50 млрд. евро очакват Рим и Ватикана от Светата година

Папа Франциск пред Светата порта в катедралата “Свети Петър” във Ватикана.

Над 35 млн. католици ще посетят през 2025 г. Вечния град, за да станат безгрешни

Цените в италианската столица полетяха - едно кафе е 4 евро, хотелите поскъпват 2-3 пъти

Причината за очакваното библейско преселение е индулгенцията

Рим и Ватикана могат да спечелят като нищо и 50 милиарда евро от откритата от папа Франциск навръх Бъдни вечер Света година. Защото според сметките на италианските медии до 6 януари 2026 г., когато ще приключи този пореден Юбилей на католическата църква, посветен на прошката и Божията милост, Вечният град би трябвало да бъде посетен от над 35 млн. поклонници от цял свят. Като всеки един от тях пък би за спане, ядене, сувенири, входни такси, транспорт и всевъзможни услуги между 1000 и 1500 евро.

А цените в Рим вече се увеличават бързо и авторитетният в. “Стампа” пръв се възмути от страхотния им скок особено в централната част на италианската столица, при това доста време преди официалния старт на Светата година. Например едно кафе там сега може да струва и повече от 4 евро вместо обичайните 1,20-1,50 евро. Същото е “препускането” и при нощувките в хотелите или в квартирите за краткотраен наем - цените им са се вдигнали два-три пъти и поне през следващите 12 месеца човек трудно ще може да преспи в Рим и околностите му за по-малко от 200 евро на вечер.

За престой в луксозен петзвезден, а понякога и четиризвезден хотел, исканата само за ден сума през “пиковите” моменти на Юбилея, тоест по време свиканите от папата безброй “тематични и браншови събори”, ще бъде с три нули отзад. Нормален обяд или вечеря в съвсем скромна гостилница с чаша вино вече пък струват от 50 евро нагоре, сандвичите “гонят” 10 евро, а оригиналният талисман на Светата година - плюшената поклонничка с тояжка “Луче” (впревод - светлина) се харчи най-малко срещу 30 евро.

Очакваният огромен наплив от туристи кара медиите да говорят направо за библейско преселение, чието обяснение се крие в една дума - “индулгенция”. Тоест измисленото преди много векове от папите откупване на грехове срещу цели състояния, с които Светите отци пълнели трезорите си. Сега опрощаването няма да е чак толкова скъпо и ще бъде достъпно за доста народ - стига да дойде във Вечния град на поклонение до 6 януари 2025 г. и да обиколи светите места из него, на всеки вярващ католик ще му бъдат зачеркнати греховете.

Обеща го на стадото си лично неговият върховен пастир папа Франциск, според когото поклониците ще си заслужат опрощението дори без да са преминали както при предишните Юбилеи през отваряната само през тяхното времетраене нарочна Света порта на ватиканската катедрала “Свети Петър”. Все пак поради очертаващия се наплив за Юбилея през следващите дни ще бъдат отворени “Свети врати” и в базиликите “Сан Джовани ин Латерано”, “Санта Мария Маджоре” и “Сан Паоло фуори Мура”. Плюс още една - в най-големия римски затвор “Ребибия”, която бе отворена вчера, за да могат да получат прошка и пандизчиите. И тъй като стълпотворението в Рим през следващите 12 месеца да бъде епохално, за да се разтоварят от греховете си на поклониците ще им бъде достатъчно само да сведат глава пред четирите свещени за католиците църкви, вместо да висят с часове на опашките за преминаване през някоя от Светите порти.

Рим ще посрещне десетките милиони гости още по-красив и спретнат благодарение на инициативи на общината през последните две години. За истински архитектурен шедьовър се смята откритият на 23 декември от премиерката Джорджа Мелони и струващ 85 млн. евро площад “Пиа”. Той обединява подстъпите към Ватикана, като се започне от средновековния замък “Сант Анджело” и река Тибър и се стигне до площад “Свети Петър”, в прелестна пешеходна зона с градинки, шадравани, беседки, детски кътове и т. н. Автомобилният трафик пък е пъхнат в тунели, което улеснява движението в централната част на Рим и не тормози пешеходците.

Изключителни са мерките за сигурност - полицаите са навсякъде, детектори за метал дебнат за оръжия и бомби на входовете на храмовете и музеите, а по покривите на сградите около най-посещаваните забележителности вече са разположени снайперисти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа