Австрийските десни посягат към властта

Президентът на Австрия Александър Ван дер Белен се ръкува с Херберт Кикъл, лидер на Австрийската Партия на свободата, Виена, 6 януари 2025 г.

Президентът възложи на АПС да направи кабинет

Расте подкрепата към водената от Херберт Кикъл Партия на Свободата

Обсъждат бюджета и военните доставки за Украйна

Президентът на Австрия Александър Ван дер Белен възложи на Херберт Кикъл, лидер на Австрийската Партия на свободата (АПС), да състави коалиционно правителство, след като опитите на центристите да сформират такова без АПС се провали, предаде “Ройтерс”.

Агенцията отбелязва, че това е драматичен обрат за президента, бивш лидер на партията на Зелените, който винаги досега е бил критичен към АПС и нейния лидер Хербет Кикъл.

Евроскептичната и приятелски настроена към Русия АПС спечели парламентарните избори през септември миналата година с 29% от гласовете. Сега тя ще преговоря с единствения си потенциален партньор, Австрийската Народна партия (АНП), като ще се стреми да ръководи правителство за първи път от създаването си през 50-те години на миналия век. Това става под ръководството на лидер, който е бил висш офицер в паравоенните отряди на Хитлер.

Дотук се стигна след като канцлерът Карл Нехамер подаде оставка и като канцлер, и като лидер на Австрийската народна партия, след неуспешните преговори за съставяне на коалиционно правителство от три партии - АНП, социалдемократите и либералите от Неос.

След оставката на Нехамер за временен ръководител на АНП беше избран Кристиан Щокер, който каза, че ще приеме покана от Херберт Кикъл за започване на коалиционни преговори.

“Възложих на Кикъл да започне преговори с Народната партия за съставяне на кабинет”, каза Ван дер Белен в обръщение след срещата с Кикъл, добавяйки, че решението е взето трудно.

“Гласовете в рамките на Народната партия, които изключват сътрудничество с Партията на свободата под ръководството на Херберт Кикъл, станаха много по-тихи. Това от своя страна означава, че може би се отваря нов път, който не е съществувал преди”, заяви Ван дер Белен.

След като Херберт Кикъл е напуснал срещата си с президента, той е бил освиркан от стотици протестиращи, включително еврейски студенти и леви активисти, предава още “Ройтерс”.

Ако тези преговори се провалят, е вероятно да има предсрочни избори, а проучванията на общественото мнение показват, че подкрепата към АПС е нараснала от септември насам.

Някои от позициите на двете партии се припокриват, особено заемането на твърда позиция по отношение на миграцията. Най-трудният въпрос сега обаче е как да се свие бюджетният дефицит, който според прогнозите ще надхърли 3% от брутния вътрешен продукт за 2024 г.

Двете партии имат противоречия относно продължаването на военните доставки за Украйна, които АПС иска да бъдат прекратени, както и по отношение на противоракетната отбрана.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа