Бустерни дози удължават действието на документа за имунизация
До 5 дни решават рестрикции в пет области
Безсрочният сертификат за ваксинация срещу COVID от 1 февруари ще е валиден девет месеца (270 дни). Решението е за целия Европейски съюз, припомни здравният министър Асена Сербезова. Това означава, че всички които са имунизирани през април, миналата година или преди това ще трябва да си сложат бустерна доза, ако искат сертификатът им за ваксина да е валиден.
Сербезова обяви, че се обсъжда и намаляване на срока на сертификатите за преболедували Covid-19 и за антитела. В момента сертификатът за преболедуване за територията на България е 12 месеца.
Удостоверението за антитела (също само за територията на България) е с валидност 3 месеца (90 дни). Преди десетина дни бе обявено, че удостоверенията за антитела ще отпаднат. За това настоява и главният здравен държавен инспектор Ангел Кунчев. Заради протестите обаче се очаква отпадането да се отложи.
Засега не се обсъждат национални мерки срещу Covid-19. До 5 дни ще бъдат оповестени нови рестрикции за районите с най-висока заболеваемост - София-град, Благоевград, Перник, Стара Загора, Бургас. МЗ ще се съобрази с желанието на образователното министерство да бъде запазено присъственото обучение на децата от 1. до 4. клас.
Допълнителни противоепидемични мерки ще се налагат на областно ниво според заетостта на леглата за интензивно лечение, броя на болните сред медицинския персонал, на учители, по възрастови групи, броя на повикванията към спешна помощ. Има капацитет за увеличаване на броя на леглата в болниците по области, но това трябва да се съобрази с наличния медицински персонал.
Мярка
От утре (24 януари) народните представители ще влизат в парламента само със зелен сертификат. Тези, които не са ваксинирани, преболедували или нямат антитела ще се тестват във фургони до сградата на Народното събрание.
Разходите за антигенните тестове за сътрудниците на народните представители, сътрудниците на парламентарните групи, служителите на администрацията на НС и представителите на медиите се покриват от бюджета на парламента, е предвидено в проекторешението.
Депутатите ще си плащат сами бързите антигенни тестове.
Практиката показала тяхната неефективност
Организацията е против ваксината като основно условие
От СЗО препоръчват държавите да премахнат ограниченията за пътуване, които се доказали като неефективни.
Световната здравна организация (СЗО) препоръча на държавите да премахнат или поне облекчат ограниченията за пътуване, въведени заради коронавируса, които в практиката са се показали като неефективни. Това е едно от заключенията след среща на извънредната комисия на СЗО за пандемията от COVID-19, проведена преди седмица.
Международните забрани за пътуване не носят ползи и продължават да допринасят за икономическия и социален стрес, се казва още в заключенията на експертите. Които допълват: „Неуспехът на рестрикциите за пътуване, въведени след регистрирането на новия вариант на короновируса Омикрон, за да се ограничи неговото разпространение, демонстрира неефективността на тези мерки”. През ноември редица страни по света забраниха полети от и до държави от южната част на Африка, където бе открит Омикрон, но въпреки това той се разпространи в цял свят, а повечето държави премахнаха забраните за полети.
Според СЗО други мерки при пътуване - като носенето на маски, представянето на тестове, документ за ваксинация или поставяне под карантина, трябва да се основават на оценка на риска и да не създават „финансова тежест” за пътуващите.
СЗО освен това смята, че не бива доказателството за ваксинация срещу COVID-19 да е единственото средство или условие за влизане в различни страни, предвид ограничения достъп до ваксини в света, както и неравномерното им разпространение. От организацията настояват страните да обмислят премахване или промяна на мерките като изискване за тестове и/или поставяне под карантина, когато това е възможно след оценка на риска.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш