекчението, ако доходите на първия не позволяват да го ползва в пълен размер.
Важно условие да се ползва всяко едно от данъчните облекчения е човекът да няма стари задължения към хазната в момента на подаване на данъчната декларация. Затова най-добре преди да подадете декларацията си да направите справка на сайта на НАП дали имате стари задължения. Това става с персонален идентификационен код (ПИК), който се взима безплатно от офис на НАП, или с електронен подпис. Справка може да направите и в офис на НАП. Ако хазната ма да ви връща пари, това трябва да стане до месец след подаване на данъчната декларация.
От март формулярите са предварително попълнени
Годишният облагаем доход може да бъде намален с до 2000 лв., които собственик на жилище е дал за труд за ремонт или подобрение в имота. Така дължимият данък може да бъде намалеят с до 200 лв. Към данъчната декларация не се прилагат бележки за дадените на майстори пари, но човекът, който ползва облекчението трябва да има такива документи, за да ги представи при евентуална проверка от НАП.
От началото на март НАП ще пусне предварително попълнените онлайн данъчни декларации за доходите. В тях автоматично ще бъдат попълнени данни за доходите от заплати, граждански договори, хонорари, наеми (ако наемателят е фирма или самоосигуряващо се лице), доходи от продажби на автомобили и доходи от онлайн продажби с наложен платеж. Само трябва да проверите дали попълнените данни са верни, ако трябва да добавите нещо или да добавите, че някой доход не е облагаем (например ако се продали някоя лична вещ), и да подадете формуляра.
Предложение на министъра на финансите
По-малко налози, ако имаш дружество
Собствениците и шефовете на фирми да имат привилегии предлага министърът на финансите Асен Василев.
Данъчни привилегии за фирмените коли предлага министърът на финансите Асен Василев, заявиха за „Труд” финансисти. В бюджета за 2022 г. е заложено пpeмaxвaнето на двa данъка за фирмите - дaнък „уикeнд” и дaнъкa въpxy лиxвитe, каза Асен Василев пред БНР. Според него данъците били излишни и само създавали бyмaщинa зa фиpмитe.
Така обаче се създават привилегии за собствениците и шефовете на фирми, заявиха финансисти до които „Труд” се допита. Ако един човек си купи кола, трябва да плати 20% ДДС без значение дали ходи с нея на работа или на почивка. А ако фирма купи кола, която собственикът на дружеството освен да ходи на работа използва през уикендите и през почивката си заедно със семейството, няма да дължи ДДС. При използване на кола с едни и същи цели в единия случай ще се дължи ДДС, а в другия не. В миналото много хора купуваха коли от името на фирма на техен познат, само за да не плащат ДДС. На името на фирмата водеха не само колата на собственика, а и на съпругата и на децата му, за да не плащат ДДС. Именно заради тези практики беше въведен данък „уикенд”. На името на фирми се водеха и луксозни къщи, в които собственикът на дружеството живее със семейството си, за да не плащат ДДС за тока, водата и отоплението.
В момента, ако фирма не иска да има бумащина, просто може да плати пълния размер на ДДС. Министър Василев сега предлага дaнък „уикeнд” да отпадне, с което собствениците на фирми няма да плащат ДДС за колите си, а хората без фирми - ще плащат ДДС.
Данъкът върху доходите на фирмите от лихви винаги е съществувал. Именно затова беше въведен и данък върху лихвите по депозитите на граждани. От думите на Асен Василев не става ясно дали идеята е да отпадне само данъкът върху лихвите за фирмите или и върху лихвите за гражданите. Ако отпадне данъкът върху получените лихви от фирми ще се отвори голяма врата за укриване на налози, коментираха пред „Труд” финансисти. Ако една фирма даде заем на друга, първата няма да плаща данък върху получените лихви, но втората ще отчита дадените лихви като разход. По този начин лихвите няма да бъдат обложени нито при първата, нито при втората фирма и така цялата печалба може да бъде укрита.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш