79 г. след атомната бомба над Хирошима: Отдалечаваме се от целта за свят без ядрени оръжия

Днес Япония отбелязва 79-ата годишнина от първата атомна бомба, ударила страната. В своята реч кметът на Хирошима заяви, че войните в Украйна и Газа задълбочават страха и недоверието в световен мащаб относно нова ядрена ескалация.

Казуми Мацуи държа мрачна реч по време на възпоменателното събитие в памет на жертвите на ядрената атака на САЩ на 6 август 1945 г., която отне живота на 140 хил. души. Той призова за свят без ядрено оръжие. 

„Продължителната инвазия на Русия в Украйна и влошаващата се ситуация между Израел и Палестина отнемат живота на безброй невинни хора и разрушават нормалния живот“, каза той. „Тези глобални трагедии задълбочават недоверието и страха сред нациите, засилвайки общественото предположение, че за разрешаване на международните проблеми трябва да разчитаме на военна сила."

Кметът заяви, че Студената война е била прекратена благодарение на диалога между Михаил Горбачов, последния лидер на Съветския съюз, и тогавашния президент на САЩ Роналд Рейгън.

"За да се потушат подозренията и съмненията, които пораждат конфликти, гражданското общество трябва да насърчи кръга на доверието чрез обмен и диалог с внимание към другите", каза кметът на Хирошима.

Японският премиер Фумио Кишида, който представлява избирателен район в Хирошима, предупреди в речта си на церемонията, че за първи път от разгара на Студената война настъпва обрат в движението към свят без ядрени оръжия.

"Наш дълг като единствената страна, която е преживяла използването на ядрени оръжия по време на война, е да работим неотклонно за реализирането на свят без ядрени оръжия", каза той.

Двата удара срещу Япония доведоха до края на Втората световна война. До ден днешен Япония остава единствената страна, ударена от атомно оръжие по време на война.

По време на церемонията във вторник високопоставени лица, включително министър-председателят Фумио Кишида – всички облечени в черни костюми – се поклониха дълбоко и положиха венци пред мемориалния кенотаф с надпис „Почивай в мир“.

Днес Хирошима е процъфтяващ метрополис с 1,2 милиона души, но руините на куполна сграда стоят в центъра на града като ярко напомняне за ужасите на атаката.

За трета поредна година Русия и Беларус не бяха поканени на церемонията заради кризата в Украйна.

Това беше първият мемориал на мира в града, откакто Израел започна военна офанзива в Газа миналата година след атаката на палестинската въоръжена групировка Хамас срещу страната.

Израелският посланик присъства на церемонията както обикновено, но според местните медии властите в Хирошима никога не са канили палестински представител.

„Това, че покана не е била отправена към Палестина, е шокиращо“, заяви Постоянната генерална мисия на Палестина в Япония на социалната медийна платформа X миналия месец.

Градски служител каза пред АФП през юни, че властите в Хирошима са призовали за „прекратяване на огъня възможно най-скоро и разрешаване чрез диалог“ в писмото си с покана до Израел.

Израелският посланик обаче не е поканен на мирната церемония в Нагасаки тази година.

Нагасаки каза, че решението не е било политически мотивирано, а по-скоро взето, за да се избегнат всякакви неочаквани проблеми.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия