52 хил. пенсионери взеха по 54 лв. повече

Около 70 700 души трябва да получат по-висока пенсия заради новата формула за определянето ѝ.

Беше променена формулата за осигурените и в частен фонд

Над 18 хил. души още не са получили увеличението, което им се полага от септември

Над 101 хил. са без реална промяна

Малко над 52 хил. души вече взимат с 11,1% по-високи пенсии, след като в сила влязоха промени във формулата за изчисляване на пенсиите на хората, които са осигурени и в частен фонд. Това става ясно от новото издание на Информационния бюлетин на НОИ. Същевременно над 18 хил. души още не са получили увеличението, което им се полага от началото на септември, тъй като са необходими допълнителни изчисления за определяне на размера на пенсиите им.

Държавните пенсии на хората, които са осигурени и в частен пенсионен фонд, се намаляват. Причината за това е, че част от осигуровките им вместо в държавното обществено осигуряване отиват в частния фонд. Вноски за старини в частните фондове се правят за хората, родени след 31 декември 1959 г.

До 1 септември 2021 г. държавните пенсии на осигурените и в частен фонд се намаляваха с 20%. От септември влязоха в сила промени в Кодекса за социално осигуряване и намалението вече е с около 9%. С колко да бъдат намалявани пенсиите от държавната хазна се определя от съотношението между вноските, които влизат в бюджета и тези, които отиват в частните фондове. Но от 1 септември вече се взима предвид и трансферът на държавния бюджет в размер на 12 на сто върху осигурителните доходи на всички осигурени граждани за периода от 2009 г. до 2015 г., както и броят на месеците, през които човек е бил осигурен в универсален пенсионен фонд, спрямо общата продължителност на осигурителния му стаж.

В резултат на промените новите пенсии се отпускат по новите правила, а пенсиите на всички, осигурени и в частен фонд, отпуснати до 31 август 2021 г., трябваше служебно да бъдат преизчислени. В обхвата на преизчисляването попадат всички лични и наследствени пенсии, свързани с трудова дейност, на хора, родени след 31 декември 1959 г. и осигурени в универсален пенсионен фонд. Ефектът от преизчисляването на всяка пенсия е строго индивидуален, като с колко се намалява държавната пенсия зависи от осигурителната история на всеки човек.

Според данните на НОИ към декември 2021 г., на преизчисляване подлежат 171 862 пенсии. От тях до момента са преизчислени 122 321 (71,2%), а при останалите 49 541 се налагат допълнителни обработки на данните, посочват от НОИ.

От вече преизчислените 122 321 пенсии с реално увеличение са 52 014. Техният среден размер преди увеличението е бил 487,08 лв., който след преизчисляването достига 541,30 лв. Това е ръст от 54,22 лв. или с 11,1%. Общо 70 307 пенсионери, въпреки увеличението, не получават реално по-висока пенсия, защото би трябвало да вземат по-малко от минималната или повече от максималната пенсия.

Предвижданията на НОИ са, че от общо 171 862 пенсии, подлежащи на преизчисляване, около 70 700 или 41% ще получат реално увеличение на получавания размер. Средното увеличение на преизчислените пенсии е 13%, което се равнява на допълнителна сума от около 62 лв. Очаква се реално получаваният размер на близо 101 200 пенсии да не бъде увеличен, защото те би трябвало да са под минималната или над минималната пенсия.

Промените са в сила от 25 декември

 

По-високи суми за хората с увреждания

Минималната е 370 лв.

 

От 25 декември минималната пенсия беше увеличена от 300 лв. на 370 лв. В резултат нарастват и редица други пенсии, които се определят от нея. Това са например пенсиите за трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане. Като процент от минималната пенсия се определят както пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, така и пенсиите поради трудова злополука и професионална болест.

Размерът им зависи и от процента трайно намалена работоспособност /вид и степен на увреждане.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари